“İnfrarenal Abdominal Aort Anevrizma”lı hastalara uygulanan endovasküler tedavi yöntemlerinin ve sonuçlarının incelenmesi
Investigation of endovascular treatment methods and outcomes in“Patients with Infrarenal Abdominal Aortic Aneurysms”
- Tez No: 1015482
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TETİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
“İNFRARENAL ABDOMİNAL AORT ANEVRİZMA”LI HASTALARA UYGULANAN ENDOVASKÜLER TEDAVİ YÖNTEMLERİNİN VE SONUÇLARININ İNCELENMESİ Giriş: Abdominal aort anevrizmaları (AAA), rüptür riski nedeniyle yüksek mortalite potansiyeline sahip vasküler patolojilerdir. Endovascular Aneurysm Repair (EVAR) işlemi, açık cerrahiye kıyasla minimal invaziv doğası ve düşük erken dönem morbidite oranları ile ön plana çıkmaktadır. Ancak ileri yaş, anatomik kısıtlılıklar ve eşlik eden komorbiditeler işlemin sağkalım sonuçlarını etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, merkezimizde infrarenal AAA nedeniyle EVAR uygulanan olguların klinik sonuçlarını ve sağkalımı etkileyen risk faktörlerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Temmuz 2016 - Mayıs 2025 tarihleri arasında merkezimizde infrarenal AAA tanısıyla EVAR uygulanan 85 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, ek hastalıkları, preoperatif ve postoperatif laboratuvar parametreleri (hemoglobin, kreatinin, üre, GFR) ile sağkalım durumları retrospektif olarak incelendi. Verilerin analizinde bağımlı gruplarda t-testi ile Pearson ve Spearman korelasyon analizleri kullanıldı. p<0.05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışma popülasyonunun büyük çoğunluğunu ileri yaştaki erkek hastalar oluşturdu. Olgularda sıklıkla sigara öyküsü ve daha az da olsa dislipidemi ve DM saptandı. Laboratuvar parametreleri incelendiğinde, preoperatif döneme göre postoperatif birinci gün hemoglobin düzeylerinde anlamlı bir düşüş saptandı. Buna karşın, perioperatif kreatinin, GFR ve üre seviyelerindeki akut değişimler anlamlı bulunmadı. Korelasyon analizlerinde ise preoperatif böbrek fonksiyon kısıtlılığı ile preoperatif düşük hemoglobin seviyeleri arasında doğrudan ve güçlü bir ilişki saptandı. Sonuç: EVAR, infrarenal AAA tedavisinde yüksek teknik başarı sunan güvenilir bir yöntemdir. Ancak ileri yaş ve kronik komorbiditeler, uzun dönem sağkalım üzerinde belirleyici negatif etkenlerdir. Perioperatif süreçte böbrek fonksiyonlarında akut bir bozulma izlenmese de, bazal renal rezervi kısıtlı hastalarda anemi tablosunun belirgin olması dikkat çekicidir. Özellikle ileri yaş ve sınırda renal fonksiyona sahip olgularda, preoperatif risk optimizasyonu ve yakın postoperatif takip uzun dönem sağkalımı artırmada kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF ENDOVASCULAR TREATMENT METHODS AND OUTCOMES IN“PATIENTS WITH INFRARENAL ABDOMINAL AORTIC ANEURYSMS”Introduction: Abdominal aortic aneurysms (AAAs) are vascular pathologies carrying a high potential for mortality due to the risk of rupture. Compared to open surgical repair, endovascular aneurysm repair (EVAR) stands out with its minimally invasive nature and low early morbidity rates. However, advanced age, anatomical constraints, and accompanying comorbidities significantly influence the survival outcomes of the procedure. This study aims to evaluate the clinical outcomes and risk factors affecting survival in patients who underwent EVAR for infrarenal AAA at our center. Materials and Methods: A total of 85 patients who underwent EVAR with a diagnosis of infrarenal AAA at our center between July 2016 and May 2025 were included in this study. Patients' demographic characteristics, comorbidities, preoperative and postoperative laboratory parameters (hemoglobin, creatinine, urea, and glomerular filtration rate [GFR]), and survival status were retrospectively analyzed. Data analysis was performed using the dependent samples t-test, alongside Pearson and Spearman correlation analyses. A p-value of <0.05 was considered statistically significant. Results: The vast majority of the study population consisted of elderly male patients. A history of smoking was frequently observed among the cases, while dyslipidemia and diabetes mellitus (DM) were detected to a lesser extent. Regarding laboratory parameters, a statistically significant decrease was observed in hemoglobin levels on the first postoperative day compared to preoperative baseline values. Nevertheless, acute changes in perioperative creatinine, GFR, and urea levels were not statistically significant. Correlation analyses revealed a direct and strong relationship between preoperative renal function impairment and low preoperative hemoglobin levels. Conclusion: EVAR is a reliable treatment modality offering high technical success in the management of infrarenal AAAs. Advanced age and chronic comorbidities remain crucial negative factors for long-term survival. Although no acute deterioration in renal function was observed during the perioperative period, the prominence of anemia in patients with limited baseline renal reserve is noteworthy. Particularly in elderly patients and those with borderline renal function, preoperative risk optimization and close postoperative surveillance are of critical importance to improve long-term survival.