Bibliyoterapinin ilkokul 3 ve 4. sınıf öğrencilerinin sosyal-duygusal öğrenme becerilerine etkisi
The effect of bibliotherapy on the social-emotional learning skills of 3rd and 4th grade primary school students
- Tez No: 1014914
- Danışmanlar: PROF. DR. M. KASIM KIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, bibliyoterapi uygulamasının ilkokul öğrencilerinin sosyal-duygusal öğrenme becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ön test–son test, Deney-1, Deney-2 ve Kontrol gruplu deneysel desen kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, 2025–2026 eğitim öğretim yılında Samsun ili İlkadım ilçesinde bulunan bir ilkokulda öğrenim gören toplam 66 ilkokul öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrenciler, randomize atama yöntemiyle Deney-1 (n=22), Deney-2 (n=22) ve Kontrol (n=22) gruplarına ayrılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ile Esen-Aygün ve Şahin-Taşkın (2017) tarafından geliştirilen, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış olan Sosyal Duygusal Öğrenme Becerisi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenini öğrencilerin sosyal-duygusal öğrenme becerileri oluştururken, bağımsız değişkenini bibliyoterapi uygulaması oluşturmaktadır. Uygulama sürecinde Deney-1 grubuna sekiz uygulamadan oluşan bibliyoterapi programı uygulanmıştır. Deney-2 grubunda, Deney-1 grubunda kullanılan metinler esas alınarak sekiz uygulamalık rehberlik çalışmaları gerçekleştirilmiş; Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırma kapsamında tüm gruplara uygulama öncesinde ön test, uygulama sonrasında ise son test uygulanmıştır. Elde edilen veriler MATLAB yazılımı kullanılarak Doğrusal Karma Etkiler Modeli (LME) ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, bibliyoterapi uygulamasına katılan Deney-1 grubundaki öğrencilerin sosyal-duygusal öğrenme becerilerinde uygulama öncesine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğunu göstermiştir. Buna karşın, Deney-2 ve Kontrol gruplarında sosyal-duygusal öğrenme becerileri açısından anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Elde edilen sonuçlar, bibliyoterapinin ilkokul öğrencilerinin sosyal-duygusal öğrenme becerilerinin geliştirilmesinde etkili bir müdahale yöntemi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of bibliotherapy on the social-emotional learning skills of elementary school students. The study was conducted using quantitative research methods, specifically a pre-test–post-test, experimental-1, experimental-2, and control group experimental design. The sample of the study consisted of a total of 66 elementary school students attending an elementary school in the İlkadım district of Samsun province during the 2025–2026 academic year. The students were randomly assigned to experiment-1 (n=22), experiment-2 (n=22), and control (n=22) groups. The data collection tool used in the study was a personal information form and the Social-Emotional Learning Skills Scale developed by Esen-Aygün and Şahin-Taşkın (2017), which has undergone validity and reliability studies. The dependent variable of the study was the students' social-emotional learning skills, while the independent variable was the bibliotherapy application. During the application process, the Experiment-1 group underwent an eight-session bibliotherapy program. In the Experiment-2 group, eight sessions of guidance work were conducted based on the texts used in the Experiment-1 group; no intervention was made in the control group. Within the scope of the research, a pre-test was administered to all groups before the intervention, and a post-test was administered after the intervention. The data obtained were analyzed using the Linear Mixed Effects Model (LME) with MATLAB software. The research findings showed that students in the Experiment-1 group who participated in the bibliotherapy intervention had a statistically significant increase in their social-emotional learning skills compared to before the intervention. In contrast, no significant difference was found in social-emotional learning skills in the Experiment-2 and Control groups. The results obtained reveal that bibliotherapy is an effective intervention method for developing the social-emotional learning skills of elementary school students.