Dijital iş stratejilerinin dijital dönüşüm üzerindeki etkisinde yetenek yönetimi, işgücü dönüşümü ve stratejik çevikliğin seri aracılık etkisi
The series mediating effect of talent management, workforce transformation and strategic agility on the impact of digital business strategies on digital transformation
  1. Tez No: 1014964
  2. Yazar: HALİL KUVVETLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Günümüzün sosyo-ekonomik yapıları, yirmi birinci yüzyılın hemen başında dijital teknolojilerin hızlı gelişimi ve artan kullanımı sonucunda makro ve mikro düzeyde yeniden şekillenmeye başlamıştır. Dördüncü sanayi devrimi olarak adlandırılan bu dönüşüm, işletmeler için iş değeri üretme şekillerinden iş süreçlerine, örgüt yapılarından çalışma biçimlerine, müşteri ve paydaş yönetimine kadar birçok alanın teknoloji bazlı olarak yeniden tanımlanması anlamına gelmektedir. Yeni süreç, hız, verimlilik anlamında kritik avantajları yanında adaptasyon, işgücü ve kaynak yönetimi gibi ciddi zorlukları da beraberinde getirmektedir. Bu araştırmanın hareket noktası, dijital dönüşüm sürecinde rol oynayan insan ve organizasyonla ilgili faktörleri tespit etmek ve bu bağlamda sürecin sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik boyutlarını analiz etmektir. Araştırmada dijitalleşme sürecini etkileyen faktörler olarak dijital iş stratejileri, yetenek yönetimi, işgücü dönüşümü ve stratejik çeviklik ele alınmıştır. Belirlenen bu faktörlerin birbirleriyle doğrudan ilişkileri, aracılık veya seri aracılık ilişkileri analiz edilerek dijital dönüşüm sürecini nasıl etkiledikleri ve bu kompleks ilişkiler ağının işleyiş mekanizmaları bütünsel olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla yetenek yönetimi sistemlerinin düzenli şekilde uygulandığı bilişim, teknoloji, finans ve bankacılık sektörlerinde faaliyet gösteren kurumsal firmalarda müdür ve üstü pozisyonlarda görev yapan 405 yöneticiye yönelik anket çalışması yapılmıştır. Araştırma hipotezlerini test etmek için PROCESS eklentisi Model 6 kullanılmıştır. Araştırma modelinde dijital iş stratejileri bağımsız değişken olurken, dijital dönüşüm bağımlı değişken, yetenek yönetimi, işgücü dönüşümü ve stratejik çeviklik ise aracı değişkenler olarak yer almıştır. Tüm analizler SPSS 25.0 ve AMOS 24.0 istatistik paket programları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar dikkate alındığında dijital iş stratejilerinin dijital dönüşüm süreci üzerindeki etkisinde yetenek yönetimi, işgücü dönüşümü ve stratejik çevikliğin seri aracılık etkisi ortaya konulmuş, bu ilişkilerin işleyiş mekanizmaları belirlenmiş ve buradan hareketle dijital dönüşüm sürecine yönelik birtakım öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's socio-economic structures have begun to reshape at both macro and micro levels at the very beginning of the twenty-first century because of the rapid development and increasing use of digital technologies. This transformation, referred to as the fourth industrial revolution, means that many areas for businesses, from how they produce business value to business processes, from organizational structures to working methods, and customer and stakeholder management, are being redefined based on technology. The new process brings with it critical advantages such as speed and efficiency, but also significant challenges such as adaptation, workforce and resource management. The starting point of this research is to identify the human and organizational factors that play a role in the digital transformation process to overcome the challenges in this process, and in this context, to analyze the socio-cultural and socio-economic dimensions of the process. The factors affecting the digitalization process in this research are digital business strategies, talent management, workforce transformation, and strategic agility. This study aimed to analyze the direct, mediating, or serial mediating relationships between these identified factors to understand how they affect the digital transformation process and to comprehensively reveal the mechanisms of this complex network of relationships. For this purpose, a survey was conducted among 405 managerial and senior positions in corporate firms within the IT, technology, finance, and banking sectors where talent management systems are regularly implemented. The PROCESS extension Model 6 was used to test the research hypotheses. In the research model, digital business strategies were the independent variable, digital transformation the dependent variable, and talent management, workforce transformation, and strategic agility were the mediating variables. All analyses were performed using SPSS 25.0 and AMOS 24.0 statistical software packages. Based on the results of the research, the serial mediating effect of talent management, workforce transformation, and strategic agility on the impact of digital business strategies on the digital transformation process was identified and revealed. The mechanisms of these relationships were determined, and based on this, several recommendations were developed for the digital transformation process.