Postoperatif menenjit hastalarında kalsitonin gen ilişkili peptid ve substans P düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of calcitonin gene-related peptide and substance P levels in patients with postoperative meningitis
- Tez No: 1014425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÖZBEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Postoperatif menenjit (POM), intrakraniyal cerrahiler sonrası gelişebilen ciddi ve hayatı tehdit eden komplikasyonlardan biridir. Enfeksiyonun tanısı çoğu zaman gecikebilir; klinik belirtiler özgül değildir ve BOS kültür pozitifliği düşüktür. Bu durum, daha özgül ve erken tanı sağlayabilecek biyobelirteçlerin araştırılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada, nöroinflamatuvar süreçlerle ilişkili olduğu bilinen CGRP (Calcitonin Gene-Related Peptide) ve Substance P (SP) düzeylerinin POM tanı ve prognozundaki potansiyel rolü değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) POM şüphesi ile takip edilen 18 yaş ve üzeri hastaların dahil edildiği prospektif gözlemsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Hastalar, POM tanısı alıp almama durumlarına göre iki gruba ayrılarak incelendi. POM tanısı almayan hastalar kontrol grubu, tanı alanlar ise hasta grubu olarak değerlendirildi. Her iki gruptan beyin omurilik sıvısı (BOS) ve serum örnekleri alınmış; CGRP ve SP düzeyleri hem tanı günü (0.) gün hem de tanının 3. günde ölçülmüştür. Klinik parametreler, inflamatuvar belirteçler ile CGRP ve SP düzeyleri arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışma kapsamında, YBÜ'de izlenen toplam 291 intrakraniyal cerrahi girişim geçirmiş hasta değerlendirildi ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 31 hasta analizlere dahil edildi. Bu hastalar, POM tanısı alma durumlarına göre iki gruba ayrıldı. POM tanısı almayan 15 hasta kontrol grubunu, POM tanısı alan 16 hasta ise hasta grubunu oluşturdu. Hastaların 0. gün serum SP düzeyi 49,12 pg/ml (minimum-maksimum: 29,68 – 131,29) BOS SP 10,6 pg/ml (minimum- maksimum: 0,5 – 269,63) olup POM hasta grubu ve kontrol grupları arasından istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık tespit edilemedi. Serum CGRP ve BOS CGRP düzeyleri ortalaması ise 0.günde sırasıyla 13,01 pg/ml (minimum-maksimum: 0,34 – 693,11), 6,48 pg/ml (minimum- maksimum: 0,2 – 492,12) olup POM hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı şekilde daha yüksekti.(p<0,001, p=0,004). Serum CGRP düzeylerinin ROC analizinde %100 spesifite ve yüksek AUC değeriyle dikkat çektiği saptanmıştır. CGRP düzeyleri, APACHE II, SOFA ve GKS gibi klinik skorlarla da anlamlı korelasyon göstermiştir. POM hastalarında mortalite oranı %93,75 olup, invaziv mekanik ventilasyon süresi, sepsis, trakeal enfeksiyon gibi komplikasyonlar anlamlı düzeyde daha yüksektir. Sonuç: CGRP düzeyleri, POM tanısında ve hastalığın şiddetini belirlemede yüksek özgüllüğe sahip, güçlü bir prognostik biyobelirteç olarak öne çıkmaktadır. Buna karşın, SP düzeylerinin klinik açıdan anlamlı bir belirleyici olmadığı saptanmıştır. Bu tez çalışması, mortalite riski yüksek olan POM vakalarında hem serum hem de BOS CGRP düzeylerinin, yüksek duyarlılık ve özgüllük sunan birer nöroinflamatuvar belirteç olarak kullanılabileceğini ilk kez ortaya koymuştur. Elde edilen bu bulguların doğruluğunun, daha geniş örneklem gruplarıyla yapılacak çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Postoperative meningitis (POM) is one of the serious and life-threatening complications that can develop after intracranial surgery. Diagnosis of the infection is often delayed; clinical symptoms are non-specific and CSF culture positivity is low. This necessitates the investigation of biomarkers that could provide more specific and earlier diagnosis. In this study, the potential role of CGRP (Calcitonin Gene-Related Peptide) and Substance P (SP) levels, known to be associated with neuroinflammatory processes, in the diagnosis and prognosis of POM was evaluated. Materials and Methods: This study was designed as a prospective observational study involving patients aged 18 years and older who were followed up in the intensive care unit (ICU) with suspected POM. Patients were divided into two groups based on whether or not they received a POM diagnosis and were examined accordingly. Patients who did not receive a POM diagnosis were considered the control group, while those who received a diagnosis were considered the patient group. Cerebrospinal fluid (CSF) and serum samples were collected from both groups; CGRP and SP levels were measured both on the day of diagnosis (day 0) and on day 3 after diagnosis. The relationships between clinical parameters, inflammatory markers, and CGRP and SP levels were statistically analysed. Results: The study encompassed a total of 291 patients who underwent intracranial surgery at YBU, with 31 patients meeting the inclusion criteria being incorporated into the subsequent analyses. These patients were segregated into two distinct groups based on the presence or absence of a POM diagnosis. The 15 patients who did not receive a POM diagnosis constituted the control group, while the 16 patients who received a POM diagnosis comprised the patient group. The patients' serum SP level on day 0 was measured at 49.12 pg/ml (minimum-maximum: 29.68 – 131.29). CSF SP was measured at 10.6 pg/ml (with a minimum-maximum range of 0.5–269.63) and no statistically significant difference was found between the POM patient group and the control group. The mean serum CGRP and CSF CGRP levels on day 0 were 13.01 pg/ml (minimum-maximum: 0.34–693.11).The mean concentration of CGRP in the study population was 6.48 pg/ml (minimum-maximum: 0.2–492.12) on day 0, respectively, and was found to be significantly elevated in the POM patient group in comparison to the control group (p<0.001, p=0.004). ROC analysis revealed that serum CGRP levels were of particular note, demonstrating 100% specificity and a high AUC value. CGRP levels exhibited a substantial correlation with clinical scores, including APACHE II, SOFA, and GCS. A mortality of 93.75% was observed among POM patients, and complications such as prolonged invasive mechanical ventilation duration, sepsis, and tracheal infection were significantly elevated. Conclusion: CGRP levels emerge as a robust prognostic biomarker with high specificity for the diagnosis and severity assessment of POM. In contrast, SP levels were found not to be clinically significant indicators. This thesis demonstrates for the first time that both serum and CSF CGRP levels can be utilized as neuroinflammatory markers providing high sensitivity and specificity in POM cases with high mortality risk. These findings require further validation through studies involving larger sample cohorts.