Farklı protein düzeylerine sahip polenlerle beslemenin ve işçi arı yaşının arı sütünde 10-hda miktarına etkisi
The effect of feeding pollen with different protein levels and the age of worker bees on the 10-hda content in royal jelly
- Tez No: 1014995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, farklı protein düzeylerine sahip polenlerle beslemenin ve işçi arı yaşının arı sütü üretim özellikleri ile arı sütünde önemli bir kalite göstergesi olan 10-hidroksi-2-dekenoik asit (10-HDA) miktarı üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Arıcılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü'nde yürütülmüştür. Araştırmada her grupta beş koloni bulunacak şekilde toplam 25 adet Kafkas (Apis mellifera caucasica) F1 melezi koloni kullanılmıştır. Besleme denemelerinde düşük proteinli ayçiçeği poleni ile yüksek proteinli haşhaş poleni sade ve arı ekmeği formunda kullanılarak HS, HP, AS, AP ve Kontrol (K) grupları oluşturulmuştur. Yaş gruplarına ilişkin denemede ise koloniler, ağırlıklı olarak kovan içi görevlerde bulunan genç işçi arılar (G) ile kovan dışı faaliyetlerde bulunan tarlacı işçi arıların (T) oluşturduğu gruplar şeklinde düzenlenmiştir. Araştırmada yüksük tutma oranı, yüksük başına alınan arı sütü miktarı ve 10-HDA içeriği belirlenmiş; elde edilen verilere varyans analizi, Pearson korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır. Besleme gruplarında yüksük tutma oranı ve 10-HDA içeriği bakımından gruplar arasındaki farklılıklar önemli bulunmazken yüksük başına alınan arı sütü miktarı bakımından en yüksek değer AS grubunda (279.47±19.46 mg), en düşük değer ise HS grubunda (174.81±13.33 mg) belirlenmiş ve gruplar arasındaki fark önemli bulunmuştur (P<0,01). Yaş gruplarında ise yüksük tutma oranı, yüksük başına alınan arı sütü miktarı ve 10-HDA içeriği bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Pearson korelasyon analizi sonuçlarına göre besleme gruplarının büyük bölümünde incelenen özellikler arasında anlamlı ilişkiler belirlenemezken HP grubunda yüksük başına alınan arı sütü miktarı ile 10-HDA miktarı arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak önemli bir ilişki saptanmıştır (r = -0,83; P<0,001). Genel korelasyon analizinde ise yüksük tutma oranı ile yüksük başına alınan arı sütü miktarı arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Regresyon analizleri, yüksük tutma oranı ve yüksük başına alınan arı sütü miktarının 10-HDA içeriği üzerindeki etkilerinin genel olarak istatistiksel açıdan anlamlı olmadığını göstermiştir. Sonuç olarak, farklı protein düzeylerine sahip polenlerle beslemenin arı sütü verimi üzerinde etkili olduğu, buna karşılık işçi arı yaşının ve besleme uygulamalarının 10-HDA içeriği üzerinde belirgin bir değişim oluşturmadığı belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular, arı sütü üretiminde miktar artışının her zaman kalite artışı ile paralel seyretmeyebileceğini ve bazı koşullarda yüksek üretim düzeylerinin daha düşük 10-HDA içeriği ile ilişkilenebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of feeding honey bee colonies with pollen sources differing in protein content and of worker bee age on royal jelly production traits and the level of 10-hydroxy-2-decenoic acid (10-HDA), an important indicator of royal jelly quality. The research was conducted at the Beekeeping Research and Application Center of Van Yüzüncü Yıl University. A total of 25 Caucasian honey bee (Apis mellifera caucasica) F1 hybrid colonies were used, with five colonies assigned to each experimental group. In the feeding experiment, low-protein sunflower pollen and high-protein poppy pollen were provided either in plain form or as bee bread, resulting in the formation of the HS, HP, AS, AP, and control (K) groups. In the age-related experiment, colonies were organized into groups predominantly composed of young worker bees performing in-hive tasks (G) and forager worker bees engaged in out-of-hive activities (T). Queen cell acceptance rate, royal jelly yield per queen cell, and 10-HDA level were determined, and the obtained data were subjected to analysis of variance, Pearson correlation, and simple linear regression analyses. In the feeding experiment, no significant differences were detected among groups in terms of queen cell acceptance rate and 10-HDA level. However, significant differences were observed in royal jelly yield per queen cell (P<0.01). The highest value was recorded in the AS group (279.47 ± 19.46 mg), whereas the lowest value was obtained in the HS group (174.81 ± 13.33 mg). In the age-group experiment, no statistically significant differences were found among groups for queen cell acceptance rate, royal jelly yield per queen cell, or 10-HDA level. According to the Pearson correlation analysis, no significant relationships were detected among the examined traits in most feeding groups. However, a significant negative correlation was observed between royal jelly yield per queen cell and 10-HDA level in the HP group (r = -0.83; P<0.001). The overall correlation analysis also revealed a significant negative relationship between queen cell acceptance rate and royal jelly yield per queen cell. Regression analyses indicated that the effects of queen cell acceptance rate and royal jelly yield per queen cell on 10-HDA level were generally not statistically significant. In conclusion, feeding colonies with pollen sources differing in protein content significantly affected royal jelly yield, whereas neither feeding treatments nor worker bee age produced a marked effect on 10-HDA level. The findings further demonstrated that increases in royal jelly production do not necessarily correspond to improvements in quality and that, under certain conditions, higher production levels may be associated with lower 10-HDA level.