Kurtuluşun kadın kahramanları hikâyelerinin yabancı dil olarak Türkçe A2 düzeyine uyarlanması ve kök değer öğretimi bakımından incelenmesi
Adaptating the stories of the female heroes of liberation to Turkish A2 level as a foreign language and examining them in terms of teaching core values
- Tez No: 1015758
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF ALİ BOZKAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada Kurtuluş Savaşı'nın kadın kahramanlarının hikâyeleri, yabancı dil olarak Türkçe A2 düzeyine uyarlanmış ve kök değer öğretimi bakımından incelenmiştir. Araştırmanın temel materyalini İsmail Bilgin tarafından kaleme alınan beş biyografik eser oluşturmaktadır: Fatma Seher Hanım: Erzurum-İzmit (2012), Asker Saime: İstanbul-İzmit (2016), Hatice Bacı: Pozantı (2019), Gördesli Makbule: Manisa (2021) ve Halide Edip: İstanbul (2021). Bu eserlerden seçilen hikâyeler Türkiye Maarif Vakfı Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretim Programı A2 düzeyinde belirlenen dil yapıları esas alınarak yeniden düzenlenmiştir. Uyarlama sürecinde cümle uzunlukları kısaltılmış, sözcük dağarcığı basitleştirilmiş ve anlatım biçimleri öğrenici seviyesine uygun hâle getirilmiştir. Çalışmada ayrıca metinler kök değer öğretimi açısından çözümlenmiş, aile bütünlüğü, vatanseverlik, yardımseverlik, öz denetim, cesaret, çalışkanlık, adalet, dostluk, dürüstlük, sabır, sorumluluk, saygı ve sevgi gibi insani değerlerin metinlerde farklı biçimlerde işlendiği ortaya konulmuştur. Araştırmanın bulguları, bu tür uyarlamaların hem Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde dil yeterliğine katkı sağladığını hem de kültürel kodların ve kök değerlerin aktarımına önemli bir işlev kazandırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the stories of female heroes of the Turkish War of Independence were adapted to the A2 level in teaching Turkish as a foreign language and examined in terms of core value education. The main material of the research consists of five biographical works written by İsmail Bilgin: Fatma Seher Hanım: Erzurum-İzmit (2012), Asker Saime: İstanbul-İzmit (2016), Hatice Bacı: Pozantı (2019), Gördesli Makbule: Manisa (2021) and Halide Edip: İstanbul (2021). The selected stories from these works were rearranged based on the language structures determined at the A2 level of the Turkish as a Foreign Language Teaching Program of the Turkish Maarif Foundation. During the adaptation process, sentence lengths were shortened, vocabulary was simplified, and expression styles were adjusted to the learners' level. In addition, the texts were analyzed in terms of core value education, and it was revealed that values such as family integrity, patriotism, helpfulness, diligence, honesty, responsibility, respect, and love were presented in different ways within the texts. The findings of the study indicate that such adaptations contribute both to linguistic competence in teaching Turkish as a foreign language and to the transmission of cultural and moral values.