Türkiye'nin enerji politikası ve dünyadaki yeri
Turkey's energy policy and its place in the world
- Tez No: 101457
- Danışmanlar: PROF.DR. R. NEJAT TUNÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
TÜRKİYE'NİN ENERJİ POLİTİKASI VE DÜNYADAKİ YERİ ÖZET Enerji, ihtiyaçların karşılanması için bir araçtır. Termik ihtiyaçlar, mekanik güç ihtiyacı, hammadde ihtiyaçları ve ışık ihtiyacı, enerji tüketimlerine yol açan temel ihtiyaç grupları olarak özetlenebilir. Bu yüzden, enerji, günlük yaşantımızla doğrudan bir ilişki içindedir. Bu ilişki enerji kavramım ülkelerin gelişme sürecinde en önemli olgulardan biri yapmaktadır. Böylelikle ülkelerin enerji politikalarına gereken özeni göstermeleri gereği doğmaktadır. Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı; söz konusu enerji politikasının önemi doğrultusunda, Dünyadaki durumu da dikkate alarak, Türkiye'nin enerji politikasını ortaya koymak, günümüze kadarla gelişmeler ve projeksiyonlara bakıldığında beklenen gelişmelere yer vererek öneriler geliştirmektir. Bu doğrultuda, coğrafya, nüfus, endüstri, ekonomi faktörlerinin enerji politikasına etkisine yer verilerek, günümüze kadarki birincil enerji üretim, tüketimleri ve yirmi yıl içindeki üretim, tüketim projeksiyonları ele alınmıştır. Türkiye'nin enerji talebi, simülasyona dayalı olan MAED (Model for analysis of Energy Demand) modeli yardımıyla belirlenmiştir. Özetle, bu modelin girdisi, ekonomik veriler, nüfus ve iş gücü potansiyeli gibi demografik-sosyal veriler, sektörlerin birim enerji tüketimleri gibi teknik verileri kapsamaktadır. Model çıktısı olan talep sektörel bazda; sanayi, ulaştırma, konut/hizmet ve tarım kesimi için ayrı ayrı elde olunmaktadır. MAED modeli ile çıktı olarak alınan nihai enerji talebine, arz programlan sonucu ortaya konulan çevrim sektörü talebi eklenerek, genel enerji talebine ulaşılmaktadır. Bu incelemeler sonucunda Türkiye'nin genel enerji politikası, birincil enerji kaynaklan, ikincili enerji kaynaklan ve yenilenebilir enerji kaynaklan üzerine öneriler verilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
TURKEY'S ENERGY POLICY AND ITS PLACE IN THE WORLD SUMMARY Energy is a tool for supplying the demands. Basic demand groups which cause energy consumptions can be summarized as thermic demands, mechanical power demand, raw material demand and light demand. Because of this, energy has direct relationships with our daily life. This relationship makes energy concept one of the most important things in developing time period of the countries. In this way, countries have to show importance on their energy policies. Aim of this thesis is to put Turkey's energy policy forth considering the situation of the world, to improve suggestions by considering the developings up today and considering developings expected when looking at the projections, through the importance of energy policy. Targeting this goal, putting forth the effects of the factors like geography, population, industry, economics on energy policy; primary energy production, consumption up today and production, consumption projections in twenty years are examined. Turkey's general energy demand is made clear by the help of MAED (model for analysis of energy demand) model, which is based on simulation. Shortly, input of this model consists of economical data, demographic-social data like population and business potential and technical data like primary energy consumptions of the sectors. The demand, which is the output of the model, is obtained seperately for industry, transportation and agriculture sections in sectoral base. And finally general energy demand is reached by adding circling sector demand (put forth after demonstration programs) to final energy demand taken as output of MAED model. After these examinations, suggestions on Turkey's general energy policy, primary energy supplies, secondary energy supplies and renewable energy supplies are given. xn