Güzel sanatlar liseleri başlangıç düzeyi bağlama ders kitaplarının 2009, 2019 ve 2023 müfredat dönemlerindeki içerik organizasyonu
Content organization of beginner-level bağlama textbooks used in fine arts high schools during the 2009, 2019, and 2023 curriculum periods
- Tez No: 1014809
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı; 2009, 2019 ve 2023 müfredat dönemlerinde yürürlükte olan Güzel Sanatlar Liseleri 9. Sınıf bağlama ders kitaplarını içerik organizasyonu kapsamında karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Bu amaç doğrultusunda 2009, 2019 ve 2023 müfredat dönemlerine ait 9. sınıf bağlama ders kitaplarının içerik organizasyonu kapsamında oluşturulan kategoriler ile kitaplarda yer alan metinler, görsel materyaller ve notalar tablo haline getirilerek karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Araştırma betimsel nitelikte olup, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi modeli kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda 2009 yılı Ders kitabında hiçbir kategoride bilgi verici metnin olmadığı, 2019 ve 2023 yılı Ders kitaplarına göre en sınırlı kitap olduğu, 2019 yılı Ders kitabının 17 ünite ve 32 konu ile parçalı bir yapıda olduğu, 2023 yılı Ders Kitabının ise 6 ünite ve 23 konu ile diğer ders kitaplarına göre daha dengeli bir içerik organizasyonuna sahip olduğu, teknik alıştırmalar ve eser dağılımı arasında uyum sağladığı ve“Bağlamada Tavırlar”ünitesine yer veren tek ders kitabı olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular 9. Sınıf Bağlama Ders Kitaplarının zaman içinde gelişim gösterdiğini ancak görsel-metin-nota uyumu ve dijital materyallerle bütünleştirilmesi gibi alanlarda geliştirilmeye ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to conduct a comparative analysis of the content organization of 9th-grade bağlama textbooks for Fine Arts High Schools that were in use during the 2009, 2019, and 2023 curriculum periods. In line with this objective, the 9th-grade bağlama textbooks from the 2009, 2019, and 2023 curriculum periods were analyzed comparatively by organizing the content into categories and presenting the texts, visual materials, and sheet music contained in the books in tabular form. The study is descriptive in nature and employs the document analysis model from qualitative research methods. The results of the study revealed that the 2009 textbook contained no informative text in any category and was the most limited textbook compared to the 2019 and 2023 textbooks; the 2019 textbook had a fragmented structure with 17 units and 32 topics; while the 2023 textbook possesses a more balanced content organization compared to other textbooks, with 6 units and 23 topics; it achieves harmony between technical exercises and the distribution of musical works; and it is the only textbook to include the“Styles in Bağlama”unit. The findings reveal that 9th-grade bağlama textbooks have evolved over time but still require improvement in areas such as the integration of visuals, text, and notation, as well as the incorporation of digital materials.