Elektrikli araçlarda gövde renginin konfor ve enerji tüketimi üzerine etkisinin matematiksel modellenmesi
Mathematical modeling of the effect of body color on comfort and energy consumption in electric vehicles
  1. Tez No: 1014620
  2. Yazar: DİLEK SİMGE KARAGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Elektrikli araçlar (EV), enerji verimliliği ve karbon emisyonlarının azaltılması hedefleri doğrultusunda otomotiv sektörünün merkezine yerleşmiştir. EV performansını belirleyen en kritik unsurlardan biri menzil verimliliğidir. Bu çalışmada, araç dış yüzey rengi ve gelişmiş kaplama teknolojilerinin, elektrikli araçların termal davranışı ve enerji tüketimi üzerindeki etkileri Togg T10X modeli referans alınarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında geliştirilen 7 durum değişkenli analitik RC şebeke modeli, Python ortamında sayısal olarak çözülmüş ve saha deneyi verileriyle doğrulanmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda modelin, deneysel verilerle %0.85 (MAPE) gibi oldukça düşük bir hata payı ve 0.982 (R^2) korelasyon katsayısı ile çalıştığı ispatlanmıştır. Ekstrem yaz koşulları (40 °C dış sıcaklık) altında yapılan simülasyonlar; siyah/gri renkli yüzeylerin beyaz yüzeylere oranla 30 °C daha fazla ısındığını (82.4 °C vs 52.1 °C) ve bu durumun kabin içi sıcaklığını 67.8 °C seviyesine çıkardığını göstermiştir. Bu termal yükü konfor sıcaklığına (22 °C) düşürmek için gereken ekstra 1.50 kWh soğutma enerjisinin, araç menzilinde 8.9 km'lik doğrudan bir kayba yol açtığı hesaplanmıştır. Tezin çözüm aşamasında simüle edilen NIR (Yakın Kızılötesi) yansıtıcı kaplama teknolojisinin, koyu renk estetiğini koruyarak menzil kaybının %70'ini (6.2 km) geri kazandırabileceği tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma; araç renginin yalnızca estetik bir tercih değil, elektrikli araçlarda menzil verimliliği ve batarya sağlığı üzerinde doğrudan etkili bir mühendislik parametresi olduğunu bilimsel olarak ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Electric vehicles (EVs) have become the focal point of the automotive industry, driven by energy efficiency goals and carbon emission reduction policies. One of the most critical factors determining EV performance is range efficiency. In this study, the effects of exterior vehicle color and advanced coating technologies on the thermal behavior and energy consumption of EVs were investigated, using the Togg T10X model as a reference. Within the scope of the study, a 7-state variable analytical Resistance-Capacitance (RC) network model was developed, numerically solved in a Python environment, and validated with field experiment data. Statistical analysis demonstrated that the model operates with a remarkably low error rate of 0.85% (MAPE) and a correlation coefficient (R^2) of 0.982, proving its reliability as a digital tool for thermal management strategies. Simulations conducted under extreme summer conditions (40 °C ambient temperature) revealed that dark-colored surfaces heat up approximately 30 °C more than white surfaces (82.4 °C vs. 52.1 °C), driving cabin temperatures up to 67.8 °C. It was calculated that the extra 1.50 kWh of cooling energy required to reduce this thermal load to the comfort temperature (22 °C) leads to a direct range loss of 8.9 km. In the solution phase of the thesis, the simulation of NIR (Near-Infrared) reflective coating technology showed that it is possible to recover 70% (6.2 km) of this range loss while maintaining the aesthetic appeal of dark colors. Consequently, this study scientifically demonstrates that vehicle color is not merely an aesthetic choice but a critical engineering parameter directly impacting range efficiency and battery health in electric vehicles.