Yapay zeka ve çalışan verimliliğini teşvik ederek demokratik liderliği güçlendirme üzerindeki etkisi
Artificial intelligence and its impact on democratic leadership to improve faculty productivity (a field study on faculty at mardin artuklu university)
- Tez No: 1014344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yapay zekanın (YZ) demokratik liderliği geliştirme üzerindeki etkisini araştırmayı ve Türkiye'deki Mardin Artuklu Üniversitesi'nde öğretim üyesi verimliliğini artırmada aracı değişken olarak rolünü analiz etmeyi amaçlamıştır. Bu amaçlara ulaşmak için, veri analizi için yapısal denklem modellemesi (SEM) kullanan tanımlayıcı-analitik bir yaklaşım benimsenmiştir. Çalışma popülasyonu 656 öğretim üyesinden, örneklem ise 247 kişiden oluşmuştur. Veriler, geçerliliği kanıtlanmış bir anket kullanılarak toplanmış ve aracın doğruluğu, yerleşik geçerlilik ve güvenilirlik testleri ile doğrulanmıştır. Sonuçlar, YZ'nin demokratik liderlik uygulamalarını geliştirmede istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, çalışma demokratik liderliğin öğretim üyesi verimliliğinin artmasına önemli ölçüde katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Bulgular ayrıca, YZ ile akademik verimlilik arasındaki ilişkide demokratik liderliğin kısmi aracı rolünü de doğrulamıştır. Bu sonuçlara dayanarak, çalışma, YZ teknolojilerinin üniversite yönetim sistemlerine entegre edilmesini, demokratik liderlik uygulamalarını desteklemeyi ve böylece öğretim üyesi verimliliğinin artmasına ve üniversitede akademik performans ve verimliliğin artmasına katkıda bulunmayı önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the impact of artificial intelligence (AI) on enhancing democratic leadership and to analyze its role as a mediating variable in improving faculty productivity at Mardin Artuklu University in Turkey. To achieve these objectives, a descriptive-analytical approach was employed, utilizing structural equation modeling (SEM) for data analysis. The study population comprised 656 faculty members, and the sample consisted of 247 individuals. Data were collected using a validated questionnaire, and the instrument's accuracy was verified through established validity and reliability tests. The results demonstrated a statistically significant positive impact of AI on enhancing democratic leadership practices. Furthermore, the study revealed that democratic leadership significantly contributes to increased faculty productivity. The findings also confirmed a partial mediating role for democratic leadership in the relationship between AI and academic productivity. Based on these results, the study recommends integrating AI technologies into university administrative systems to support democratic leadership practices, thereby contributing to increased faculty efficiency and enhanced academic performance and productivity at the university.