Türkiye'nin enerji ekonomisi: Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye enerji politikalarının yapısal uyum sorunları
Energy economy of Turkey: The structural harmonization problems of energy policies of European Union (EU) and Turkey
- Tez No: 239295
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÖZSABUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Türkiye'nin enerji ekonomisine ve dünyadaki konumuna dikkati çeken bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Gerek dünya ve AB, gerekse ülkemiz için hazırlanan veriler tablolar halinde sunulmuştur. Bu veriler ışığında öncelikle dünya üzerindeki yerimiz incelenmiş ve AB uyum sürecinde ortak enerji politikası irdelenmiştir. Avrupa Birliği ile müzakere sürecinde bulunan ülkemizin önünde bulunan engeller, mevcut durum ve tedbir paketleri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölüm tamamen Türkiye'ye ayrılmış ve enerji alanında planlı döneme geçiş ile birlikte Türkiye'nin geçmişten günümüze ayrıntılı bir arşiv çalışması yapılmıştır. Son olarak günümüz ekonomi politikalarının işlerliğinin artırılmasına yönelik verimlilik tedbirlerinin altı çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which notices Turkey?s energy economy and World situation consists of six chapters. With given statistics, prepared data about both World and European Union and our country demonstrates as tables. Data presented as tables are about World, European Union and Turkey. Based on this data Turkey?s position in the world is investigated and our common energy policy during European Union harmonization process is investigated. The forth chapter is completely reserved to Turkey and Turkey?s past detailed literature investigation in the energy field. Lastly, the feasibility of contemporary economic policies, efficiency measures to increase feasibility of contemporary economic policies are underlined.