Psoriasis hastalarında survivin gen polimorfizmlerinin (rs8073069, rs9904341 ve rs1042489) incelenmesi
- Tez No: 1015121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ GÜRSEL ÜRÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Psoriasis toplumun büyük bir kesimini etkileyen eritemli skuamlı plaklar ile karakterize kronik seyirli inflamatuvar bir hastalıktır. Tırnak ve eklem tutulumu yaparak kozmetik ve fonksiyonel sorunlara da yol açabilmektedir. Çalışmamızın amacı psoriasis hastalarının ve sağlıklı gönüllülerin serumlarında survivin ekspresyon düzeylerini ve rs8073069, rs9904341 ve rs1042489 polimorfizmlerini incelemek ve her iki grup arasında karşılaştırmaktır. Çalışmaya Trakya Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran klinik olarak psoriasis tanısı almış 152 hasta ve 153 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Hasta ve sağlıklı gönüllülerden 5'er ml'lik bir kuru biyokimya tüpüne ve bir etilendiamintetraasetik asit içeren hemogram tüpüne kan örneği alınmıştır. Çalışmamızda hasta grubunda survivin serum düzeyi sağlıklı gönüllülere göre artmış olarak bulunmuştur. Sigara içen bireylerde de survivin serum düzeyi sigara içmeyenlere göre artmış olarak bulunmuştur. Rs8073069 polimorfizminin homozigot varyantları ve rs1042489 polimorfizminin heterozigot varyantı hasta grubunda yüksek saptanmış, rs9904341 polimorfizmi açısından iki grup arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Çalışmamız survivin molekülü ile psoriasis arasındaki ilişkinin aydınlatılmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic inflammatory disease characterized by erythematous scaly plaques and affects a large proportion of the population. It may also lead to cosmetic and functional problems through nail and joint involvement. The aim of our study was to investigate serum survivin expression levels and the rs8073069, rs9904341, and rs1042489 polymorphisms in patients with psoriasis and healthy volunteers, and to compare the two groups. A total of 152 patients clinically diagnosed with psoriasis who presented to the Dermatology and Venereology Outpatient Clinic of Trakya University, and 153 healthy volunteers were included in the study. Blood samples were obtained from patients and healthy volunteers into a 5-mL dry biochemistry tube and an ethylenediaminetetraacetic acid -containing hemogram tube. In our study, serum survivin levels were found to be higher in the patient group compared with healthy volunteers. Serum survivin levels were also higher in smokers than in non-smokers. Homozygous variants of the rs8073069 polymorphism and the heterozygous variant of the rs1042489 polymorphism were detected at higher frequencies in the patient group, whereas no significant difference was observed between the groups in terms of the rs9904341 polymorphism. Our study may contribute to elucidating the relationship between the survivin molecule and psoriasis.