Matematik dersinde artırılmış gerçekliğin öğrencilerin akademik başarılarına ve dijital okuryazarlıklarına etkisi
The effect of augmented reality in mathematics lessons on students' academic success and digital literacy
- Tez No: 1015301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ELİTOK KESİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 7. sınıf matematik dersinde artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanımının öğrencilerin akademik başarıları ve dijital okuryazarlık düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Eğitimde dijital dönüşümün hız kazanmasıyla birlikte, özellikle soyut kavramların yoğun olduğu matematik derslerinde yenilikçi öğretim yaklaşımlarına duyulan ihtiyaç artmıştır. Bu bağlamda artırılmış gerçeklik teknolojisi, öğrencilerin matematiksel kavramları görselleştirerek daha etkin ve kalıcı öğrenmelerini destekleyen önemli bir araç olarak değerlendirilmektedir. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Nicel boyutta ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel boyutta ise yarı yapılandırılmış görüşmelerden yararlanılmıştır. Çalışma grubu, 2025–2026 eğitim öğretim yılında bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 20'si deney ve 20'si kontrol grubu olmak üzere toplam 40 yedinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Veriler akademik başarı testi, dijital okuryazarlık ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen nicel veriler istatistiksel yöntemlerle, nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, artırılmış gerçeklik destekli matematik öğretiminin öğrencilerin akademik başarıları ve dijital okuryazarlık düzeyleri üzerinde mevcut Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) programı öğretim yöntemlerine kıyasla anlamlı ve olumlu bir etki oluşturduğunu göstermektedir. Ayrıca öğrenciler, artırılmış gerçeklik uygulamalarının derse olan ilgi ve motivasyonlarını artırdığını ifade etmişlerdir. Elde edilen sonuçlar, artırılmış gerçekliğin matematik eğitiminde etkili bir öğretim aracı olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of using augmented reality technology in 7th grade middle school mathematics courses on students' academic achievement and digital literacy levels. With the rapid digital transformation in education, there has been an increasing need for innovative instructional approaches, especially in subjects such as mathematics where abstract concepts are dominant. In this context, augmented reality is considered a powerful educational tool that enables students to visualize abstract mathematical concepts and actively participate in the learning process. In the study, a mixed-method research design was employed. The quantitative dimension was conducted using a quasi-experimental pre-test–post-test control group design, while the qualitative dimension was carried out through semi-structured interviews. The study group consisted of 40 seventh-grade students studying in a public middle school during the 2025–2026 academic year. Data were collected using an academic achievement test, a digital literacy scale, and a semi-structured interview form. Quantitative data were analyzed using statistical methods, and qualitative data were analyzed through content analysis. The findings revealed that augmented reality-supported mathematics instruction had a significant positive effect on students' academic achievement and digital literacy levels compared to the current Ministry of National Education (MoNE) program teaching methods. In addition, students expressed positive opinions about augmented reality applications, stating that these applications increased their interest and motivation toward mathematics lessons. The results suggest that augmented reality can be an effective instructional tool in mathematics education and can contribute to the development of students' digital competencies.