تطبيق تقنية البلوك تشين في توثيق معاملات الملكيات المتداولة في سلطة الأراضي الفلسطينية
Filistin bölgesi idaresinde mülkiyet işlemlerinin devredilmesi ve belgelendirilmesinde blockchain teknolojisinin uygulanması
- Tez No: 1015562
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDELKADER CHACHI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Filistin Arazi Kurumu'nun el değiştiren mülkiyet işlemlerini belgeleme ve muhafaza etme sürecinde karşılaştığı zorlukları ele almayı amaçlamaktadır. Bu süreç, İslam hukukunun temel gereklerinden biri olan malın korunması bağlamında büyük önem taşımaktadır. Çalışmada mevcut uygulamalar, İslami ekonomik ilkeler doğrultusunda—mülkiyetin korunması, adalet ve şeffaflığın sağlanması, hak ihlalleri ve manipülasyonların önlenmesi gibi esaslar çerçevesinde—analiz edilmekte ve geliştirilmektedir. Araştırma, betimsel ve analitik yöntemle literatür, raporlar ve önceki çalışmalar ışığında yürütülmüş; aynı zamanda mevcut sistem ve uygulamaların analizine yönelik vaka çalışması yöntemi de kullanılmıştır. Bu analizler doğrultusunda mevcut prosedürler değerlendirilmiş ve geliştirilmiş, sonrasında eksikliklerin giderilmesi ve faydanın maksimize edilmesi amacıyla blokzincir teknolojisinin uygulanmasına ilişkin önerilen bir model (akış şeması) sunulmuştur. Araştırmanın sonuçları, blokzincir teknolojisinin şeffaflık, güvenilirlik ve mülkiyet haklarının korunmasını güçlendirme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca işlem hızının artırılması, operasyonel kapasitenin geliştirilmesi ve karmaşık Filistin bağlamında mülkiyetle ilgili ihtilafların ve çelişkili iddiaların çözümüne katkı sağladığı görülmüştür. Bu durum, çalışmanın sonuçlarına yerel düzeyde önemli bir uygulama boyutu kazandırmaktadır. Başlıca öneriler arasında: blokzincir teknolojisinin kamu sektöründe uygulanmasını destekleyecek yasal düzenlemelerin geliştirilmesi ve yürürlüğe konulması; farklı kurumları bir araya getiren ulusal düzeyde bütünleşik bir elektronik platformun oluşturulması; mülkiyet verilerinin ve malik haklarının korunması, verilerin sürekliliğinin sağlanması ve mevcut siyasi ve idari zorluklar karşısında veri kaybı ya da tahribatının önlenmesi amacıyla coğrafi olarak dağıtılmış merkeziyetsiz bir dijital kayıt sisteminin kurulması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to address the challenges faced by the Palestinian Land Authority in documenting and preserving transactions of transferable property ownership, which is considered one of the necessities of Islamic Sharia, particularly within the framework of wealth preservation. This is pursued through analyzing and developing current procedures in alignment with Islamic economic principles that emphasize the protection of ownership, the achievement of justice and transparency, and the prevention of rights infringement or manipulation. The study adopts a descriptive-analytical approach through an extensive review of literature, reports, and previous studies, in addition to a case study methodology to analyze the current systems and procedures in the Land Authority, with the purpose of evaluating and improving them. Ultimately, the research proposes a flowchart model for implementing blockchain technology to address existing gaps and maximize efficiency. The findings reveal the capability of blockchain technology to enhance transparency, credibility, and property rights protection, increase operational capacity and processing speed, and resolve property disputes and conflicting claims within the complex Palestinian context. This provides the study's results with significant applied relevance at the local level. Key recommendations include: developing and enacting legislation to support the adoption of blockchain technology in governmental sectors; establishing a unified national electronic platform based on blockchain technology that integrates relevant entities; and creating a geographically distributed, decentralized digital registry to preserve property data and ownership rights, ensuring data continuity and protection against loss or corruption amid prevailing political and administrative challenges.