Sermaye şirketlerinin yeniden yapılandırma süreçlerinde marka hakkının devri ve devrin sonuçları
The transfer of trademark rights and its legal consequences in the restructuring processes of capital companies
  1. Tez No: 1014807
  2. Yazar: TUBA NUR UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL OKUTAN NİLSSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, sermaye şirketlerinin birleşme, bölünme, tür değişikliği ve ticari işletme devri gibi yeniden yapılandırma işlemleri kapsamında marka hakının devrini ve bu devrin hukuki sonuçlarını incelemektedir. Marka, hukuki niteliği gereği çeşitli işlemlere konu edilebilen ve şirketler bakımında devri mümkün olan önemli bir gayrimaddi malvarlığı unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışma, markanın ekonomik değeri ve şirket malvarlığı içindeki konumu nedeniyle yeniden yapılandırma süreçlerinde önemli bir unsur olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmanın kapsamı, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (“TTK”) ve 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu (“SMK”) hükümleri çerçevesinde markanın hukuki niteliğinin belirlenmesi, marka devrinin yeniden yapılandırma işlemleri kapsamındaki durumu ve sonuçları gibi temel konuları içermektedir. Bu bağlamda, markanın yeniden yapılandırma işlemleri sırasında nasıl devredildiği, külli halefiyet ve yeniden yapılandırma kurumları ile ilişkisi analiz edilmiş ve gerçekleştirilen işlemler neticesinde marka devrinin etkileri değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, sermaye şirketlerinin yeniden yapılandırma işlemleri sırasında marka hakkının hukuki statüsünü açıklamak ve TTK ile SMK hükümlerinin bu işlemler sonucunda ortaya çıkardığı hukuki etkileri sistematik bir şekilde analiz etmektir. Bu kapsamda inceleme, halka açık şirketler kapsam dışında bırakılarak yalnızca halka kapalı sermaye şirketleri bakımından gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transfer of trademark rights and the legal consequences of such transfer within the restructuring processes of capital companies, such as mergers, divisions, conversions of company type, and transfers of commercial enterprises. A trademark is an important intangible asset that can be transferred between companies and can be the subject of various legal transactions due to its legal nature. The study shows that trademarks play a significant role in restructuring processes because of their economic value and their position within the company's assets. The scope of the research includes determining the legal nature of trademarks under the provisions of the Turkish Commercial Code (“TCC”) No. 6102 and the Industrial Property Code (“IPC”) No. 6769, as well as examining the status and legal consequences of trademark transfers within restructuring transactions. In this context, the thesis analyzes how trademarks are transferred during restructuring, the relationship between trademark transfers, universal succession, and restructuring institutions, and evaluates the legal effects of these transfers. The main purpose of this study is to explain the legal status of trademark rights during restructuring processes of capital companies and to systematically analyze the legal effects arising from such processes under the TCC and IPC. The examination is limited to non-public (privately held) capital companies, and publicly held companies are excluded from the scope of this study.