An investigation on assessment and evaluation practices of EFL teachers for speaking skills
İngilizce öğretmenlerinin konuşma becerilerine yönelik ölçme ve değerlendirme uygulamalarına ilişkin bir araştırma
  1. Tez No: 1013962
  2. Yazar: İSMAİL DİNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER SU BERGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Four essential language skills are critical when it comes to language proficiency. Among four skills speaking could be seen as the most important skill since knowing a language is equal to speaking that language in people's minds. Assessment and evaluation play a vital role in the learning and teaching of speaking skills. In order to support effective language assessment and evaluation, Ministry of National Education (MoNE) established a regulation that states that practical tests for foreign language courses will be used to assess students' speaking, reading, listening and writing skills. The main purpose of this qualitative study is to examine the adaptation processes of English teachers to speaking assessment and evaluation practices within the scope of the new regulation and to offer solutions to the difficulties they encounter in this process. Accordingly, this study is guided by three main research questions focusing on how English as a Foreign Language (EFL) teachers working at primary, secondary and high school levels adapt to new regulation's speaking assessment and evaluation, opinions of EFL teachers working at primary, secondary and high school levels about the new regulation's speaking assessment and evaluation, and classroom conditions' effects on the applicability and consistency of speaking assessment practices required by the new regulation. To achieve this, this case study was conducted with eleven EFL teachers working at primary, secondary and high schools in Amasya district of Türkiye. The data were obtained via interviews and observation in 2024 – 2025 academic year. The data were analysed using thematic analysis. The studies' results unearthed that most of the EFL teachers carried out practical speaking exams as the new regulation suggested. As for the teachers' opinions all of the teachers think that their workload has been increased after the new regulation. They also think that it increased the motivation of students who are already doing well on language learning, and it decreased the motivation even further for students who are not doing as well as the prior group. When it comes to conveniences and inconveniences, they think that inconveniences of they encounter outweighs the conveniences. Most of the teachers think that an in-service training about speaking assessment and evaluation would be beneficial. They also suggested that there could be better in-service trainings, decreased class sizes, increased lesson hours and allocating more time for exams. According to the results of the researcher's observations on the final research question, it was observed that classrooms are crowded, making them difficult to effectively assess and evaluate speaking skills. Large class sizes also lead to time pressure on teachers since they need to assess and evaluate each student individually.
Özet (Çeviri)
Dil yeterliği söz konusu olduğunda dört temel dil becerisi büyük önem taşımaktadır. Bu dört beceri arasında konuşma, insanların zihninde bir dili bilmenin o dili konuşabilmekle eşdeğer görülmesi nedeniyle en önemli beceri olarak kabul edilebilir. Konuşma becerisinin öğrenilmesi ve öğretilmesinde ölçme ve değerlendirme hayati bir rol oynamaktadır. Etkili dil ölçme ve değerlendirme uygulamalarını desteklemek amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), yabancı dil derslerinde öğrencilerin konuşma, okuma, dinleme ve yazma becerilerinin uygulamalı sınavlar yoluyla ölçülmesini öngören bir düzenleme yürürlüğe koymuştur. Bu nitel çalışmanın temel amacı, yeni düzenleme kapsamında İngilizce öğretmenlerinin konuşma becerisinin ölçme ve değerlendirilmesine uyum süreçlerini incelemek ve bu süreçte karşılaştıkları güçlükler için çözüm önerileri sunmaktır. Bu doğrultuda çalışma, ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerinde görev yapan İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin yeni düzenlemenin konuşma becerisine yönelik ölçme ve değerlendirme uygulamalarına nasıl uyum sağladıklarını, bu düzenlemeye ilişkin görüşlerini ve sınıf koşullarının söz konusu uygulamaların uygulanabilirliği ve tutarlılığı üzerindeki etkilerini ele alan üç temel araştırma sorusu çerçevesinde yürütülmüştür. Bu amaçla, Türkiye'nin Amasya ilinde ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan on bir İngilizce öğretmeniyle bir durum çalışması gerçekleştirilmiştir. Veriler, 2024 – 2025 eğitim-öğretim yılında görüşmeler ve gözlemler yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışma bulguları, İngilizce öğretmenlerinin çoğunun yeni düzenlemenin önerdiği şekilde uygulamalı konuşma sınavlarını gerçekleştirdiğini ortaya koymuştur. Öğretmen görüşlerine göre, yeni düzenleme sonrasında iş yükleri artmıştır. Ayrıca öğretmenler, bu düzenlemenin dil öğreniminde zaten başarılı olan öğrencilerin motivasyonunu artırırken daha düşük düzeyde olan öğrencilerin motivasyonunu ise daha da azalttığını ifade etmişlerdir. Kolaylıklar ve zorluklar açısından değerlendirildiğinde, öğretmenler karşılaştıkları güçlüklerin sağlanan kolaylıklardan daha fazla olduğunu belirtmişlerdir. Öğretmenlerin çoğu, konuşma becerisinin ölçme ve değerlendirilmesine yönelik hizmet içi eğitimin faydalı olacağını düşünmektedir. Ayrıca daha nitelikli hizmet içi eğitimler düzenlenmesi, sınıf mevcutlarının azaltılması, ders saatlerinin artırılması ve sınavlara ayrılan sürenin artırılması yönünde önerilerde bulunmuşlardır. Araştırmacının son araştırma sorusuna ilişkin gözlemleri doğrultusunda, sınıfların kalabalık olduğu ve bu durumun konuşma becerisinin etkili bir şekilde ölçülmesini ve değerlendirilmesini zorlaştırdığı gözlemlenmiştir. Büyük sınıf mevcutlarının, her öğrencinin bireysel olarak değerlendirilmesi gerekliliği nedeniyle öğretmenler üzerinde zaman baskısı oluşturduğu da tespit edilmiştir.