Hücreden sisteme esnek üretim
Flexible manufacturing from the cell to system
  1. Tez No: 85797
  2. Yazar: NAFEL DOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
HÜCREDEN SİSTEME ESNEK ÜRETİM (Yüksek Lisans Tezi) Nafel DOĞDU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1999 ÖZET Bir esnek üretim sistemi bir anabilgisayar altında organize edilmiş ve merkezi bir taşıma sistemiyle bağlanmış üretim araçları topluluğudur. Esnek üretim sistemlerinde çizelgeleme probleminde gerçek zamanda bu sistemlerin çalıştırılması söz konusudur. Bu sistemlerin sağladığı avantajlardan yararlanabilmek için etkin bir çizelgeleme politikası izlemek gerekir. Bu çalışmada genel olarak, üretim sistemleri, otomasyon, üretim ve montaj hatları çalışmanın asıl konusunu oluşturan esnek üretim sistemlerine temel oluşturması nedeniyle incelenmiştir. Esnek üretim sistemlerinin tanıtılması ve teşviki amacıyla bu çalışma yapılmış, çalışmanın kapsamı fazla genişletilememiş ve teorik çalışmayla sınırlı tutulmuş; yöntem olarak literatür incelemesi yoluna gidilmiştir. Ayrıca esnek üretim sistemlerinin çizelgelenmesiyle ilgili basit örnek bir uygulama yapılmış; bu uygulamada montaj ve işleme alt sistemlerini içeren bir esnek üretim sisteminin iki aşamalı çizelgelenmesi gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda da belli şartlarda hangi üretim sisteminin tercih edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.02.05 Esnek üretim sistemi, Çizelgeleme, Gantt diyagramı 149 Prof. Dr. Fevzi ERCAN
Özet (Çeviri)
ii FLEXIBLE MANUFACTURING FROM THE CELL TO THE SYSTEM (M. Sc. Thesis) Nafd DO?DU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1999 ABSTRACT A flexible manufacturing system is a group of manufacturing devices organized under a maincomputer and connected by means of a central transport system. These systems are operated at real time in the scheduling problem in the flexible manufacturing systems. It is essential to pursue an efficient scheduling policy in order to benefit from the advantages provided by these systems. In this study, generally, manufacturing systems, automation, manufacturing and assembly lines have been examined since they constitute a basis for the flexible manufacturing systems which is the main issue of this study. This study has been carried out in order to introduce and encourage the application of flexible manufacturing system. The scope of this study has not been expanded much and has been limited to theoretical study and literature analysis has been adopted as a method for this study. However, a simplitied sample application has been carried out concerning the scheduling of flexible manufacturing systems and a two stage scheduling of flexible manufacturing systems comprising the sub- systems of assembly and processing has been tried to be realized in this application. At the and of this study, under certain conditions which production system should be preferred is identified. Science Code : 625.02.05 Key Words : Flexible manufacturing system, Scheduling, Gantt diagram Number of Pages : 149 Adviser : Prof. Dr. Fevzi ERCAN