İnsan kaynakları bilgi sistemi ve işgücü planlamasında kullanımı
Human resources information system and using for manpower planning
  1. Tez No: 101541
  2. Yazar: H. ZÜMRÜT TONUS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN GEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
11 DOKTORA TEZ OZU İNSAN KAYNAKLARI BİLGİ SİSTEMİ VE İŞGÜCÜ PLANLAMASINDA KULLANIMI H. Zümrüt TONUS İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman: Prof. Dr. Ramazan GEYLAN Bu çalışma, insan kaynakları bilgi sistemi ve işgücü planlaması uygulama alanı üzerine kuruludur. İşletmelerin insan kaynakları faaliyetlerinde bilgi sistemi kullanımı diğer fonksiyonlara göre geride kalmıştır. Konuyla ilgili akademik düzeyde teorik ve uygulamalı araştırmalar da sınırlı sayıdadır. Oysa, günümüzün bilgiye dayanan organizasyonlarında, yönetici ve çalışanların insan kaynaklarına yönelik bilgi ihtiyacı katlanarak artmaktadır. Gerekli bilgilerin tam, doğru ve zamanında elde edilmesi gelişmiş bir insan kaynakları bilgi sisteminin kurulması ve etkin bir biçimde işlemesiyle sağlanacaktır. İnsan kaynakları bilgi sisteminin işgücü planlaması uygulama alanı; işletmelerin doğru zamanda, doğru pozisyonda, doğru kişiyi bulundurma sürecini kolaylaştıracaktır. İşletmelerin değişimi etkili yönetmeleri, gelişmiş insan kaynakları fonksiyonları oluşması, örgütsel ve bireysel sonuçlarda arzulanan yere varılması insan kaynakları bilgi sistemi üzerinde kuracakları işgücü planlama sistemiyle sağlanabilecektir.HI İnsan kaynaklan bilgi sistemi ve işgücü planlamasında kullanım durumunu ortaya koymak amacıyla Eskişehir'de yer alan büyük ölçekli sanayi işletmelerinin insan kaynakları yöneticileri ile yüz yüze görüşme metoduyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen betimsel veriler sayısal analize tabi tutulmuştur. Eskişehir'de yer alan büyük ölçekli sanayi işletmelerinde, insan kaynaklan bilgi sistemi kullanıldığı ancak gelişmiş insan kaynakları bilgi sistemi kullananların sayısının oldukça az olduğu, işgücü planlaması için bir sisteme sahip olmadıkları, gelişmiş insan kaynakları bilgi sistemi bulunan işletmelerin işgücü planlaması faaliyetinde bu sistemden daha fazla yararlandıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT HUMAN RESOURCES INFORMATION SYSTEM AND USING FOR MANPOWER PLANNING H. Zümrüt TONUS Department of Business Administration Anadolu University Social Science Institute, September 2001 Advisor: Prof. Dr. Ramazan GEYLAN This thesis is based on the application of human resources information systems and manpower planning. The utilization of information systems for human resources activities of organizations is less developed besides other management functions. The theoretical and applied research on this subject at academical level is also limited. However, the information needs of both managers and employees towards human resources is incrementally increasing at today's information-based organizations. The deployment of full, correct and timely information shall be achieved by the development and effective implementation of advanced human resources information systems. The manpower planning applications under human resources information systems shall enhance the organization's assignment process of right employee at right position at right time. The effective change management in organization, the establishment of human resources functions, the accomplishment of organizational and individual goals shall be obtained by means of manpower planning systems over human resources information systems.