Sınıf öğretmenlerinin eğitim felsefesi algılarının incelenmesi
Exami̇ni̇ng classroom teachers' percepti̇ons of educati̇onal phi̇losophy
- Tez No: 1015074
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
Özet
Eğitim süreçlerinde öğretmenlerin benimsedikleri eğitim felsefesi anlayışlarının öğretim uygulamalarına nasıl yansıdığı ve bu yansımaların eğitim süreçlerini nasıl şekillendirdiği önemli bir problem alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin eğitim felsefesi algılarını inceleyerek bu algıların öğretim uygulamaları ve mesleki deneyimlerine nasıl yansıdığını ortaya koymaktır. Eğitim felsefesi, eğitimin amaçlarını, yöntemlerini, içeriklerini ve sorunlarını sorgulayan ve bu alanları inceleyen bir düşünce alanıdır. Bu disiplin, eğitimle ilgili temel sorulara yanıt arar ve teorik yaklaşımlar ile pratik uygulamalar arasında bağ kurar. Felsefe, soru sormanın ve sorgulamanın temelini oluşturur. Aynı zamanda bireyin kendisini, yaşamını ve evreni anlamlandırma sürecine katkı sağlayan bir düşünme etkinliği olarak da değerlendirilebilir. Eğitim, insanların hayatını kuşatan, şekillendiren ve yönlendiren temel bir faaliyettir. Bu süreçte kullanılan kavramlar, kuramlar ve yaklaşımlar belirli bir süreklilik içinde sürdürülebilir ya da farklı görüşlerin bir araya gelmesiyle şekillenebilir. Ancak her durumda eğitimin bir felsefi temele dayandığı gerçeği değişmez. Felsefe, ortaya koyduğu kavramlar aracılığıyla eğitime yön vermekte ve eğitimle ilgili düşüncelerin şekillenmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Sınıf öğretmenlerinin felsefi görüşlerinin eğitim sistemi içerisindeki yeri oldukça büyüktür. Çünkü öğretmenlerin benimsedikleri eğitim anlayışları sınıf içi uygulamalarına yansımakta ve bu durum gelecek kuşakların yetişmesinde etkili olmaktadır. Temel eğitimin ilk basamağı olan ilkokul, çocukların gelişimini doğrudan etkileyen önemli bir dönemdir. Bu nedenle sınıf öğretmenlerinin sahip oldukları eğitim felsefesi anlayışı hem eğitim yaklaşımlarını hem de öğretim süreçlerini yönlendirebilmektedir. Bu bağlamda araştırmada, eğitim felsefesine yönelik algıların nasıl oluştuğu ve bu algıların mesleki uygulamalara nasıl yansıdığı incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemi ile yürütülmüş olup fenomenoloji (olgubilim) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Van ilinde görev yapan 15 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama süreci yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanmaktadır. Elde edilen veriler içerik analizi yaklaşımıyla incelenmiş ve iöğretmenlerin eğitim felsefesine ilişkin algıları farklı boyutlar çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin eğitim süreçlerinde çoğunlukla öğrenci merkezli yaklaşımları benimsediklerini, değerler eğitimine önem verdiklerini ve öğrencilerin bireysel farklılıklarını dikkate almaya çalıştıklarını göstermektedir. Ayrıca öğretmenlerin eğitim felsefesine ilişkin görüşlerinin sınıf içi uygulamalarını ve öğretim süreçlerini etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The question of how teachers' understanding of educational philosophy is reflected in their teaching practices and how these reflections shape educational processes is a significant problem area. The aim of this study is to examine the perceptions of classroom teachers regarding educational philosophy and to reveal how these perceptions are reflected in their teaching practices and professional experiences. Educational philosophy is a field of thought that questions and examines the aims, methods, content, and problems of education. This discipline seeks answers to fundamental questions about education and establishes a link between theoretical approaches and practical applications. Philosophy forms the basis of asking questions and questioning. It can also be considered a thinking activity that contributes to the individual's process of understanding themselves, their lives, and the universe. Education is a fundamental activity that encompasses, shapes, and directs people's lives. The concepts, theories, and approaches used in this process can be sustained within a certain continuity or shaped by the convergence of different perspectives. However, the fact that education is based on a philosophical foundation remains unchanged in every case. Through the concepts it puts forth, philosophy guides education and plays an important role in shaping thoughts about education. The philosophical views of classroom teachers play a significant role within the education system. This is because the educational approaches adopted by teachers are reflected in their classroom practices, and this significantly impacts the upbringing of future generations. Primary school, the first stage of basic education, is a crucial period that directly affects children's development. Therefore, the educational philosophy held by classroom teachers can guide both their educational approaches and teaching processes. In this context, this research examines how perceptions of educational philosophy are formed and how these perceptions are reflected in professional practices. The research was conducted using a qualitative research method and a phenomenological design. The study group consisted of 15 classroom teachers working in Van province. Data collection was based on semi-structured interviews. The obtained data were analyzed using a content analysis approach, and teachers' iiiperceptions of educational philosophy were evaluated within different dimensions. The research findings show that teachers mostly adopt student-centered approaches in their educational processes, attach importance to values education, and try to consider the individual differences of students. Furthermore, it was determined that teachers' views on educational philosophy influence their classroom practices and teaching processes.