Hemiplejik hastalarda günlük yaşam aktivitelerine katılım ile fonksiyonel bağımsızlık düzeyi arasındaki ilişki
Relationship between participation in daily living activities and functional independence level in hemiplegic patients
  1. Tez No: 1015204
  2. Yazar: MOHAMED HADDAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, hemiplejik hastalarda günlük yaşam aktivitelerine (GYA) katılım ile fonksiyonel bağımsızlık düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu kapsamda, hemiplejik hastalarda GYA'ya katılımın fonksiyonel bağımsızlık üzerindeki etkisi değerlendirilmiş ve inmeye özgü yaşam kalitesi ölçeği (Stroke-Specific Quality of Life Scale, SS-QOL) ile Modifiye Barthel İndeksi (Modified Barthel Index, MBI) arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Çalışmaya hemipleji tanısı almış toplam 70 birey dâhil edilmiştir. Katılımcıların demografik ve klinik özellikleri veri kayıt formu aracılığıyla kaydedilmiştir. GYA'ya katılımın değerlendirilmesinde SS-QOL, fonksiyonel bağımsızlık düzeyinin değerlendirilmesinde ise MBI kullanılmıştır. Tüm değerlendirmeler standart uygulama prosedürlerine uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin dağılım özelliklerine göre tanımlayıcı istatistikler hesaplanmış ve GYA'ya katılım ile fonksiyonel bağımsızlık arasındaki ilişkinin incelenmesinde uygun korelasyon analizleri uygulanmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi (p<0,05) olarak kabul edilmiştir. MBI ortalama puanı 71,26±29,23, SS-QOL toplam puan ortalaması ise 3,27±0,83 olarak belirlenmiştir. Korelasyon analizleri sonucunda MBI ile SS-QOL toplam puanı arasında kuvvetli düzeyde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır (r=0,717; p<0,001). Ayrıca MBI ile aktiviteler alt boyutu arasında kuvvetli düzeyde (r=0,826; p<0,001), aile ve sosyal roller, enerji, duygu durum, görme ve düşünme alt boyutları arasında ise orta düzeyde pozitif anlamlı ilişkiler bulunmuştur (p<0,05). Basit doğrusal regresyon analizi sonucunda, SS-QOL toplam puanı, fonksiyonel bağımsızlığın güçlü bir belirleyicisi olup MBI varyansının %51,3'ünü açıklamıştır. Sonuç olarak, hemiplejik hastalarda GYA'ya katılımın artmasının fonksiyonel bağımsızlık düzeyindeki artış ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Rehabilitasyon sürecinde yaşam kalitesini artırmaya yönelik yaklaşımların ise fonksiyonel bağımsızlığın geliştirilmesine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between participation in activities of daily living and the level of functional independence in hemiplegic patients. In this context, the effect of participation in activities of daily living on functional independence was evaluated, and the relationship between the Stroke-Specific Quality of Life Scale (SS-QOL) and the Modified Barthel Index (MBI) was analyzed. A total of 70 individuals diagnosed with hemiplegia were included in the study. The demographic and clinical characteristics of the participants were recorded using a data collection form. Participation in activities of daily living was assessed using the activities domain of the SS-QOL, while functional independence was evaluated using the MBI. All assessments were conducted in accordance with standard application procedures. Descriptive statistics were calculated according to the distribution characteristics of the data, and appropriate correlation analyses were applied to examine the relationship between participation in activities of daily living and functional independence. A p-value < 0.05 was considered statistically significant. The mean MBI score was 71.26±29.23, and the mean SS-QOL total score was 3.27±0.83. Correlation analysis revealed a strong, positive, and statistically significant relationship between the MBI and SS-QOL total score (r=0.717; p<0.001). In addition, a strong positive correlation was found between the MBI and the activities domain (r=0.826; p<0.001), while moderate positive and significant correlations were observed between the MBI and the family and social roles, energy, mood, vision, and thinking domains (p<0.05). According to the results of the simple linear regression analysis, the total SS-QOL score was identified as a strong predictor of functional independence, accounting for 51.3% of the variance in MBI scores. In conclusion, it was determined that an increase in the level of participation in activities of daily living among hemiplegic patients is associated with an increase in functional independence. It is also suggested that approaches aimed at improving quality of life during the rehabilitation process may contribute to the development of functional independence.