İn vitro kültür ortamına katılan kuersetinin sığır embriyo gelişimine etkisi
Effect of quercetin added to in vitro culture environment on bovine embryo development
  1. Tez No: 1013996
  2. Yazar: SİDARHAN YATÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR KARAŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Fizyolojisi Bilim Dalı
Özet
Hayvancılıkta verimliliği artırmada in vitro fertilizasyon ve yardımcı üreme teknolojileri kritik önem taşımaktadır. Bu biyoteknolojik yöntemler; üstün genetiğe sahip sürü ıslahına, gen kaynaklarının korunmasına ve reprodüktif kapasitesi düşük hayvanların üretime kazandırılmasına imkan tanımaktadır. Oksidatif stres, in vitro embriyo kültüründe sıkça karşılaşılan, embriyo gelişimini olumsuz etkileyen faktörlerden biridir. Kültür medyumlarının antioksidanlarla desteklenmesi oksidatif hasarı azaltsa da en etkin antioksidan türü ve bunun güvenli doz aralıkları henüz netlik kazanmamıştır. Bu çalışmada, kontrol grubu ile farklı dozlarda kuersetin içeren medyumlarda kültüre edilen embriyoların gelişimleri 48. saat ve 7. gün sonunda değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, gruplar arası karşılaştırmaların yapılabilmesi amacıyla ki-kare testi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, her iki zaman noktasında da gruplara ait blastosist gelişim olasılıklarının benzer aralıklarda seyrettiğini ve %95 güven aralıklarının büyük ölçüde örtüştüğünü ortaya koymuştur. Bununla birlikte, kuersetin uygulanan gruplarda kontrol grubuna kıyasla nispeten daha yüksek blastosist gelişim oranları gözlenmiş; özellikle ileri kültür süresinde yüksek doz grubunda artış eğilimi dikkat çekmiştir. Elde edilen bulgular, kuersetinin embriyo gelişimi üzerinde belirgin bir toksik etki oluşturmaksızın blastosist gelişimini destekleyebileceğini düşündürmektedir. Ancak dozlar arasındaki farkların istatistiksel olarak anlamlı düzeye ulaşmaması, embriyo gelişiminde zaman faktörünün temel belirleyici olduğunu göstermiştir. Embriyo gelişiminde meydana gelen bloklanmanın derecesinin ve kuersetinin antioksidan etkinliğinin daha net ortaya konulabilmesi için, ileri çalışmalarda farklı doz ve medyum kombinasyonlarının denenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak, kuersetin gibi antioksidan bileşiklerin in vitro kültür ortamlarında kullanımının embriyo gelişim kalitesini artırma potansiyeline sahip olduğu düşünülmekte, bu etkinin altında yatan mekanizmaların aydınlatılmasına yönelik ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In vitro fertilization and assisted reproductive technologies are critically important in increasing productivity in livestock farming. This biotechnological transformation allows for the breeding of genetically superior herds, the preservation of genes, and the inclusion of plants with low reproductive capacity into production. Oxidative stress, a typical characteristic in in vitro embryo selection, is one of the negative effects on embryo development. While antioxidants in culture media reduce oxidative damage, the most effective type of antioxidant and its safe dose ranges have not yet been clearly established. This information was evaluated by comparing the development of embryos cultured in media containing different doses of quercetin with a control group at 48 hours and 7 days. The obtained data were analyzed using the chi-square test to compare the ratios between groups. The results show that the probabilities of blastocyst development in both time intervals were within similar ranges, and the 95% confidence intervals largely coincided. However, higher blastocyst development rates were observed in the quercetin-treated groups compared to the control groups; particularly, no significant degradation characteristics were noted at high doses during the extended culture period. The findings suggest that quercetin may promote blastocyst development without producing a significant toxic effect on embryo development. However, the significant variation between doses indicates that the embryos are affected by the time factor. To more clearly determine the degree of embryo blockage and the antioxidant activity of quercetin, further studies with varying doses and concentrations are needed, naturally preserving their effectiveness. In conclusion, the use of antioxidants such as quercetin in in vitro culture media is thought to have the potential to enhance embryo development, and further investigations are needed to elucidate the underlying system of this effect.