Paranın ekonomiye geçiş mekanizması ve Türkiye'de kredi alanları
The Mechanism of the transfer of the money to economy and credit channels in Turkey
- Tez No: 101540
- Danışmanlar: PROF.DR. İLYAS ŞIKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU PARANIN EKONOMİYE GEÇİŞ MEKANİZMASI VE TÜRKİYEDE KREDİ KANALLARI Çağatay PANCAROGLU İktisat (İktisat Politikası) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2001 Danışman: Prof. Dr. İlyas ŞIKLAR Yüksek Lisans Tez Konusu olarak“Paranın Ekonomiye Geçiş Mekanizması ve Türkiye'de Kredi Kanalları”isimli çalışmayı seçmemdeki amaç Paranın Ekonomiye Geçiş Mekanizmasının teorik çatısının kurulması, Türkiye'deki ticari bankaların işlevleri ve kredi kanallarının nasıl çalıştığının incelenmesi ve Türkiye' deki kredi kanallarının çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesidir. Ülkemizin 1980' den itibaren liberal ekonomiye geçiş ile birlikte bankacılıkta 1980' den sonra hızla bilgisayar sistemine geçilmesi yabancı bankaların ülkemizde şubeler açarak hizmet vermeye başlamaları Ticaret Bankalarının gelişmelerine olumlu katkılar sağlamıştır. Ticari Bankaların işlevleri, yapıları, fon kaynaklan incelenerek, Türkiye' nin ekonomik yapısı üzerindeki etkileri ve kredi kanallarının işleyişi araştırılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise, Merkez Bankasından aldığım veriler ile 1987- 2000 dönemine ait üç aylık veriler doğrultusunda nedensellik testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The purpose of choosing the study named 'The mechanism of the transfer of the money to economy and credit channels in Turkey" as my postgraduate thesis subject is to build up the theoretic principle of the mechanism of the transfer of the money to economy, the functions of the banks of commerce and exarniriing how the credit channels are working on and controlling whether the credit channels are working on or not. Since 1980, with our country's transfer to liberal economy, moving to computer system rapidly in banking after 1980, opening new branch offices by the foreign banks and starting to serve, have provided positive contributions to the development of banks of commerce. In this thesis the functions of banks of commerce, their construction, the source of funds are examined and the effects of these on Turkey's economical construction and the processing of credit channels are analyzed. In the conclusion part of the study with the data taken from the Central Bank and in the direction of months data related to the periods between 1987-2000, a causality test has been done.