Yatarak tedavi gören çocuk yanık olgularında prognozu öngörmede makine öğrenme modellerinin kullanımı
Machine learning models for prognostic prediction in hospitalized pediatric burn patients
  1. Tez No: 1014332
  2. Yazar: BEGÜM SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ŞENCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Yatarak tedavi gören çocuk yanık olgularında makine öğrenme modelleri ile prognostik tahminler yapmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif tek merkezli çalışmada Ocak 2020 – Aralık 2024 tarihleri arasında hastanemiz yanık merkezinde yatarak tedavi edilen 1138 olguya ait veri seti ile; lojistik regresyon, random forest, gradient boosting ve histogram tabanlı gradient boosting modelleri, katmanlı 5 katlı çapraz doğrulama kullanılarak eğitildi ve karşılaştırıldı. Veri seti; yaş, cinsiyet, uyruk, yanık yeri (baş, boyun, gövde, genital bölge, gluteal bölge, üst ekstremite ve alt ekstremite), yanık yüzdesi, yanık derecesi, yanık tipi (sıcak su, alev, yağ, temas, elektrik ve kimyasal yanıklar), sirküler yanık varlığı, inhalasyon hasarı varlığı, yanık merkezine nakil süresi, ilk 24 saatte kaydedilen vital bulguların ortalama değeri (vücut sıcaklığı, kalp hızı, tansiyon ve solunum sayısı), sıvı resüsitasyonu sonrası ilk 24 saatte çalışılan laboratuvar parametreleri, komorbiditeler, uygulanan tedaviler ve klinik sonuç değişkenlerinden oluşmaktaydı. Makine öğrenme modelleri ile debridman-greftleme, mekanik ventilasyon ihtiyacı, sepsis gelişimi, mortalite ve hastanede yatış süresi tahmin edildi. Bulgular: En iyi modeller ile elde edilen F1-skoru, debridman-greftleme tahmini için yaklaşık 0,66, mekanik ventilasyon için 0,58, sepsis gelişimi için 0,55, mortalite için 0,73 idi. Debridman-greftlemeyi öngörmede en başarılı model random forest, mekanik ventilasyon ihtiyacını öngörmede ise en başarılı model lojistik regresyon olarak bulundu. Gradient boosting, sepsis ve mortaliteyi öngörmede en başarılı model olarak saptandı. Hastanede yatış süresini öngörmede en düşük ortalama mutlak hata 4,87 gündü (R² ≈ 0,59) ve en başarılı model histogram tabanlı gradient boosting regresyon modeliydi. Açıklanabilir yapay zeka yöntemleri ile modellerin karar mekanizmaları ortaya kondu ve hangi değişkenlerin kararlarda önemli rol oynadığı belirlendi. Sonuç: Makine öğrenme modelleri; yatarak tedavi gören çocuk yanık olgularında prognostik faktörleri öngörerek klinisyenlere erken tedavi planlaması ve kaynak yönetiminde destek olmakta ve tedavi yönetiminde veri temelli karar destek sistemlerinin geliştirilmesine bilimsel temel sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: To predict prognosis in hospitalized pediatric burn patients using machine learning models. Materials and Methods: In this retrospective single-center study, 1138 pediatric burn patients hospitalized in our burn center between January 2020 and December 2024 were analyzed. Logistic regression, random forest, gradient boosting and histogram-based gradient boosting models were trained and compared using stratified 5-fold cross-validation. The dataset included age, sex, nationality, burn surface area, percentage, depth, type, circumferential burn, inhalation injury, transfer time to burn center, vital signs, laboratory findings, comorbidities, treatments administered and clinical outcomes. Machine learning models were used to predict debridement–grafting, mechanical ventilation requirement, sepsis development, mortality and length of hospital stay. Model interpretability was assessed using explainable artificial intelligence methods. Results: Best-performing models achieved F1-scores of approximately 0.66, 0.58, 0.55 and 0.73 for debridement–grafting, mechanical ventilation, sepsis and mortality, respectively. For predicting the need for debridement and grafting, random forest achieved the best performance, while logistic regression performed best in predicting mechanical ventilation requirement. Sepsis and mortality were most accurately predicted by the gradient boosting model. Length of hospital stay was best predicted by the histogram-based gradient boosting regression model with the lowest mean absolute error of 4.87 days (R² ≈ 0.59). The decision-making mechanisms of the models were revealed using explainable artificial intelligence methods, identifying the variables that played a key role in the predictions. Conclusion: Machine learning models can support early treatment and resource management by predicting prognostic factors in hospitalized pediatric burn patients, enabling data-driven clinical decision support.