Aorta-iliak ve femoro - popliteal arter oklüzyonlu hastalarda hıf1a-as1 ve hıf1a-as2 gen ekspresyonu düzeylerinin oksidatif rna hasarı ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between hif1a-as1 and hif1a-as2 gene expression levels and oxidative rna damage in patients with aortoiliac and femoropopliteal arterial occlusion
- Tez No: 1013977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BAYOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Ateroskleroz; kronik inflamasyon, oksidatif stres ve metabolik fonksiyon bozukluğunu içeren karmaşık bir patofizyolojiye sahiptir. Periferik arter hastalıkları (PAH), aorta ve koroner arterler dışındaki vasküler yapıların darlık veya oklüzyonu ile karakterize olup, patogenezinde hipoksi ve endotelyal fonksiyon bozukluğu temel rol oynamaktadır. Son yıllarda, uzun kodlanmayan RNA'ların (lncRNA) hipoksiye karşı hücresel yanıtta ve vasküler hastalıkların gelişiminde oynadıkları roller önem kazanmaktadır. Özellikle hipoksi ile indüklenen faktör-1 alfa (HIF-1α) ile ilişkili lncRNA'ların (HIF1A-AS1 ve HIF1A-AS2), aterosklerotik süreçte gen düzenleyici roller üstlendiği bilinmektedir. Çalışmamızın amacı, aorta-iliak ve femoro-popliteal arter oklüzyonu olan PAH tanılı hastalarda HIF1A-AS1 ve HIF1A-AS2 gen ekspresyon düzeylerini belirlemek ve bu düzeylerin oksidatif DNA/RNA hasarı belirteçleri olan 8-hidroksiguanozin (8-OHG), 8-Hidroksi-2′- deoksiguanozin (8-OHdG) ve 8-hidroksiguanin plazma düzeyleri ile ilişkilerini araştırmaktır. Çalışmamıza 143 PAH hastası ve 141 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Gen ekspresyonu analizleri qRT-PCR, oksidatif DNA/RNA hasar düzeyleri ise ELISA yöntemiyle tespit edilmiştir. PAH hastalarında HIF1A-AS1 gen ekspresyonu düzeyi kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p<0,001). HIF1A-AS2 gen ekspresyonu PAH grubunda yüksek bulunmasına rağmen istatistiksel anlamlılık sınırına erişememiştir (p=0,28). DNA/RNA hasar belirteçleri açısından gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p=0,76). HIF1A-AS1 ve HIF1A-AS2 ekspresyonları ile DNA/RNA hasar belirteçleri arasında negatif yönde korelasyon tespit edilmiş ancak istatistiksel anlamlılık sınırına ulaşmamıştır (p>0,05). HIF1A- AS1 ekspresyonu ile total kolesterol (r=0,229, p=0,026), HIF1A-AS2 ekspresyonu ile açlık kan şekeri düzeyleri (r=0,204, p=0,023) arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır. Çalışmamız, PAH hastalarında HIF1A-AS1 ve HIF1A-AS2 genlerinin rollerinin araştırıldığı ve oksidatif hasarın birlikte incelendiği ilk çalışma özelliğini taşımaktadır. Sonuç olarak, HIF1A-AS1 ekspresyonundaki belirgin azalma, HIF1A-AS1'in PAH patogenezinde potansiyel bir biyobelirteç veya terapötik hedef olarak değerlendirile bileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis has a complex pathophysiology involving chronic inflammation, oxidative stress, and metabolic dysfunction. Peripheral arterial disease (PAD) is characterized by stenosis or occlusion of vascular structures other than the aorta and coronary arteries, and hypoxia and endothelial dysfunction play central roles in its pathogenesis. In recent years, long non-coding RNAs (lncRNAs) have gained increasing attention due to their roles in cellular responses to hypoxia and in the development of vascular diseases. In particular, lncRNAs associated with hypoxia-inducible factor-1 alpha (HIF-1α), such as HIF1A-AS1 and HIF1A-AS2, are known to exert gene-regulatory functions in the atherosclerotic process. The aim of this study was to determine the expression levels of HIF1A-AS1 and HIF1A-AS2 in patients diagnosed with PAD presenting with aorto-iliac and femoro-popliteal artery occlusion, and to investigate the associations between these expression levels and plasma concentrations of oxidative DNA/RNA damage markers, including 8-hydroxyguanosine (8- OHG), 8-hydroxy-2′-deoxyguanosine (8-OHdG), and 8-hydroxyguanine. A total of 143 patients with PAD and 141 healthy controls were included in the study. Gene expression analyses were performed using quantitative real-time PCR (qRT-PCR), while oxidative DNA/RNA damage levels were measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). HIF1A-AS1 gene expression levels were significantly lower in patients with PAD compared to the control group (p < 0.001). Although HIF1A-AS2 gene expression levels were higher in the PAD group, this increase did not reach statistical significance (p = 0.28). No statistically significant differences were observed between the groups with respect to DNA/RNA damage markers (p = 0.76). Negative correlations were shown between HIF1A-AS1 and HIF1A-AS2 expression levels and DNA/RNA damage markers; however, these correlations did not reach statistical significance (p > 0.05). A significant positive correlation was seen between HIF1A- AS1 expression and total cholesterol levels (r = 0.229, p = 0.026), as well as between HIF1A- AS2 expression and fasting blood glucose levels (r = 0.204, p = 0.023). This study is the first to investigate the roles of HIF1A-AS1 and HIF1A-AS2 genes in patients with PAD while simultaneously evaluating oxidative damage markers. In conclusion, the marked reduction in HIF1A-AS1 expression suggests that HIF1A-AS1 may serve as a potential biomarker or therapeutic target in the pathogenesis of PAD.