Pediatrik cerrahi hastalarının postoperatif dönemde güvenliğini sağlamada hemşirelik öğrencilerinin bakım verici rollerine ilişkin tutumları
Nursing students' attitudes toward their caregiver roles in ensuring the safety of pediatric surgical patients in the postoperative period
  1. Tez No: 1015229
  2. Yazar: TUĞBA TELLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, pediatrik cerrahi hastalarının postoperatif dönemde güvenliğini sağlamada hemşirelik öğrencilerinin bakım verici rollerine ilişkin tutumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve karma yöntem modelinde yürütülmüş kesitsel bir çalışmadır. Çalışmanın evrenini, İstanbul ilinde bulunan özel bir vakıf üniversitesinin 2025-2026 eğitim-öğretim yılı güz döneminde öğrenim gören hemşirelik son sınıf öğrencileri oluşturmakta olup, çalışmaya katılmayı kabul eden tüm öğrenciler (n=85) araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmada veriler ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Sağlık Profesyonellerinin Eğitimi için Hasta Güvenliği Ölçeği'', ''Hemşirelerin Bakım Verici Role İlişkin Tutum Ölçeği'' ve ''Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu'' ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) programı (IBM SPSS Statistics 25.0) kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin %85,9'u mesleğini isteyerek seçtiğini, %48,2'si pediatrik cerrahi hastalarının güvenli bakımını sağlamaya hazır hissettiğini ifade etmiştir. Bu çalışmada hemşirelik öğrencilerinin H-PEPSS-TR toplam puan ortalamasının ve bakım verici rolleri tutumlarının orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Mesleği isteyerek seçmeyen öğrencilerde ekip çalışması puanlarının daha düşük olduğu; pediatrik cerrahi hastalarının güvenli bakımını sağlama konusunda kendini“çok hazır”hisseden öğrencilerin ise ekip çalışması puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda hemşirelik öğrencilerinin hasta güvenliği yeterlik algılarının genel olarak iyi düzeyde olduğu; ancak bu yeterliğin özellikle ekip çalışması, etkili iletişim ve güvenlik risklerini yönetme boyutlarında mesleki motivasyon ve klinik hazır oluş algısından anlamlı biçimde etkilendiği görülmüştür. Hasta güvenliği yeterlik algısı ile bakım verici rol tutumları arasındaki ilişkilerin çok değişkenli analizlerle incelenmesi ve farklı klinik alanlarda karşılaştırmalı çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a cross-sectional study conducted using a descriptive and mixed-methods design to determine the attitudes of nursing students towards their caregiver roles in ensuring the safety of pediatric surgical patients in the postoperative period. The study population consisted of final-year nursing students in the fall semester of the 2025-2026 academic year at a private foundation university in Istanbul. All students who agreed to participate (n=85) were included in the study. Data were collected using a“Personal Information Form,”the“Patient Safety Scale for Healthcare Professionals Education,”the“Nurses' Attitudes Towards the Caregiver Role Scale,”and a“Semi-Structured Interview”form. The data were transferred to a computer and analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) program, specifically IBM SPSS Statistics 25.0. The study revealed that 85,9% of the participating students stated they chose their profession willingly, and 48,2% felt ready to provide safe care for pediatric surgical patients. This study found that nursing students had a moderate average total H-PEPSS-TR score and attitudes towards caregiver roles. Students who did not choose their profession willingly had lower teamwork scores, while students who felt“very ready”to provide safe care for pediatric surgical patients had higher teamwork scores. The results showed that nursing students generally had a good perception of patient safety competence; however, this competence was significantly influenced by professional motivation and clinical readiness perception, particularly in the dimensions of teamwork, effective communication, and managing safety risks. Further multivariate analysis of the relationships between patient safety competence perception and caregiver role attitudes, and comparative studies in different clinical fields, are recommended.