Resveratrolün fotodinamik aktivitesinin dental biyofilm üzerindeki etkisinin ın-vitro değerlendirilmesi
In-vitro evaluation of the photodynamic activity of resveratrol on dental biofilm
  1. Tez No: 1015735
  2. Yazar: BEYZA BOZOKLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YAMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Antimikrobiyal fotodinamik tedavide (aFDT) sentetik fotosensitizanların potansiyel yan etkileri, doğal ajanlara yönelimi artırmıştır. Bu çalışmada resveratrolün mavi LED (ışık yayan diyot, Light Emitting Diode) ile aktive edilerek periodontal patojenleri içeren çoklu tür dental biyofilm üzerindeki antimikrobiyal fotodinamik etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Streptococcus mitis, Actinomyces naeslundii, Fusobacterium nucleatum ve Porphyromonas gingivalis'ten oluşan dörtlü tür biyofilm, sığır dentin blokları üzerinde oluşturulmuştur. Resveratrolün minimum inhibitör konsantrasyonunda (MİK) (140,625 μg/mL) ve IC50 (35 μg/mL) konsantrasyonları mavi LED (420–480 nm) ile, toluidin mavisi O kırmızı LED (630 nm) ile pozitif kontrol olarak uygulanmıştır. Biyofilm örnekleri konfokal taramalı lazer mikroskobu (CLSM) ile görüntülenmiş, COMSTAT2 yazılımı ile biyokütle, kalınlık dağılımı ve pürüzlülük katsayısı analiz edilmiş, bakteri membranındaki lipid peroksidasyonu göstergesi olan malondialdehit (MDA) düzeyleri tiyobarbitürik asit reaktif maddeleri (TBARS) ölçümü ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler Kruskal-Wallis testi ve Bonferroni düzeltmeli post-hoc karşılaştırmalar ile gerçekleştirilmiştir (p<0,05). Resveratrolün IC50 konsantrasyonu uygulanan gruplarda fotodinamik etki saptanmazken, MİK dozu + mavi LED ışığı grubunda, canlı biyokütlede tek başına resveratrol uygulanan gruba kıyasla istatistiksel olarak anlamlı azalma sağlamış (p=0,021) olup; bu etki klasik fotodinamik etki tanımıyla uyumlu bir mekanizmaya işaret etmiştir. Öte yandan, bu grubun canlı biyokütle düzeyi negatif kontrol grubundan istatistiksel olarak farklı bulunmamıştır (p=1,000). Canlı tabaka pürüzlülüğünde resveratrol grupları arası fark anlamlılık sınırına yakın bulunmuş (p=0,059); ikili karşılaştırmalarda anlamlı fark saptanmamakla birlikte, bu eğilim biyofilmin yapısal homojenitesinde olası bir bozulmaya işaret etmiştir. IC50 konsantrasyonunda fotodinamik etki saptanmamış olup, doza bağımlı bir profil ortaya konmuştur. Pozitif kontrol (toluidin mavisi O-TBO) grubunda ölü tabaka biyokütlesi artışı (p<0,001) saptanmış, bu bulgu fotosensitizanın güçlü antimikrobiyal etkinliğini doğrulamıştır. Anlamlı antimikrobiyal etkiye karşın lipid peroksidasyon düzeylerinde (TBARS) gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,183). Bu durumun öncelikle ölçümlerin olgun biyofilm matriksinden yapılması ve hücresel içeriklerin ekstraksiyonunun sınırlı kalması gibi metodolojik etmenlerle, resveratrol grupları özelinde ise fotosensitizan-antioksidan çift yönlü karakter ve fotodinamik etkinin klasik oksijen bağımlı yolaklardan (Tip I-II) ziyade oksijenden bağımsız (Tip III-IV) yolaklar üzerinden işlemiş olabileceği gibi mekanistik faktörlerle açıklanabileceği düşünülmüştür. Bu çalışma, resveratrolün ışıkla aktive edilmesinin çoklu biyofilm üzerinde anlamlı antimikrobiyal etkinlik kazandırdığını ve bu etkinin yalnızca her iki bileşenin birlikte uygulanmasıyla ortaya çıktığını göstererek klasik fotodinamik mekanizmayı destekleyen bir bulgu sunmaktadır. Bu bulgu resveratrolün periodontal aFDT'de sentetik fotosensitizanlara doğal bir alternatif olarak değerlendirilebileceğine işaret etmekte; bu etkinin boyutlarının ve altında yatan mekanizmanın aydınlatılması yönünde ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The potential adverse effects of synthetic photosensitizers used in antimicrobial photodynamic therapy (aPDT) have led to a growing interest in natural agents. This study aimed to evaluate the antimicrobial photodynamic effect of resveratrol activated by blue LED (Light Emitting Diode) on a multi-species dental biofilm containing periodontal pathogens. A four-species biofilm consisting of Streptococcus mitis, Actinomyces naeslundii, Fusobacterium nucleatum and Porphyromonas gingivalis was established on bovine dentin blocks. Resveratrol was applied at minimum inhibitory concentration (MIC; 140.625 μg/mL) and IC50 (35 μg/mL) doses in combination with blue LED (420–480 nm); toluidine blue O (TBO) with red LED (630 nm) was used as the positive control. Biofilm samples were imaged using confocal laser scanning microscopy (CLSM); biomass, thickness distribution and roughness coefficient were analyzed using COMSTAT2 software, and malondialdehyde (MDA) levels -as an indicator of lipid peroxidation in the bacterial membrane- were assessed using the thiobarbituric acid reactive substances (TBARS) assay. Statistical analyses were performed using the Kruskal-Wallis test followed by Bonferroni-corrected post-hoc comparisons (p<0.05). While no photodynamic effect was observed in the groups treated with the IC50 concentration of resveratrol, the MIC dose combined with blue LED produced a statistically significant reduction in live biomass compared to the group treated with resveratrol alone (p=0.021); this effect was consistent with a mechanism characteristic of classical photodynamic action. The live biomass level of this group, however, did not differ significantly from that of the negative control group (p=1.000). The difference in live layer roughness among resveratrol groups approached statistical significance (p=0.059); although no significant difference was detected in pairwise comparisons, this trend suggested a potential disruption in the structural homogeneity of the biofilm. The absence of photodynamic effect at the IC50 concentration indicated a dose-dependent profile. In the positive control group (TBO + red LED), significant increase in dead layer biomass (p<0.001) confirmed the strong antimicrobial efficacy of the photosensitizer. Despite the significant antimicrobial effect, no significant differences in lipid peroxidation levels (TBARS) were detected among groups (p=0.183). This finding may be attributed primarily to methodological factors such as measurements being performed within mature biofilm matrices and the limited extraction of cellular content and, specifically for the resveratrol groups, to mechanistic factors including the dual photosensitizer-antioxidant character of resveratrol and the possibility that the photodynamic effect proceeded through oxygen-independent pathways (Type III-IV) rather than the classical oxygen-dependent mechanisms (Type I-II). This study demonstrates that light activation conferred significant antimicrobial efficacy on resveratrol against a multi-species biofilm, and that this effect emerged only when both components were applied together, providing evidence supporting the classical photodynamic mechanism. This finding suggests that resveratrol may be considered as a natural alternative to synthetic photosensitizers in periodontal aPDT; further studies are warranted to elucidate the magnitude of this effect and its underlying mechanism.