Almanya'da Din-Devlet İlişkileri Bağlaminda Sözleşme Politikasi Ve Müslüman Topluluklarla İmzalanan Sözleşmeler
CONTRACT POLICY IN THE CONTEXT OF STATE-RELIGION RELATIONS IN GERMANY AND AGREEMENTS SIGNED WITH MUSLIM COMMUNITIES
  1. Tez No: 1015700
  2. Yazar: GÖRKEM NEMUTLU BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF GAZİOĞLU TERZİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Almanya'da tarihsel olarak Katolik ve Protestan kiliseleriyle şekillenen din-devlet ilişkileri modelinin, göç sonrasında kalıcı toplumsal aktörler hâline gelen Müslüman dinî cemaatler ve Alevi topluluğunu bünyesine dâhil etme sürecindeki dönüşümünü incelemektedir. Çalışmanın amacı, Hamburg, Bremen ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde imzalanan sözleşmeleri yalnızca hukuki içerikleri bakımından değil; kurumsal tanınma, temsil, muhataplık ve dinî çoğulculuğun yönetimi açısından siyaset bilimi perspektifiyle değerlendirmektir. Araştırmada söz konusu eyaletlerde Müslüman dinî cemaatler ve Alevi topluluğu ile yapılan sözleşmeler içerik analizi ve karşılaştırmalı analiz yöntemleriyle incelenmiştir. Sözleşmeler; taraf yapısı, anayasal dayanaklar, hukuki nitelik, din eğitimi, dinî bayramlar, manevi rehberlik, ibadet mekânları, defin uygulamaları, medya temsili ve kurumsal iş birliği bakımından değerlendirilmiştir. Bulgular, Almanya'da din-devlet ilişkileri kapsamında sözleşme politikasının dinî çoğulculuğa uyum sağlayacak biçimde geliştiğini göstermektedir. Hamburg öncü model niteliği taşırken, Bremen bu modeli büyük ölçüde takip etmekte, Rheinland-Pfalz ise farklı cemaatlerle ayrı sözleşmeler yapmasıyla ayrışmaktadır. Bu durum, federal yapının eyaletlere göre farklı muhataplık modelleri oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak sözleşmeler, yalnızca dinî hakları düzenleyen hukuki metinler değil; devletin muhatap kabul ettiği dinî kuruluşları belirleyen ve Müslüman dinî cemaatler ile Alevi topluluğuna kurumsal tanınma sağlayan araçlardır. Ancak bu tanınma, temsil kapasitesi, eyaletlerin siyasi tercihleri ve hukuki koşullara bağlı olarak şekillenen, müzakereye dayalı ve eşit olmayan bir süreçtir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transformation of Germany's model of state–religion relations, historically shaped through cooperation with the Catholic and Protestant churches, in response to the incorporation of Muslim religious communities and the Alevi community as permanent social actors following immigration. The study evaluates the agreements concluded in the federal states of Hamburg, Bremen, and Rhineland-Palatinate from a political science perspective, focusing on institutional recognition, representation, official interlocutorship, and the governance of religious pluralism. The research employs content analysis and comparative analysis to examine the agreements with regard to their parties, constitutional foundations, legal nature, religious education, recognition of religious holidays, spiritual care services, places of worship, burial practices, media representation, and institutional cooperation. The findings indicate that Germany's agreement policy has expanded to accommodate religious pluralism. While the Hamburg Agreement serves as the pioneering model, Bremen has largely followed this approach, whereas Rhineland-Palatinate differs by concluding separate agreements with different religious communities. This reflects the influence of Germany's federal structure on state–religion relations. The study concludes that these agreements are not merely legal instruments regulating religious rights but also mechanisms of institutional recognition that identify the religious organizations accepted by the state as official interlocutors. However, recognition is not uniform; rather, it is a negotiated process shaped by representative capacity, political preferences, and legal requirements.