Ofis çalışanlarında akut ve uzun dönemli (kronik) aerobik egzersizin duygu tanıma ve duygu yönetme becerileri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of acute and long-term (chronic) aerobic exercise on emotion recognition and emotion management skills in office workers
- Tez No: 1014285
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL BABAYİĞİT İREZ, DOÇ. DR. LALE YILDIZ ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ofis çalışanlarında akut ve kronik aerobik egzersizin duygu tanıma ve duygu yönetme becerileri üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desenle yürütülmüştür. Araştırmaya Muğla ilinde yer alan yaş ortalaması 38 olan 42 sedanter ofis çalışanından oluşturmuştur (Deney n=19, Kontrol n=23). Deney grubuna 20 dakikalık akut egzersiz sonrası 6 hafta boyunca haftada iki gün orta şiddetli aerobik egzersiz uygulanmıştır. Veriler ERT, DYBÖ ve demografik form ile toplanmış, analizlerde t-testleri kullanılmıştır. Bulgulara göre akut egzersiz, toplam duygu tanıma performansında, özellikle iğrenme ve korku duygularında ve toplam ERT puanında anlamlı artış sağlamıştır (p<0.05). Mutluluk ve sürpriz duygularında da artış gözlenmiştir. Kronik egzersiz sonucunda kızgınlık, tiksinti, korku ve mutluluk alt boyutlarında ve toplam ERT puanında anlamlı artışlar belirlenmiştir (p<0.05). Sürpriz duygusunda ise anlamlılık düzeyine ulaşmayan bir artış görülmüştür. Duygu yönetimi ölçeğinde ise genel toplamda anlamlı bir fark bulunmamasına karşın,“başa çıkma”alt boyutunda (p<0.05) anlamlı bir iyileşme gözlenmiştir. Kontrol grubunda anlamlı değişim bulunmamıştır. Sonuç olarak, akut egzersiz kısa süreli bilişsel-duygusal iyileşme sağlarken, kronik egzersiz daha kalıcı ve kapsamlı duygu tanıma gelişimi oluşturmaktadır. Egzersizin duygu tanıma üzerindeki etkisi, duygu yönetimine göre daha güçlüdür. Ayrıca, işyerinde uygulanacak kısa süreli egzersizlerin çalışanların sosyal bilişsel becerilerini destekleyebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of acute and chronic aerobic exercise on emotion recognition and emotion regulation skills in office workers. The research was conducted using a quasi-experimental pretest–posttest control group design. The study sample consisted of 42 sedentary office workers living in Muğla, Türkiye, with a mean age of 38 years (experimental group: n=19; control group: n=23). Following a 20-minute acute exercise session, the experimental group participated in a moderate-intensity aerobic exercise program twice a week for six weeks. Data were collected using the Emotion Recognition Test (ERT), the Emotion Regulation Skills Scale, and a demographic information form. Independent and paired samples t-tests were used for statistical analyses. The findings indicated that acute exercise significantly improved overall emotion recognition performance, particularly in the recognition of disgust and fear emotions, as well as total ERT scores (p<0.05). Increases were also observed in happiness and surprise emotions. Following the chronic exercise program, significant improvements were found in anger, disgust, fear, and happiness subdimensions, together with total ERT scores (p<0.05). Although an increase was observed in the surprise emotion, it did not reach statistical significance. Regarding emotion regulation, no significant difference was found in the overall scale scores; however, a significant improvement was observed in the“coping”subdimension (p<0.05). No significant changes were detected in the control group. In conclusion, while acute exercise provides short-term cognitive-emotional improvements, chronic exercise leads to more persistent and comprehensive enhancements in emotion recognition skills. The effect of exercise on emotion recognition appears to be stronger than its effect on emotion regulation. Furthermore, it may be suggested that short-term exercise interventions implemented in workplace settings could support employees' social-cognitive abilities.