Lisede ve üniversitede okuyan kız öğrencilerinin sınav kaygıları ile premenstrual sendrom ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between test anxiety, premenstrual syndrome, and childhood trauma among female high school and university students
  1. Tez No: 1015293
  2. Yazar: MERVE ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGÜL DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Hemşirelik, Obstetrics and Gynecology, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, lisede ve üniversitede okuyan kız öğrencilerinin sınav kaygıları ile menstruasyon semptomları ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki bu çalışma, lise ve üniversitede okuyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 704 kız öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Tanımlayıcı Bilgi Formu, Menstrüasyon Semptom Ölçeği (MSÖ), Durumluk Sınav Kaygısı Ölçeği (DUSKÖ) ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre MSÖ'nin puan ortalaması 66.48±20.15 olup minimum değeri 22, maksimum değeri 110, DUSKÖ puan ortalaması 53.77±15.60 olup minimum değeri 22, maksimum değeri 88, ÇÇTÖ'nin ise puan ortalaması 58.90±10.71, minimum değeri 28, maksimum değeri 132 olarak bulunmuştur. Kolerasyon analizine göre, MSÖ ölçek puan ortalaması ile DUSKÖ ölçek puan ortalaması arasında orta düzeyde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r = 0.44). Bu durum öğrencilerin sınav kaygısı arttıkça menstrüel semptom şiddetinin de artma eğiliminde olduğunu göstermektedir (r = 0.445). MSÖ puan ortalaması ile ÇÇTÖ puan ortalaması arasında ise zayıf düzeyde pozitif bir ilişki olduğu ve çocukluk çağı travmalarının premenstrüel semptomlar üzerinde sınırlı da olsa etkili olabileceği istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur (r = 0.097). ÇÇTÖ ile DUSKÖ puan ortalamaları arasında zayıf düzeyde, pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r = 0.196). Regresyon analizi sonucunda, menstrüasyon semptomlarının sınav kaygısının anlamlı bir yordayıcısı olduğu ve modele dâhil edilen değişkenler arasında sınav kaygısını en güçlü şekilde yordayan faktör olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, çocukluk çağı ruhsal travmalarının da sınav kaygısının anlamlı bir yordayıcısı olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, menstrüel semptomların ve çocukluk çağı travmalarının sınav kaygısı ile ilişkili olabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between exam anxiety, menstrual symptoms, and childhood traumas among female high school and university students. This descriptive and cross-sectional study was carried out with 704 female students studying in high school and university who agreed to participate in the research. Data were collected using the Descriptive Information Form, Menstrual Symptom Scale (MSS), State Test Anxiety Scale (STAS), and Childhood Trauma Questionnaire (CTQ). According to the findings of the study, the mean MSS score was 66.48±20.15, with a minimum value of 22 and a maximum value of 110; the mean STAS score was 53.77±15.60, with a minimum value of 22 and a maximum value of 88; and the mean CTQ score was 58.90±10.71, with a minimum value of 28 and a maximum value of 132. According to the correlation analysis, a moderate positive and statistically significant relationship was found between the mean MSS score and the mean STAS score (r = 0.44). This indicates that as students' exam anxiety increases, the severity of menstrual symptoms also tends to increase (r = 0.445). A weak positive relationship was found between the mean MSS score and the mean CTQ score, and it was statistically significant that childhood traumas could have a limited effect on premenstrual symptoms (r = 0.097). A weak, positive, and statistically significant relationship was also found between the mean CTQ and STAS scores (r = 0.196). As a result of the regression analysis, menstrual symptoms were found to be a significant predictor of exam anxiety and the strongest predictor among the variables included in the model. In addition, childhood psychological traumas were also determined to be a significant predictor of exam anxiety. In conclusion, menstrual symptoms and childhood traumas were found to be associated with exam anxiety.