Türkiye'de yükseköğretim gören uluslararası öğrencilerde sıla özlemi ile depresyon arasındaki ilişkide sosyal-duygusal yetkinliğin rolü
The role of social-emotional expertise in the relationship between homesickness and depression among international students in higher education in Türkiye
- Tez No: 1015368
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BALKIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Sıla özlemi, herhangi bir sebeple başka bir yere göç eden bireylerin ailelerinden, arkadaşlarından ve rutinlerinden ayrılmasıyla ortaya çıkan yas ve sıkıntı durumudur. Bu çalışmanın amacı uluslararası öğrencilerde sıla özlemi ve depresyon arasındaki ilişkide sosyal-duygusal yetkinliğin rolünün incelenmesidir. Araştırmanın katılımcıları Türkiye`de yükseköğretim kurumlarında lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören 375 uluslararası üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak için Utrecht Sıla Özlemi Ölçeği“, ”Depresyon-Anksiyete-Stres Ölçeği“, ”Sosyal-Duygusal Yetkinlik Ölçeği“, ve ”Kişisel Bilgi Formu" kullanılmıştır. Elde edilen verileri analiz etmek için SPSS 23.0 ve Hayes Process Macro`dan yararlanılmıştır. Gruplar arası ilişkileri incelemek için, korelasyon analizleri ve t-testi analizleri kullanılmıştır. Sıla özlemi ile depresyon arasındaki korelasyon incelendiğinde, sıla özlemi toplam puanı ve alt boyutlarından, yalnızlık, ruminasyon ve uyum zorluklarının depresyon ile anlamlı ve orta düzeyde ilişkisi olduğu, arkadaş özlemi alt boyutunun ise anlamlı ve düşük düzeyde ilişkisi olduğu ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde sıla özlemi ile sosyal-duygusal yetkinlik arasındaki korelasyon incelendiğinde, sosyal-duygusal yetkinlik toplam puanı ve alt boyutu uyumluluk ile sıla özlemi arasında negatif yönlü, düşük düzeyde ve anlamlı ilişki görülmüştür. Depresyon ile sosyal-duygusal yetkinlik düzeylerinin ilişkisi incelendiğinde ise, hem toplam puan hem de alt boyutlar arasında negatif yönlü, orta düzeyde ve anlamlı ilişki olduğu görülmektedir. Sıla özlemi ve depresyon arasındaki ilişkide sosyal-duygusal yetkinliğin aracılık rolünü incelemek için Hayes tarafından geliştirilen ve Bootstrap tekniğini esas alan regresyon analizi kullanılmıştır. Aracılık analizi sonuçlarına göre Türkiye`de eğitim gören yabancı öğrencilerde sıla özlemi ve depresyon arasındaki ilişkide sosyal-duygusal yetkinliğin kısmi aracı rol üstlendiği görülmektedir. Sosyal-duygusal yetkinliğin iki alt boyutu bulunmaktadır. Aynı şekilde sosyal-duygusal yetkinliğin uyumluluk alt boyutunun da aracı değişken olabileceği sonucuna varılmıştır. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın ve kuramsal çerçeve ışığında tartışılarak, uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Homesickness is a state of grief and distress that arises when individuals who have migrated to another place for any reason are separated from their families, friends, and routines. The aim of this study is to examine the role of socio-emotional expertise in the relationship between homesickness and depression in international students. The participants of the study consisted of 375 university students studying at undergraduate and graduate levels in higher education institutions in Turkiye. The“Utrecht Homesickness Scale,”the“Depression-Anxiety-Stress Scale,”the“Social-Emotional Expertise Scale,”and a“Personal Information Form”were used to collect data. SPSS 23.0 and Hayes Process Macro were used to analyze the obtained data. Correlation analyses, t-tests analyses were used to examine the relationships between groups. When examining the correlation between homesickness and depression, it is revealed that the total score for homesickness and its sub-dimensions—loneliness, rumination, and adjustment difficulties—have a significant and moderate correlation with depression, while the sub-dimension of longing for friends has a significant and low-level correlation. Similarly, when examining the correlation between homesickness and social-emotional expertise, a negative, low-level, and significant correlation is found between the total score of social-emotional expertise and its sub-dimension, adjustability, and homesickness. When examining the relationship between depression and social-emotional expertise levels, a negative, moderate, and significant correlation is observed between both the total score and the sub-dimensions. To examine the mediating role of social-emotional expertise in the relationship between homesickness and depression, regression analysis developed by Hayes and based on the Bootstrap technique was used. According to the mediation analysis results, social-emotional expertise plays a partial mediating role in the relationship between homesickness and depression in foreign students studying in Turkiye. Social-emotional expertise has two sub-dimensions. Similarly, it was concluded that the adaptability sub-dimension of social-emotional expertise may also be a mediating variable. The findings were discussed in light of the relevant literature and theoretical framework, and recommendations were presented for practitioners and researchers.