Farklı yöntemlerle pürüzlendirilmiş Sınıf V kavitelere uygulanan kompozit rezin restorasyonların mikrosızıntılarının incelenmesi
Effect of different surface conditioning methods on microleakage of composite resin restorations in Class V cavities
  1. Tez No: 1015122
  2. Yazar: EZGİ ATAMER DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE ERSÖZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi (ankara)
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, geleneksel yöntemle hazırlanmış Sınıf V kavitelerde farklı yüzey pürüzlendirme yöntemlerinin (ortofosforik asit, self-etch, air abrazyon ve Er:YAG lazer) ve farklı universal adezivlerin (Clearfil TRI-S Bond Universal ve G2-Bond Universal) mikrosızıntı üzerine etkilerini değerlendirmektir. Gereç̆vĕYöntem: Çalışmada 40 adet çekilmiş insan molar dişi kullanılmıştır. Dişlerin bukkal ve lingual yüzeylerine toplam 80 Sınıf V kavite hazırlanmıştır. Örnekler yüzey pürüzlendirme yöntemine göre dört gruba ayrılmış ve her grup da kendi içinde iki alt gruba ayrılarak iki farklı universal adeziv sistem ile restore edilmiştir. (n=10) Tüm restorasyonlarda kompozit rezin materyal kullanılmıştır. Tüm örnekler termal siklus cihazında 5000 döngü yaşlandırılmıştır. Mikrosızıntı değerlendirmesi için örnekler %0,5 bazik fuksin çözeltisinde bekletilmiş, ardından kesit alınarak stereomikroskop altında incelenmiştir. Boya penetrasyonu hem yarı kantitatif skorlama yöntemi hem de FIJI (ImageJ) yazılımı kullanılarak lineer ölçüm yöntemi ile değerlendirilmiştir. Veriler ordinal lojistik regresyon modeli ve uygun post-hoc testler kullanılarak analiz edilmiş, anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Yüzey pürüzlendirme yönteminin mikrosızıntı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Ortofosforik asit ile pürüzlendirme grubunda en düşük mikrosızıntı değerleri elde edilirken, air abrazyon ve Er:YAG lazer gruplarında daha yüksek mikrosızıntı değerleri gözlenmiştir. Selfetch grubunda elde edilen mikrosızıntı değerleri, asit grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemekle birlikte, daha geniş bir dağılım sergilemiştir. Marjin lokalizasyonunun tek başına ana etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Bununla birlikte alt grup analizlerinde yalnızca asitle pürüzlendirme grubunda gingival marjinlerde oklüzale kıyasla daha yüksek mikrosızıntı gözlenmiştir. Adeziv tipinin bağımsız ana etkisi anlamlı bulunmamış olsa da (p>0,05), pürüzlendirme yöntemi ile adeziv arasındaki etkileşim istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p<0,05). TRI-S Bond Universal'in yüzey pürüzlendirme yöntemlerinden daha fazla etkilendiği, G2-Bond Universal'in ise farklı yüzey koşullarında daha stabil mikrosızıntı performansı gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç: Bu in vitro çalışmanın sınırlılıkları dahilinde, mikrosızıntının temel olarak uygulanan yüzey pürüzlendirme yönteminden etkilendiği belirlenmiştir. Ortofosforik asit ile pürüzlendirme, en düşük mikrosızıntı değerlerini göstererek en kabul edilebilir yüzey pürüzlendirme yöntemi olarak bulunmuştur. Air abrazyon ve Er:YAG lazer uygulamaları ise daha yüksek mikrosızıntı skorları göstermiştir. Ayrıca adeziv sistemlerin performansının yüzey pürüzlendirme yönteminden de etkilendiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, asitle pürüzlendirme yöntemi ile iki aşamalı universal adeziv sisteminin birlikte kullanımının, Sınıf V restorasyonlarda marjinal sızdırmazlığın sağlanması açısından klinik olarak avantaj sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this in vitro study was to evaluate the effects of different surface pretreatment methods (orthophosphoric acid etching, self-etch, air abrasion, and Er:YAG laser) and different universal adhesives (Clearfil TRI-S Bond Universal and G2-Bond Universal) on microleakage in conventionally prepared Class V cavities. Materıals̆and̆Methods: A total of 40 extracted human molar teeth were used in this study. 80 Class V cavities were prepared on the buccal and lingual surfaces of the teeth. The specimens were divided into four groups according to the surface pretreatment method, and each group was further subdivided into two subgroups according to the universal adhesive system used (n=10). All restorations were performed using a resin composite material. All specimens were subjected to thermocycling for 5000 cycles. For microleakage evaluation, the specimens were immersed in 0.5% basic fuchsin solution, sectioned, and examined under a stereomicroscope. Dye penetration was assessed using both a semi-quantitative scoring system and a linear measurement method with FIJI (ImageJ) software. Data were analyzed using an ordinal logistic regression model and appropriate post-hoc tests, with the level of significance set at p<0.05. Results: The surface pretreatment method had a statistically significant effect on microleakage (p<0.05). The lowest microleakage values were observed in the orthophosphoric acid etching group, whereas higher microleakage values were detected in the air abrasion and Er:YAG laser groups. Although the self-etch group did not differ significantly from the orthophosphoric acid etching group, greater variability in microleakage values was observed. The independent main effect of margin localization was not statistically significant (p>0.05). However, subgroup analyses revealed higher microleakage at the gingival margins compared with the occlusal margins only in the orthophosphoric acid etching group. Although the independent main effect of adhesive type was not statistically significant (p>0.05), the interaction between the surface pretreatment method and adhesive system was statistically significant (p<0.05). Clearfil TRI-S Bond Universal appeared to be more affected by the surface pretreatment methods, whereas G2-Bond Universal demonstrated more stable marginal sealing performance under different surface pretreatment conditions. Conclusıon: Within the limitations of this in vitro study, microleakage was found to be primarily influenced by the applied surface pretreatment method. Orthophosphoric acid etching demonstrated the lowest microleakage values and was identified as the most favorable surface pretreatment method. In contrast, air abrasion and Er:YAG laser applications exhibited higher microleakage scores. In addition, the performance of the adhesive systems was influenced by the surface pretreatment protocol. Consequently, the combined use of acid etching and a two-step universal adhesive system may provide clinical advantages in achieving marginal sealing in Class V restorations.