An examination of the study habits of the students in the Division of English Language and Literature at Kafkas University Faculty of Science and Letters
Kafkas Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı öğrencilerinin ders çalışma alışkanlıklarının incelenmesi
- Tez No: 1015254
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ELKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Kafkas Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinin ders çalışma alışkanlıklarını çok boyutlu olarak incelemek ve söz konusu alışkanlıkların çeşitli demografik değişkenler bağlamında farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Araştırma, betimsel tarama modeline dayalı olarak kurgulanmış olup nicel ve nitel veri toplama tekniklerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem yaklaşımı çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı içerisinde ilgili bölümde öğrenim görmekte olan 147 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde Ders Çalışma Alışkanlıklarını Belirleme Ölçeği kullanılmış; elde edilen veriler SPSS 20 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Nicel verilerin çözümlenmesinde bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) tekniklerinden yararlanılmış, nitel veriler ise betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, öğrencilerin ders çalışma alışkanlıklarının genel olarak orta düzeyde seyrettiğini ortaya koymaktadır. Cinsiyet değişkeni açısından yapılan analizler sonucunda, kadın öğrencilerin ders çalışma alışkanlıklarının erkek öğrencilere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Buna karşın yaş ve mezun olunan lise türü değişkenleri bakımından anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Öğrencilerin ders çalışma süreleri ile akademik başarı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu; özellikle hiç ders çalışmayan öğrencilerin akademik başarılarının diğer gruplara nazaran belirgin biçimde daha düşük olduğu saptanmıştır. Bunun yanı sıra, öğrencilerin üniversite öncesinde yaşadıkları yerleşim birimi ile öğrenim süresince ikamet ettikleri ortamın ders çalışma alışkanlıkları üzerinde anlamlı etkiler oluşturduğu görülmüştür. Aile yanında veya yurt ortamında kalan öğrencilerin, öğrenci evi ya da kiralık konutlarda kalan öğrencilere kıyasla daha yüksek düzeyde ders çalışma alışkanlıklarına sahip oldukları tespit edilmiştir. Ebeveyn eğitim düzeyi değişkenine ilişkin bulgular ise özellikle anne eğitim durumunun ders çalışma alışkanlıkları üzerinde anlamlı bir farklılık yarattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the study habits of students enrolled in the Department of English Language and Literature at the Faculty of Arts and Sciences at Kafkas University from a multidimensional perspective, and to determine whether these habits differ in relation to various demographic variables. The research was designed based on the descriptive survey model and conducted within the framework of a mixed-methods approach, integrating both quantitative and qualitative data collection techniques. The sample of the study consists of 147 university students who were enrolled in the relevant department during the 2024–2025 academic year. Data were collected using the Study Habits Inventory, and the obtained data were analyzed the SPSS 20 statistical software package. In the analysis of quantitative data, independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were employed, while qualitative data were analyzed descriptive analysis. The findings of the study indicate that students' study habits are generally at a moderate level. The results of the analysis based on the gender variable revealed that female students have statistically significantly higher study habit levels compared to male students. However, no significant differences were found with respect to age and type of high school graduated. A significant relationship was identified between students' study duration and their academic achievement levels; in particular, students who reported not studying at all demonstrated considerably lower academic performance compared to other groups. Furthermore, it was observed that both the type of settlement students resided in prior to university and their current living arrangements during their education have significant effects on their study habits. Students living with their families or in dormitories were found to have higher levels of study habits compared to those living in shared or rented accommodations. Findings related to parental education level indicated that, in particular, maternal education level has a significant impact on students' study habits.