Ortopedik cerrahi uygulanan hastalarda postoperatif iyileşme kalitesi ve taburculuğa hazır oluşluk düzeyinin incelenmesi
An investigation of postoperative recovery quality and readiness for discharge in patients undergoing orthopedic surgery
  1. Tez No: 1014009
  2. Yazar: BETÜL KARAKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Hemşirelik, Orthopedics and Traumatology, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Ortopedik cerrahi uygulanan hastaların postoperatif iyileşme kalitesi ve taburculuğa hazır oluşluk düzeyini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu tanımlayıcı ve kesitsel araştırmanın örneklemini ortopedik cerrahi uygulanan 144 hasta oluşturmaktadır. Araştırmaya ortopedik cerrahi uygulanan, >18 yaş hastalar dahil edilmiştir. Veriler 15 Şubat 2025-15 Şubat 2026 arasında Sosyodemografik Veri formu, İyileşme Kalitesi-40 Ölçeği (QoR-40) ve Taburculuğa Hazır Olma Ölçeği (TOHÖ) ile yüz yüze toplanmıştır. Bulgular: QoR-40 puanı 165.60±11.82, TOHÖ puanı 7.45±1.37'dir. Hastaların beden kitle indeksi, eğitim düzeyi, kronik hastalık, ilaç kullanımı, sigara içme durumuna göre QoR-40 puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p<0.05). Hastaların kronik hastalık, ilaç kullanımı, ASA skoru, sigara içme durumuna göre TOHÖ puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p<0.05). QoR-40 (ß=0.035) ve hastanede kalış süresi (ß=-0.039) değişkenlerinin TOHÖ üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olduğu görülmektedir (p<0.05). QoR-40'ın TOHÖ üzerindeki etkisi diğer bağımsız değişkenlere göre daha fazladır (Beta=0.300). Sonuç ve Öneriler: Taburculuğa hazır oluşluk düzeyinin orta düzeyde, hastaların iyileşme kalitesinin ise orta-iyi düzeyde olduğu bulunmuştur. İyileşme kalitesi ile taburcu olmaya hazır olma durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Ameliyat sonrası hasta merkezli kişiselleştirilmiş bakım planlarının uygulanması, ameliyat öncesi eğitimin sistematik hale getirilmesi, multidisipliner yaklaşımın güçlendirilmesi, kapsamlı taburculuk eğitimi verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the quality of postoperative recovery and the level of readiness for discharge among patients who underwent orthopedic surgery. Materials and Methods: The sample for this descriptive, cross-sectional study consisted of 144 patients who underwent orthopedic surgery. The study included patients aged >18 years who underwent orthopedic surgery. Data were collected in person between February 15, 2025, and February 15, 2026, using the Sociodemographic Data Form, the Quality of Recovery-40 Scale (QoR-40), and the Readiness for Hospital Discharge Scale (RHDS). Results: The QoR-40 score was 165.60 ± 11.82, and the RHDS score was 7.45 ± 1.37. Statistically significant differences were found in the mean QoR-40 scores according to patients' body mass index, education level, chronic disease status, medication use, and smoking status (p<0.05). Statistically significant differences were found in the mean RHDS scores among patients based on chronic diseases, medication use, ASA score, and smoking status (p<0.05). It was observed that the QoR-40 (β=0.035) and length of hospital stay (β=-0.039) variables had a statistically significant effect on RHDS (p<0.05). The effect of QoR-40 on RHDS is greater than that of other independent variables (β=0.300). Conclusion: The level of readiness for discharge was found to be moderate, while the quality of recovery was found to be moderate-to-good. A statistically significant and positive correlation was identified between quality of recovery and readiness for discharge. It is recommended to implement patient-centered, personalized postoperative care plans, systematize preoperative education, strengthen the multidisciplinary approach, and provide comprehensive discharge education.