Geleneksel tasarım odaklı bir sanat eğitimi etkinliği
An art activity focused on traditional design
- Tez No: 407793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZGÜR SOĞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Crafts, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, sanat eğitiminin üretimsel, eleştirel, kültürel ve estetik boyutlarını göz önünde bulundurup geleneksel tasarımdan yola çıkarak öğrencilerin kendi halı tasarımlarını gerçekleştirmelerine imkan sunmak ve süreçte kullanılan gözlem, görüşme ve diğer veri toplama yöntemleri ile ulaşılan bulgularla görsel sanatlar alanına katkı sağlamaktır. Araştırmada bu temel amaçlar doğrultusunda geleneksel tasarım odaklı bir sanat eğitimi etkinliği hazırlanmıştır. Araştırmanın etkinlik süreci Eskişehir il merkezinde bir devlet ortaokulunda 6. Sınıfta bulunan 26 öğrenci ile yürütülmüştür. Etkinlik sürecinin uygulama süresi olan 5 hafta içerisinde ön fikir- son fikir, gözlem ve görüşme yöntemi kullanılarak, uygulama haftasında elde edilen çocuk resimleri, ders video kayıtları ve ses kayıtlarının yanında araştırmacı günlükleri ile veriler elde edilmiştir. Etkinlik sürecinin ilk haftasında öğrencilerin halı ile ilgili ifadeleri 'genellikle üzerine basıp geçilen bir ev eşyası', yani halının işlevselliğine işaret ederken, etkinliğin son haftasında halının tasarımsal özelliklerine dikkat çekerek halıyı 'bir sanat objesi' olarak gördüklerini ifade eden cümleler kullanmışlardır. Araştırma sonunda ulaşılan bulgulara göre etkinliğin öğrencilerin kültür, görsel kültür, halı, halı motifleri, hayvan figürlü halılar ve tasarım ile ilgili farkındalıklarına katkı sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to allow students to realize their own carpet designs on the basis of traditional design by taking into consideration the productional, critical, cultural and aesthetic aspects of art education and to contribute to the field of visual arts with findings arrived at through observation, interview and other data collection methods used in the process. In accordance with these key objectives, an art education activity focused on traditional design has been prepared during the research. The activity stage of the research has been carried out with 26 students in the sixth grade in a public secondary school located in the city center of Eskişehir. By using pre-understanding, final understanding, observation and interview methods during the 5 weeks implementation period of the activity stage, findings have been collected through researcher logs in addition to the children drawings, lecture video records and voice records acquired during the implementation week. While in the first week of the activity stage students' definitions regarding carpets such as“home furnishing that is stepped on”were pointing to the functionality of carpet in the final week they used sentences which expressed how they saw the carpet as“an art object”by pointing to the design properties of carpet. According to the findings arrived at the end of the research, it can be said that the activity has contributed to raising the students' awareness on culture, visual culture, carpet, carpet patterns, carpets with animal shapes and design