Tij-tipi mikrotüp hücreler kullanan özgün katı oksit yakıt pili stak tasarımı ve termal dayanımının incelenmesi
Design and thermal durability investigation of a novel solid oxide fuel cell stack employing bolt-type microtubular cells
- Tez No: 1014994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM TİMURKUTLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, yüksek hacimsel güç yoğunluğu ve termal şok dayanımı sunan tij-tipi mikrotüp katı oksit yakıt pillerinin (μT-KOYP), laboratuvar ölçeğinden stak seviyesine geçiş sürecindeki tasarım parametreleri incelenmiş ve 10 hücreli bir stak prototipi geliştirilmiştir. Çalışma, stak içerisindeki gaz dağılım homojenliğini iyileştirmeyi hedefleyen sayısal analizler ile optimize edilen hücre ve stak geometrisinin deneysel karakterizasyonunu kapsamaktadır. Sayısal analiz aşamasında, COMSOL Multiphysics yazılımı kullanılarak stak manifoldu içerisindeki hidrojen akış dinamikleri modellenmiştir. Yapılan parametrik çalışma sonucunda, 2 mm giriş yarıçapı, 7.5 mm kanal genişliği, 2 mm giriş kanalı yüksekliği, 5 yakınsama oranı ve ~48 mm manifolt çapına sahip daralan kanal tasarımının hücreler arası akış hız farklarını minimize ederek en homojen yakıt dağılımını sağladığı tespit edilmiştir. Deneysel çalışmada ise, sayısal verilerden elde edilen sonuçlara göre imal edilen manifoltlar kullanılarak oluşturulan 10 hücreli stak, 800 °C'de yaklaşık 25 W güç çıkışı (560 mWcm-2) sağlayarak tek hücre performansının %93'ünü korumayı başarmıştır. 200 saatlik sabit yük testlerinde %1'in altında bir bozunma oranı ile yüksek çalışma kararlılığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, anot redoks döngülerini içeren zorlu termal şok ve döngü testleri sonucunda, stak performans kayıplarının %10'un altında kaldığı ve sistemin mekanik bütünlüğünü koruduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design parameters of bolt type micro tubular solid oxide fuel cells (μT-SOFC), which offer high volumetric power density and thermal shock resistance, were investigated during the transition process from laboratory scale to stack level, and a 10-cell stack prototype was developed. The work encompasses the experimental characterization of the cell and stack geometry, optimized through numerical analyses aimed at improving gas distribution homogeneity within the stack. During the numerical analysis phase, hydrogen flow dynamics within the stack manifold were modelled using COMSOL Multiphysics software. The parametric study revealed that a tapered channel design with a 2 mm inlet radius, 7.5 mm channel width, 2 mm inlet channel height, a convergence ratio of 5, and a manifold diameter of ~48 mm minimizes flow velocity differences between cells, providing the most homogeneous fuel distribution. In the experimental study, a 10-cell stack constructed using manifolds manufactured based on to the results obtained from the numerical data achieved approximately 25 W power output (560 mWcm-2) at 800 °C, maintaining 93% of the single-cell performance. High operational stability was observed with a degradation rate below 1% in 200 hours constant load tests. Furthermore, severe thermal shock and cycling tests involving anode redox cycles revealed that stack performance losses remained below 10% and the system maintained its mechanical integrity.