Bağlanma Stilleri ile Aleksitimi Arasındaki İlişkide Erken Dönem Uyum Bozucu Şemalar ve Çocukluk Çağı Travmalarının Aracı Rolünün İncelenmesi
Investigating the Mediating Role of Early Adjustment Disruptive Schemas and Childhood Traumas in the Relationship Between Attachment Styles and Alexithymia
  1. Tez No: 1014037
  2. Yazar: GÜLSÜN BERFİN GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN GÜLİN EVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, bağlanma stilleri, aleksitimi, erken dönem uyum bozucu şemalar ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkilerin bütüncül bir kuramsal model çerçevesinde incelenmesi ve bu değişkenler arasındaki doğrudan ve dolaylı etkilerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, 18–65 yaş aralığında yer alan ve herhangi bir psikolojik ya da psikiyatrik tanı almamış toplam 308 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Toronto Aleksitimi Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve Young Şema Ölçeği-Kısa Form-3 kullanılmış; veriler çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Verilerin analizi, IBM SPSS programı ve Hayes PROCESS Macro eklentisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma hipotezlerinin test edilmesinde korelasyon analizi ve aracılık analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, araştırmada ele alınan tüm değişkenler arasında pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunduğu belirlenmiştir. Buna ek olarak analizler, kaygılı ve kaçıngan bağlanma stilleri ile aleksitimi arasındaki ilişkide erken dönem uyum bozucu şemalar ile çocukluk çağı travmalarının aracı rol oynadığını ve bu aracılığın kısmi düzeyde gerçekleştiğini göstermektedir. Bu doğrultuda elde edilen bulgular alanyazın ışığında kapsamlı biçimde tartışılmış; çalışmanın kuramsal ve uygulamaya dönük katkıları ortaya konularak klinik çıkarımları, sınırlılıkları ve gelecekte gerçekleştirilecek araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the relationships among attachment styles, alexithymia, early maladaptive schemas, and childhood traumas within a comprehensive theoretical framework and to reveal the direct and indirect effects among these variables. The sample of the study consisted of 308 participants between the ages of 18 and 65 who had not received any psychological or psychiatric diagnosis. The data collection instruments included the Sociodemographic Information Form, Inventory of Experiences in Close Relationships – II, Toronto Alexithymia Scale, Childhood Trauma Questionnaire and Young Schema Questionnaire-Short Form-3. The data were collected through online platforms. Data analyses were conducted using IBM SPSS and Hayes PROCESS Macro. Correlation analysis and mediation analysis were employed to test the research hypotheses. The findings revealed positive and statistically significant relationships among all variables examined in the study. In addition, the analyses demonstrated that early maladaptive schemas and childhood traumas played a mediating role in the relationship between anxious and avoidant attachment styles and alexithymia, and that this mediation was partial. In line with these findings, the results were comprehensively discussed within the context of the relevant literature. Furthermore, the theoretical and practical contributions of the study were presented, and clinical implications, limitations, and recommendations for future research were addressed.