Hegedan (Ferula pseudalliacea Rech. F.) bitkisinin bazı biyokimyasal özellikleri ve karaciğer kanseri hücre hattında sitotoksik etkilerinin belirlenmesi
Determination of some biochemical properties and cytotoxic effects of the Hegedan (Ferula pseudalliacea Rech. F.) plant on liver cancer cell line
- Tez No: 1014549
- Danışmanlar: DOÇ. FİKRET TÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Ferula pseudalliacea Rech. f. bitkisinden farklı çözücüler kullanılarak elde edilen ekstraktların fitokimyasal profili, enzim inhibisyon potansiyeli, antimikrobiyal aktiviteleri ve insan karaciğer kanseri hücre hattı (HepG2) üzerindeki sitotoksik etkileri kapsamlı olarak incelenmiştir. Bitki ekstraktlarının kimyasal bileşimi HPLC ve LC-MS/MS analizleri ile belirlenmiş ve yüksek düzeyde fenolik ve flavonoid bileşikler içerdiği ortaya konmuştur. Toplam fenolik madde miktarı 2170.81 ng/µL olarak belirlenmiş olup, krisin başlıca bileşen olarak tespit edilmiştir. Enzim inhibisyon analizleri, ekstraktların glutatyon S-transferaz (GST), α-glukozidaz (α-Gly), asetilkolinesteraz (AChE) ve α-amilaz (α-Amy) enzimleri üzerinde inhibitör etki gösterdiğini ortaya koymuştur. GST için IC50 değeri 1.05 µg/mL, α-glukozidaz için 1.21 µg/mL olarak hesaplanmış, asetilkolinesteraz enzimi için IC50 değeri 1.40 µg/mL olarak belirlenmiş ve α-Amy üzerinde de belirgin inhibisyon gözlenmiştir. Antimikrobiyal analizler, özellikle etanol ve diklorometan ekstraktlarının bazı bakterilere karşı 7–8 mm'ye varan inhibisyon zonları oluşturduğunu göstermiştir. Ayrıca ekstrakt konsantrasyonunun artışı ile GST aktivitesinde dikkat çekici bir azalma belirlenmiştir. HepG2 hücre hattında gerçekleştirilen sitotoksisite analizleri, biyolojik etkinliğin ekstraksiyon çözücüsüne bağlı olarak değiştiğini göstermiştir. Diklorometan ekstraktı en yüksek sitotoksik etkiyi göstermiş olup, 24, 48 ve 72 saat için IC50 değerleri sırasıyla 1.17 µg/mL, 1.00 µg/mL ve 854 ng/mL olarak belirlenmiştir; metanol, etanol ve su ekstraktları ise daha düşük düzeyde sitotoksik etki sergilemiştir. Bu bulgular, F. pseudalliacea ekstraktlarının fenolik içerikleri ile ilişkili olarak çok yönlü biyolojik aktivite sergilediğini ve enzim inhibisyonu, antimikrobiyal etki ve hücre proliferasyonunun baskılanması üzerinden biyolojik etki oluşturduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, bitkinin doğal bir biyokimyasal kaynak olarak özellikle enzim inhibisyonu ve sitotoksisite temelli biyomedikal uygulamalar açısından dikkate değer bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the phytochemical profile, enzyme inhibitory potential, antimicrobial activity, and cytotoxic effects of extracts obtained from Ferula pseudalliacea Rech. f. using different solvents were comprehensively investigated. The chemical composition of the extracts was characterized by HPLC and LC–MS/MS analyses, revealing a high content of phenolic and flavonoid compounds. The total phenolic content was determined as 2170.81 ng/µL, with chrysin identified as the predominant compound. Enzyme inhibition assays demonstrated that the extracts exhibited inhibitory activity against glutathione S-transferase (GST), α-glucosidase (α-Gly), acetylcholinesterase (AChE), and α-amylase (α-Amy). The IC50 values were calculated as 1.05 µg/mL for GST and 1.21 µg/mL for α-Gly, while the IC50 value for AChE was determined as 1.40 ± 0.71 µg/mL, and a notable inhibitory effect was also observed for α-Amy. Antimicrobial analyses indicated that ethanol and dichloromethane extracts produced inhibition zones reaching up to 7–8 mm against certain bacterial strains. In addition, a pronounced decrease in GST activity was observed with increasing extract concentration. Cytotoxicity assays performed on the HepG2 human liver cancer cell line revealed that the biological activity varied depending on the extraction solvent. The dichloromethane extract exhibited the strongest cytotoxic effect, with IC50 values of 1.17 µg/mL, 1.00 µg/mL, and 854 ng/mL at 24, 48, and 72 h, respectively, whereas methanol, ethanol, and aqueous extracts showed comparatively lower cytotoxic activity. These findings demonstrate that F. pseudalliacea extracts exhibit multifaceted biological activity associated with their phenolic composition and exert their effects through enzyme inhibition, antimicrobial action, and suppression of cell proliferation. The results indicate that this plant represents a promising natural source with potential applications in enzyme inhibition and cytotoxicity based biomedical applications.