An investigation into the relationship between EFL teachers' approaches to language learning and their assessmentpractices
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin dil öğrenmeye yönelik yaklaşımları ile değerlendirme uygulamaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 965674
  2. Yazar: FATİH DOĞAN TEZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ KÖMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin dil öğrenme/öğretme yaklaşımlarını inceleyerek, İngilizce dil öğretiminde ölçme ve değerlendirme araçlarını etkili ve uygun biçimde kullanma yeterliliklerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede, araştırma tarama, ilişkisel (kesitsel ve yordayıcı) ve nedenselkarşılaştırmalı araştırma desenleri kullanılarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Balıkesir, Aydın, Eskişehir, Muğla ve Aksaray illerinde görev yapan İngilizce öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklemi ise araştırmaya gönüllü olarak katılan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla bir ölçek geliştirme çalışması yapılmıştır. Yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde öğretim yaklaşımlarını, ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarını ve ölçme-değerlendirme yöntemlerinin kullanım/sıklığını ölçmeye yönelik ölçekler geliştirilmiştir. Tüm ölçekler 5'li Likert formatında yapılandırılmıştır. Yabancı dil olarak İngilizce (EFL) öğretmeni olan 202 katılımcıdan elde edilen verilerle Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) yapılmış; madde ayırt ediciliği ve güvenirliği incelenmiştir. Ayrıca ölçekler için Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA), birleşen (convergent) ve ayrışan (divergent) geçerlilik testleri de gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, Öğretim Yaklaşımları Ölçeği (TAPS) dört faktörden oluşmaktadır: Davranışçı, Doğuştancı, Bilişsel ve Etkileşimci. Ölçme ve Değerlendirme Yaklaşımları Ölçeği (MEAS) tek faktörlü bir yapıya sahipken, Ölçme ve Değerlendirme Yöntemleri Ölçeği (MEMS) dört yöntem temelli faktör (Geleneksel, Süreç, Ürün ve Etkinlik) ve iki genel boyut (Geleneksel ve Alternatif) içermektedir. AFA için Balıkesir ilindeki öğretmenlerden toplanan veriler kullanılmıştır. Araştırma sorularını yanıtlamak ve DFA ile araştırma modelini test etmek amacıyla kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen Aksaray, Aydın, Eskişehir ve Muğla illerinden 382 öğretmenden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, EFL öğretmenlerinin en çok benimsediği öğretim yaklaşımı Bilişsel yaklaşımdır; bunu sırasıyla Etkileşimci ve Davranışçı yaklaşımlar takip etmektedir. Bulgular ayrıca, EFL öğretmenlerinin yüksek düzeyde ölçme ve değerlendirme yönelimi sergilediklerini göstermektedir. Ölçme ve değerlendirme yöntemleri arasında, EFL öğretmenlerinin en sık kullandığı yöntem Geleneksel yöntemlerdir. Alternatif yöntemler arasında ise, etkinliğe dayalı yöntemlerin en yaygın biçimde uygulandığı görülmektedir. Öğretmenlerin cinsiyetine, deneyim süresine ve eğitim düzeyine göre bağımlı değişkenlerde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Korelasyon analizi, Etkileşimci, Davranışçı ve Bilişsel öğretim yaklaşımları ile hem Geleneksel hem de Alternatif ölçme ve değerlendirme yöntemleri/yaklaşımları arasında orta düzeyde pozitif ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Alternatif Yaklaşımlar için en yüksek korelasyon Bilişsel yaklaşımla, Geleneksel yaklaşım için ise Davranışçı yaklaşımla bulunmuştur. Doğuştancı yaklaşım ile ölçme yöntemleri/yaklaşımları arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı olmakla birlikte, görece zayıf düzeydedir. Yol (path) analizi sonuçları, Doğuştancı yaklaşım dışındaki tüm öğretim yaklaşımlarının hem ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarını hem de ölçme ve değerlendirme yöntemlerinin kullanım sıklığını yordadığını göstermiştir. Bilişsel Öğretim Yaklaşımı ve Ölçme ve Değerlendirme Yaklaşımı, Alternatif ölçme ve değerlendirme yöntemlerinin kullanımının en güçlü yordayıcıları olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate English language teachers' approaches to language learning and assessment practices in English language teaching. Within this framework, the research was conducted by using survey, correlational (crosssectional and predictive), and causal-comparative research designs. The population of the study consists of English language teachers working in the provinces of Balıkesir, Aydın, Eskişehir, Muğla, and Aksaray. The sample, on the other hand, includes teachers who voluntarily participated in the study. A scale development study was conducted to collect the research data. Scales were developed to explore language learning and assessment and evaluation approaches, and their Frequency of Use/Application of Assessment and Evaluation Methods. All scales were structured using a 5-point Likert format. 202 English as a Foreign Language (EFL) teachers participated in order to conduct an Exploratory Factor Analysis (EFA), examining item discrimination and reliability. Confirmatory Factor Analysis (CFA), as well as convergent and discriminant (divergent) validity, were also tested for the scales. According to the results of the analyses the Teaching Approaches Scale (TAPS) consists of four factors: Behaviorist, Innativist, Cognitivist and Interactionist. The Assessment and Evaluation Approaches Scale (MEAS) was found to have a singlefactor structure, while the Assessment and Evaluation Methods Scale (MEMS)consists of four method-based factors—Traditional, Process, Product, and Activity— and two broader dimensions: Traditional and Alternative. For EFA, data collected from teachers in Balıkesir were used. To answer the research questions and test the research model through CFA, data from 382 teachers from Aksaray, Aydın, Eskişehir, and Muğla were analyzed, selected through a convenience sampling method. The results of the analysis indicate that EFL teachers predominantly adopt Cognitivist, followed by Interactionist and Behaviorist teaching approaches. The findings also show that EFL teachers exhibit a high level of assessment and evaluation orientation. Among the methods used in assessment and evaluation, Traditional methods are the most frequently used by EFL teachers. Among the Alternative methods, those based on activities are the most commonly applied. No significant differences were found in any of the dependent variables with respect to teachers' gender, years of experience, or level of education. Correlation analysis revealed a moderate positive relationship between the Interactionist, Behaviorist, and Cognitivist teaching approaches and both Traditional and Alternative assessment and evaluation methods and approaches. The highest correlation for Alternative Approaches was with the Cognitivist approach, while the highest correlation for the Traditional approach was with the Behaviorist approach. Although the relationship between the Innativist approach and assessment methods/approaches was statistically significant, it was relatively weak. Path analysis results showed that all instructional approaches—except the Innativist approach—predicted both the assessment and evaluation approaches and the frequency of use of assessment and evaluation methods. The Cognitivist Teaching Approach, along with the Assessment and Evaluation Approach, was found to be the strongest predictor of the use of Alternative assessment and evaluation methods.