Sosyal bilgiler öğretmenlerinin 5. sınıf öğretim programında yer alan geleneksel çocuk oyunlarına yönelik görüşleri
Social studies teachers' opinions on traditional children's games in the instruction schedule
- Tez No: 1014817
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler öğretmenlerin 5. sınıf öğretim programında yer alan geleneksel çocuk oyunlarına yönelik görüşlerini belirlemektir. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseniyle yürütülen çalışmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu farklı okullarda görev yapan 37 Sosyal Bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Elde edilen veriler betimsel ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş ve belirlenen temalar doğrultusunda yorumlanmıştır. Bu kapsamda, öğretmenlerin geleneksel çocuk oyunlarına ilişkin algıları, bu oyunların derslerde kullanım durumları, öğrencilerin öğrenme süreçlerine sağladığı katkılar ve kültürel mirasın öğrencilere aktarılmasındaki rolüne ilişkin görüşleri ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Ayrıca araştırmada, öğretmenlerin geleneksel çocuk oyunlarını öğretim sürecine entegre etme düzeyleri ve bu süreçte karşılaştıkları güçlükler de ele alınmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlerin geleneksel çocuk oyunlarını çok yönlü bir eğitim aracı olarak değerlendirdiklerini ortaya koymaktadır. Bu oyunların öğrencilerin bilişsel, sosyal, duyuşsal ve psikomotor gelişimlerine katkı sağladığı; derse katılımı artırdığı, motivasyonu yükselttiği ve öğrenmenin kalıcılığını desteklediği belirlenmiştir. Bununla birlikte geleneksel çocuk oyunlarının kültürel değerlerin aktarımında önemli bir işlev üstlendiği ve iş birliği, paylaşma, sorumluluk alma, kurallara uyma gibi değerlerin kazandırılmasına katkı sunduğu ifade edilmiştir. Ancak uygulama sürecinde fiziki imkânların yetersizliği, sınıf mevcutlarının fazlalığı ve zaman sınırlılığı gibi çeşitli sorunların yaşandığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, geleneksel çocuk oyunlarının eğitim ortamlarında daha etkin kullanılabilmesi için öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitimlerin artırılması, öğretim programlarının zenginleştirilmesi ve okul ortamlarının oyun temelli öğrenmeye uygun hale getirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of Social Studies teachers regarding traditional children's games included in the 5th grade curriculum. The study was conducted within the framework of a qualitative research approach, and a semi-structured interview form was employed as the data collection instrument. The study group consisted of 37 Social Studies teachers working in different schools. The collected data were subjected to descriptive and content analysis and subsequently interpreted based on the emergent themes. In this context, teachers' perceptions of traditional children's games, their use in classroom practices, their contributions to students' learning processes, and their role in transmitting cultural heritage to students were examined in detail. Furthermore, the extent to which teachers integrate these games into the instructional process and the challenges they encounter during implementation were also explored. The findings of the study reveal that teachers evaluate traditional children's games as a multidimensional educational tool. These games were found to contribute to students' cognitive, social, affective, and psychomotor development; increase classroom participation; enhance motivation; and support the retention of learning. In addition, traditional children's games were identified as playing a significant role in the transmission of cultural values and in fostering skills such as cooperation, sharing, responsibility, and adherence to rules. However, several challenges were identified during the implementation process, including inadequate physical conditions, overcrowded classrooms, and time constraints. Accordingly, it is recommended that in-service training opportunities for teachers be expanded, curricula be enriched, and school environments be improved to better support game-based learning. In conclusion, the integration of traditional children's games into educational settings provides substantial contributions both to the preservation of cultural heritage and to the holistic development of students.