Dikey sıçrama hızı ve yüksekliğinin 40 yard sprint performansıyla ilişkilerinin karşılaştırılması: Amerikan futbolu örneği
Comparison of the relationships between vertical jump velocity and height with 40-yard sprint perfomance: The case of American football
  1. Tez No: 1015321
  2. Yazar: ABDULKADİR KUTLUCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN AKKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Amerikan futbolu oyuncularında Countermovement Jump (CMJ) sırasında lineer pozisyon transdüseri (LPT) aracılığıyla elde edilen hız, güç ve kuvvet parametrelerinin sıçrama yüksekliğiyle birlikte 40 Yard sprint performansıyla olan ilişkisini ve bu parametrelerin sprint süresini yordama gücünü incelemektir. Çalışmaya Türkiye Korumalı Futbol Profesyonel Ligi'nde aktif olarak oynayan 89 erkek sporcu (yaş: 20.81 ± 1.87 yıl; boy: 180.5 ± 6.30 cm; kilo: 91.67 ± 17.06 kg) dahil edilmiştir. Katılımcılara standart dinamik ısınma protokolünün ardından CMJ testi (SkyHook kontakt mat ve bel kemerine entegre GymAware RS LPT sistemi ile eş zamanlı) ve elektronik zamanlama kapıları (Brower TCi) ile ölçülen 40 Yard sprint testi uygulanmıştır. CMJ sırasında sıçrama yüksekliği, tepe hız, ortalama hız, tepe güç, ortalama güç, tepe kuvvet, ortalama kuvvet, göreceli tepe güç ve göreceli ortalama güç değerleri kaydedilmiştir. Veriler JASP (0.95.4) yazılımı ile analiz edilmiş; değişkenlerin dağılım özelliklerine göre korelasyon analizi ve anlamlı ilişki gösteren değişkenler için basit doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre 40 Yard sprint süresi ile en güçlü ilişki sıçrama yüksekliği arasında saptanmış (r = −0.744; p < .001; R² = 0.554) ve bu değişken sprint süresindeki varyansın %55.4'ünü açıklayan en güçlü yordayıcı olmuştur. Ortalama hız da anlamlı ve güçlü bir yordayıcı olarak öne çıkmış (r = −0.575; p < .001; R² = 0.330); tepe hız ise görece daha sınırlı açıklayıcılık sunmuştur (r = −0.340; p = .001; R² = 0.115). Ortalama kuvvet 40 Yard sprint süresiyle pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki sergilemiş (r = 0.676; p < .001; R² = 0.457; β = 0.676), bu durum mutlak kuvvetin tek başına sprint hızını artırmadığına işaret etmiştir. Güç değişkenlerinin büyük bölümü sprint performansını anlamlı biçimde yordayamamıştır. Bulgular, sıçrama yüksekliğinin 40 yard sprint performansının en güçlü tekil yordayıcısı olduğunu ortaya koymuştur. Ortalama hız ise hız temelli CMJ metrikleri arasında sprint performansını yordamada en güçlü alternatif olarak değerlendirilebilir. Metodolojik açıdan bu çalışma, LPT cihazının harici yük olmaksızın bel kemerine entegre edilmesi yaklaşımıyla kütle merkezi kinematiğini daha doğrudan yansıtan özgün bir saha temelli ölçüm protokolü sunmaktadır. Elde edilen bulgular, Amerikan futbolu oyuncularında sprint kapasitesinin saha temelli değerlendirilmesinde birincil gösterge olarak sıçrama yüksekliğinin kullanılabileceğini; ortalama hızın ise alternatif ikincil metrik olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationships between velocity, power, and force parameters obtained via a linear position transducer (LPT) during the countermovement jump (CMJ) — together with jump height — and 40-yard sprint performance in American football players, and to investigate the predictive power of these parameters on sprint time. A total of 89 male athletes (age: 20.81 ± 1.87 years; height: 180.5 ± 6.30 cm; body mass: 91.67 ± 17.06 kg) actively competing in the Turkish Protected Football Professional League participated in the study. Following a standard dynamic warm-up protocol, participants completed the CMJ test (measured simultaneously with the SkyHook contact mat and a waist-belt integrated GymAware RS LPT system) and the 40-yard sprint test measured with electronic timing gates (Brower TCi). Jump height, peak velocity, mean velocity, peak power, mean power, peak force, mean force, relative peak power, and relative mean power were recorded during the CMJ. Data were analysed using JASP (0.95.4) software; Pearson or Spearman correlation analyses were applied according to the distribution characteristics of the variables, and simple linear regression analyses were conducted for variables showing significant associations. The analyses revealed that the strongest relationship with 40-yard sprint time was observed for jump height (r = −0.744; p < .001; R² = 0.554), which emerged as the strongest predictor, explaining %55.4 of the variance in sprint time. Mean velocity also stood out as a significant and strong predictor (r = −0.575; p < .001; R² = 0.330), whereas peak velocity provided more limited explanatory power (r = −0.340; p = .001; R² = 0.115). Notably, mean force demonstrated a significant positive association with 40-yard sprint time (r = 0.676; p < .001; R² = 0.457; β = 0.676), indicating that absolute force alone does not enhance sprint speed. Most power variables did not yield significant predictions. In conclusion, although it was initially hypothesised that velocity-based CMJ parameters would be stronger predictors than jump height, the present findings indicate that jump height emerged as a stronger predictor. Mean velocity, however, may be considered the most consistent alternative among velocity-based CMJ metrics for predicting sprint performance. Methodologically, this study presents a novel field-based measurement protocol by integrating the LPT cable into a waist belt without external load, thereby providing a more direct reflection of centre-of-mass kinematics. The findings suggest that, in the field-based assessment of sprint capacity in American football players, jump height may be used as the primary indicator, while mean velocity may serve as a complementary secondary metric.