Doğu'dan Hellas'a baharat ticareti ve yolları
Spice trade and routes from the East to Hellas
  1. Tez No: 1015483
  2. Yazar: BETÜL BALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAHURE YARİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Baharatlar, Antik Çağ'dan itibaren yalnızca birer mutfak malzemesi değil, aynı zamanda ekonomik, kültürel ve diplomatik birer araç olarak da önemli roller üstlenmiştir. Bu tezde, Doğu'dan Ege Dünyası'na yani Hellas'a uzanan baharat ticaret yolları, bu yolların tarihsel önemi, malzemenin zamanla kültürel yerleşimi, kullanımı ve bölgesel etkileri ele alınmıştır. Baharat, genellikle tropikal bölgelerde yetişen bitkilerin aroma verici kısımlarının kurutulmasıyla elde edilen ürünlerdir. Antik çağlarda baharatlar, gıda muhafazasında, tıbbi uygulamalarda, dinsel ritüellerde sosyal statü göstergesi olarak kullanılmıştır. Özellikle tarçın, karanfil, biber ve zencefil gibi ürünler, lüks tüketim malları arasında yer almıştır. Konuda bu ürünlerin ve bu ürünler vasıtasıyla kültüre etkilerinden söz edilmiştir. Kültürler yaşayan alışkanlıklardır diyebiliriz ve bizi o coğrafyanın yaşayan bütün birikimini gösterir. İşin mutfağı işin sanatı, işin siyasi boyutunu ve ticari boyutunu anlamak için birçok ipucu verebilir. Tarihsel süreçler; bunlarla ilgili bilgi aktarımı, yazılı kaynaklar, arkeolojik veriler ışığında araştırmanın yönü ve gidişatı değişebilir. Hala kazılmamış birçok yer ve keşfedilmemiş bilgilerle dolu olan arkeoloji; elindeki bu gizemli bilgi birikimini sunacak araştırmacıları beklemektedir. Bu çalışmada adı geçen birçok ilaç bilimci (farmakolog), yazar, şair, aşçıdan söz edilmiş ve örnekler verilmiştir. Baharatın tarihi ve kullanımı insanlığın başlangıcına kadar uzanıyor olması, ilk kullanılan coğrafi bölgenin Uzakdoğu olması bu baharat alışverişinde ticaret yollarının büyük önemi, bu aşamada Diyarbakır'ın hem Doğu hem Batı'yla yol güzergahında olması konunun Doğu ve Batı arasındaki etkileşimine katkı sağlayıp sağlamadığı kaynaklar eşliğinde işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Spices have played a significant role since antiquity, not only as culinary ingredients but also as economic, cultural, and tool components. This thesis examines the spice trade routes extending from the East to the Aegean world, or Hellas, the historical significance of these routes, the cultural placement of the material, its use, and regional relations. Spices are generally products obtained by drying the aromatic parts of tropical plants. In ancient times, spices were used in food preservation, medicinal applications, religious rituals, and as indicators of social status. Products such as cinnamon, cloves, pepper, and ginger, in particular, were considered luxury consumer goods. This thesis discusses the inexpensive nature of these products and their transformative effects. They are the living capacities of cultures and reveal all the living parts of that geography. They provide many clues for the workflow of the business world, the political situation of businesses, and the increase in commercial stability. Historical contexts; information transfer related to computers, written sources, and the characteristics and trends of archaeological data can change. Archaeology, still full of unexcavated sites and undiscovered information, awaits researchers who will present this mysterious knowledge. Many influential pharmacologists, writers, poets, and chefs have been mentioned and examples given. The history and use of spices, dating back to the Far East, the importance of trade routes in this spice exchange, and Diyarbakır's location on trade routes connecting both East and West, as well as its contribution to and role in communication between East and West, have been discussed.