Farklı bireylerde kullanılan pasif kapaklı braketlerin airflow uygulaması sonrası kapak açma dirençlerindeki değişimlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the changes in lid opening resistance of passive self-ligating brackets after airflow application in different individuals
  1. Tez No: 1014188
  2. Yazar: SELİM CAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEJAT ERVERDİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU MERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında amacımız, 12 hafta ağız içinde bekledikten sonra airflow uygulanan ve uygulanmayan pasif kapaklı braketlerin kapak mekanizmalarının açılmaya karşı gösterdikleri direnç miktarlarındaki değişimde farklılık olup olmadığını ölçmektir. Çalışmamızın materyalini toplam 17 bireyde simante edilen pasif kapaklı braketler oluşturmuştur. Araştırmaya dahil edilen bireylerin daimi dentisyona sahip olmasına, ve sistemik olarak sağlıklı olmasına dikkat edilmiştir. Braketlerin simantasyonu esnasında yaş ortalaması 18.4 ±2.9 olan sabit ortodontik tedavi görmekte ve tedavisinde ortodontik buton kullanılması uygun görülmüş bireylerin üst sağ ve sol 1. premolar dişlerinin palatinal yüzeylerine 2 adet pasif kapaklı Damon Ultima braket simante edilmiş ve 12 hafta sonra kesici pens kullanılarak desimante edilmiştir. Desimantasyon sonrası her bireyin ağzından çıkan iki braketten birinin üzerine airflow uygulaması yapıldıktan sonra kapakları kapalı şekilde deney düzeneğine sabitlenmiştir. Ağız içine yerleştirilmeden önce (T0) ve 12 hafta ağız içinde kalma sonrası airflow uygulanan deney grubu (DG) ve 12 hafta ağız içinde kalma sonrası airflow uygulanmayan kontrol grubu (KG) olmak üzere her braket, kapakları kapalı konumda, deney düzeneği üzerine sabitlenmiş ve her braket kapağına 3 defa 5mm/dk hızda çekme testi uygulanmıştır, açılmaya karşı gösterdikleri direnç miktarı gram cinsinden her braket için toplamda 3 kez ölçülmüştür. 34 adet braket için toplamda 102 kuvvet ölçümü yapılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerden toplanan braketlerin kapak açılmaları için gerekli olan minimum kuvvet miktarları, kontrol grubu için ağız içi ortam ekspozu sonrası ve deney grubu için ağız içi ortam ekspozu ve airflow uygulaması sonrası olarak değerlendirilmiş olup, korelasyon varlığı istatistiksel olarak incelenmiştir. İstatistiksel anlamda T0 ' a göre DG ve KG grubu arasındaki kuvvet ölçümlerindeki farklılık anlamlı bulunmuştur. Airflow uygulaması, kapak açılması için gerekli olan minimum kuvvet miktarını düşürmekte ve uygulayıcı hekimin işini kolaylaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate whether there is a difference in the clip-opening resistance of passive self-ligating brackets after 12 weeks of intraoral exposure, with and without the application of airflow polishing. The study material consisted of passive self-ligating brackets bonded in a total of 17 individuals. Participants were required to have a fully erupted permanent dentition and to be systemically healthy. Two passive self-ligating Damon Ultima brackets (Ormco Orthodontics, USA) were bonded to the palatal surfaces of the upper right and left first premolars of individuals (mean age 18.4 ± 2.9 years) undergoing fixed orthodontic treatment and requiring the use of orthodontic buttons. After 12 weeks of intraoral exposure, the brackets were debonded using a debonding plier. Following debonding, one bracket from each patient received airflow treatment using glycine-based powder while the other bracket served as a control. Both airflow-treated (DG) and untreated control (KG) brackets were mounted on a custom mechanical testing apparatus with their clips in the closed position. For each bracket, a tensile test was applied three times at a crosshead speed of 5 mm/min to measure the minimum force required to open the clip. A total of 34 brackets were tested, yielding 102 force measurements. For each participant, the minimum force required to open the bracket clips was recorded as: baseline values prior to intraoral placement (T0), post–intraoral exposure for the control group, and post–intraoral exposure plus airflow application for the experimental group. Statistical analysis was performed to assess correlations and compare differences between groups. The difference in force measurements between the DG and KG groups after 12 weeks was statistically significant relative to T0. Airflow application significantly reduced the minimum force required to open the bracket clips, thereby facilitating the clinical procedure for the orthodontist.