Rekreasyonel balıkçılık destinasyon imajı, turist memnuniyeti ve destinasyon sadakati üzerine bir araştırma
A study on recreational fishing destination image, tourist satisfaction, and destination loyalty
- Tez No: 1015649
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GÖRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm ve Otel İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmeler, çalışma saatlerinin azalması, boş zamanların artması ile eğitim ve gelir düzeylerinin yükselmesi rekreasyonel faaliyetlere olan talebi artırmıştır. Rekreasyonel balıkçılık, temel beslenme ihtiyaçlarını karşılamayan ve yerel ve ihracata yönelik bir ticari amaç taşımayan deniz ürünlerinin (genellikle balık) avlanması olarak tanımlanmaktadır. Rekreasyonel balıkçılık önemli bir turizm faaliyetidir ve“Mavi Ekonomi”nin ayrılmaz bir parçasıdır. Rekreasyonel balıkçılık yüksek katılım oranlarına sahip olup özellikle kıyı, göl ve nehir alanlarında ekonomik açıdan önemli bir faaliyet niteliği taşımaktadır. Buna karşın, markalaşma ve pazarlama rolleri dâhil olmak üzere turizm bağlamındaki boyutlarını ele alan araştırmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, rekreasyonel balıkçılık turizmi kapsamında Beyşehir destinasyonunu ziyaret eden bireylerin balıkçılık imajı algılarının destinasyon sadakati üzerindeki etkisini incelemek ve bu ilişkide balıkçılık memnuniyetinin aracılık rolünü ampirik olarak test etmektir. Çalışma, nicel araştırma desenine ve ilişkisel tarama modeline dayanmaktadır. Veriler, Beyşehir'de rekreasyonel balıkçılık faaliyetlerine katılan 376 balıkçıdan yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmada rekreasyonel balıkçılık destinasyon imajı bağımsız değişken, destinasyon sadakati bağımlı değişken ve balıkçılık memnuniyeti aracı değişken olarak modellenmiştir. Ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlikleri Açımlayıcı Faktör Analizi, Doğrulayıcı Faktör Analizi ve Cronbach's Alpha katsayıları ile test edilmiş, tüm ölçeklerin tek boyutlu ve yüksek iç tutarlılığa sahip olduğu belirlenmiştir. Verilerin analizinde korelasyon, regresyon, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Hayes PROCESS Macro (Model 4) aracılığıyla bootstrap temelli aracılık analizi kullanılmıştır. Bulgular, balıkçılık imajının destinasyon sadakati üzerinde güçlü ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu, balıkçılık memnuniyetinin ise hem sadakati doğrudan etkilediğini hem de imaj ile sadakat arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü üstlendiğini ortaya koymuştur. Ayrıca yaş, deneyim süresi ve aylık balıkçılık sıklığı değişkenlerine göre katılımcıların imaj, memnuniyet ve sadakat algılarının tamamında anlamlı farklılıklar saptanırken; eğitim düzeyine göre yalnızca imaj ve sadakat algılarının farklılaştığı, memnuniyet düzeyinin ise değişmediği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, destinasyon imajının rekreasyonel balıkçılık turizminde sadakat oluşturmadaki temel belirleyici olduğunu ve memnuniyetin bu süreci güçlendiren kritik bir unsur olarak işlev gördüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, technological advancements, reduced working hours, increased leisure time, and rising education and income levels have increased the demand for recreational activities. Recreational fishing is defined as the harvesting of seafood (usually fish) that does not meet basic nutritional needs and does not have a commercial purpose for local or export. Recreational fishing is an important tourism activity and an integral part of the“Blue Economy.”Recreational fishing has high participation rates and is an economically significant activity, especially in coastal, lake, and river areas. However, research addressing its dimensions within the context of tourism, including branding and marketing roles, is limited. The aim of this study is to examine the effect of individuals' perceptions of the fishing image on destination loyalty in Beyşehir within the scope of recreational fishing tourism, and to empirically test the mediating role of fishing satisfaction in this relationship. The study is based on a quantitative research design and a correlational survey model. Data were collected from 376 fishermen participating in recreational fishing activities in Beyşehir using a face-to-face survey method. In this study, recreational fishing destination image was modeled as the independent variable, destination loyalty as the dependent variable, and fishing satisfaction as the mediating variable. The validity and reliability of the scales were tested using Exploratory Factor Analysis, Confirmatory Factor Analysis, and Cronbach's Alpha coefficients, and all scales were determined to be unidimensional and have high internal consistency. Correlation, regression, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and bootstrap-based mediation analysis via Hayes PROCESS Macro (Model 4) were used in the analysis of the data. The findings revealed that fishing image has a strong and positive effect on destination loyalty, while fishing satisfaction both directly affects loyalty and plays a partial mediating role in the relationship between image and loyalty. Furthermore, significant differences were found in all perceptions of image, satisfaction, and loyalty according to age, experience duration, and monthly fishing frequency; however, only image and loyalty perceptions differed according to education level, while satisfaction level remained unchanged. The results show that destination image is a key determinant in building loyalty in recreational fishing tourism, and satisfaction functions as a critical element reinforcing this process.