Periodontitisin meme kanserinin metastazı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of periodontitis on breast cancer metastasis
- Tez No: 1015411
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA HAKKI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Periodontitis, kronik ve multifaktöriyel bir hastalık olup, periodontal dokuların ilerleyici yıkımı ile karakterizedir. Güncel literatür, periodontitisin yalnızca lokal bir oral enfeksiyon değil, sistemik enflamatuvar yükü artırarak çeşitli hastalıklarla, hatta kanserle ilişkili olabileceğini göstermektedir. Meme kanseri kadınlarda en sık görülen malignite olup, mortalitenin temel nedeni metastazdır. Proenflamatuvar sitokin ve kemokinler tümör mikroçevresinde önemli rol oynamakta; bu biyobelirteçlerin periodontitis ile ortak mekanizmalar üzerinden metastaz sürecini etkileyebileceği öne sürülmektedir.Bu çalışmada, periodontitisin meme kanseri metastazı ile ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışma, Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Kliniği'nde yürütülmüştür. Çalışmaya, Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda meme kanseri tanısı almış, metastatik olan veya olmayan toplam 71 hasta ile kliniğimize başvuran 38 sistemik olarak sağlıklı birey dahil edildi. Katılımcıların tüm periodontal parametreleri [Sondlama Cep Derinliği (SCD), Klinik Ataşman Kaybı (KAS), Plak İndeksi (Pİ), Gingival İndeks (Gİ), Sondlamada Kanama Yüzdesi (SKY), PESA, PISA ve SKY/SCD4+] kaydedildi. Ayrıca, tüm bireylerden periodontal kayıt öncesinde alınan uyarılmamış tükürük ve serum örneklerinde IL-1β, IL-6, IL-10, MCP-1, RANTES ve ENA-78 düzeyleri Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) yöntemi ile analiz edildi. Meme kanseri hastaları, lenf nodu metastazı varlığına göre LN(+) ve LN(–) alt gruplarına; periodontal durum açısından ise gingivitis/hafif/orta periodontitis (evre 1–2) ve şiddetli periodontitis (evre 3–4) alt gruplarına ayrılarak değerlendirilmiştir. Meme kanseri hastalarının yaş ortalaması sağlıklı kontrollere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p<.001). Vücut kitle indeksi açısından gruplar arasında anlamlı fark izlenmedi (p>.005). Periodontal parametreler değerlendirildiğinde, meme kanseri grubunda SCD, KAS, Gİ ve Pİ sağlıklı kontrollere kıyasla anlamlı derecede daha yüksek bulundu (p<.005). Biyokimyasal parametre analizlerinde, meme kanseri grubunda tükürük IL-1β düzeyi anlamlı olarak yüksek, serum IL-6, IL-10,MCP-1 ve ENA-78 düzeyleri sağlıklı kontrollerden anlamlı şekilde düşük bulundu (p<.001). RANTES düzeyleri ise hem tükürükte hem serumda kanser grubunda anlamlı olarak yüksek bulundu (p<.001) . Alt grup analizlerinde SKY/SCD4+ değerinin (sondlama cep derinliği 4mm den fazla olan ceplerin kanama yüzdesi) şiddetli periodontitis olan (evre III–IV) lenf nodu metastazı pozitif (+) grupta , lenf nodu metastazı negatif grupla karşılaştırıldığında anlamlı olarak daha yüksek olduğu tespit edildi (p < 0.001). Bu anlamlılık, gingivitis ve hafif/orta şiddette periodontitis gruplarında gözlenmedi (p > 0.05). Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde, SKY/SCD4+ parametresinin lenf nodu metastazını öngörmede yüksek duyarlılığa sahip bağımsız bir değişken olduğu sonucuna varıldı (OR≈1.078, AUC=0.805). Sonuç olarak, bulgular periodontitisin yalnızca lokal doku yıkımı ile sınırlı kalmayıp sistemik immün yanıtlarla etkileşime girerek meme kanseri hastalarında metastatik progresyonla ilişkili olabileceğini göstermektedir. Özellikle SKY ile ≥4 mm periodontal cep derinliği (SCD4+) pozitifliğinin metastaz için güçlü bir risk göstergesi olarak öne çıkması, şiddetli periodontal hastalıkta aktif enflamasyonun sistemik dolaşıma yansıyarak metastatik süreçleri etkileyebileceğini düşündürmektedir. Bu durum, periodontal sağlığın onkolojik prognozla olan ilişkisini göz ardı edilmemesi gerektiğini ve gelecekteki klinik yönetim stratejilerinde, bu etkileşimin dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is a chronic and multifactorial disease characterized by progressive destruction of periodontal tissues. Current literature suggests that periodontitis is not merely a localized oral infection, but also increases systemic inflammatory burden and may be associated with various systemic diseases, including cancer. Breast cancer is the most common malignancy among women, and metastasis remains the main cause of mortality. Proinflammatory cytokines and chemokines play a crucial role in the tumor microenvironment, and these biomarkers may influence the metastatic process through shared mechanisms with periodontitis. The present study aimed to evaluate the relationship between periodontitis and breast cancer metastasis. This study was conducted at the Department of Periodontology, Faculty of Dentistry, Selçuk University. A total of 71 breast cancer patients (with or without metastasis) diagnosed at the Department of Medical Oncology, together with 38 systemically healthy controls, were included. All participants underwent comprehensive periodontal examination, and clinical parameters including probing depth (PD), clinical attachment loss (CAL), plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP), periodontal epithelial surface area (PESA), periodontal inflamed surface area (PISA), and the ratio of BOP to PD ≥4 mm (BOP/PD4+) were recorded. In addition, unstimulated saliva and serum samples collected prior to periodontal examination were analyzed for IL-1β, IL-6, IL-10, MCP-1, RANTES, and ENA-78 levels using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). Breast cancer patients were stratified into subgroups according to lymph node metastasis status [LN(–) vs. LN(+)] and periodontal status [gingivitis/mild–moderate periodontitis (stage I–II) vs. severe periodontitis (stage III–IV)]. The mean age of breast cancer patients was significantly higher compared to healthy controls (p<0.001), whereas no significant differences were observed in body mass index (p>0.05). Regarding periodontal parameters, PD, CAL, GI, and PI were significantly higher in the breast cancer group compared with healthy controls (p<0.005). Biochemical analyses revealed that salivary IL-1β levels were significantly elevated in breast cancer patients, while serum IL-6, IL-10, MCP-1, and ENA-78 levels were significantly lower than those in healthy controls (p<0.001). Conversely, RANTES levels were significantly higher in both saliva and serum samples of breast cancer patients compared with controls (p<0.001). In subgroup analyses, the BOP/PD4+ ratio was significantly higher in the LN(+) severe periodontitis (stage III–IV) group compared with the LN(–) group (p<0.001). This significance was not observed in gingivitis or mild–moderate periodontitis groups (p>0.05). Multivariate logistic regression analysis identified BOP/PD4+ as an independent predictor of lymph node metastasis with high sensitivity (OR≈1.078, AUC=0.805). In conclusion, our findings indicate that periodontitis may not be confined to local tissue destruction but could interact with systemic immune responses, potentially influencing metastatic progression in breast cancer patients. In particular, the presence of BOP in periodontal pockets ≥4 mm emerged as a strong risk indicator for metastasis, suggesting that active periodontal inflammation in severe disease may contribute to systemic dissemination and metastatic processes. These findings highlight the importance of considering the periodontal–oncologic interplay in clinical management strategies and underscore the need to integrate periodontal health into comprehensive cancer care.