Küresel bir problem olarak mültecilik; Türkiye'nin mülteci sorunları, politikası ve çözümleri
Refugee issues as a global problem; Turkey's refugee problems, policies and solutions
  1. Tez No: 1015824
  2. Yazar: ERSİN BABAHASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT TAŞKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Küresel bir problem olarak mültecilik, özellikle son on yıllarda dünya genelindeki çatışmalar, ekonomik krizler ve iklim değişikliği gibi faktörler nedeniyle önem kazanmıştır. Türkiye, coğrafi konumu itibarıyla birçok mültecinin sığınma aradığı önemli bir ülke haline gelmiştir. Bu çalışmanın konusu, Türkiye'nin karşılaştığı mülteci sorunlarını, bu sorunlara yönelik politikalarını ve çözüm önerilerini kapsamlı bir şekilde ele almaktır. Bu çalışma, Türkiye'nin karşılaştığı mülteci sorunlarını, uyguladığı politikaları ve bu sorunlara yönelik potansiyel çözümleri derinlemesine analiz ederek mülteci krizinin yönetiminde etkili stratejiler geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın önemi, mültecilik sorununun sadece Türkiye için değil, aynı zamanda küresel bir sorun olarak ele alınması gerektiğini vurgulamasıdır. Bulgular, Türkiye'nin mülteci politikalarının hem ulusal hem de uluslararası düzeyde çeşitli zorluklarla karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Nitekim çalışma Türkiye'nin mülteci sorunlarına yönelik daha kapsayıcı, çok boyutlu ve sürdürülebilir politikalar geliştirmesi gerektiğini öne sürmektedir. Bu politikaların mültecilerin sosyal entegrasyonunu, ekonomik katılımını ve hukuki haklarını güçlendirecek şekilde tasarlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Refugee issues, as a global problem, have gained importance, especially in recent decades, due to factors such as conflicts, economic crises, and climate change worldwide. Turkey, due to its geographical location, has become an important country where many refugees seek asylum. This study aims to comprehensively address the refugee problems faced by Türkiye, its policies towards these problems, and proposed solutions. By deeply analyzing the refugee problems faced by Türkiye, the policies it implements, and potential solutions to these problems, this study aims to contribute to the development of effective strategies in managing the refugee crisis. The importance of the study lies in emphasizing that the refugee problem should be considered not only as a problem for Turkey but also as a global problem. The findings show that Türkiye's refugee policies face various challenges at both national and international levels. In conclusion, the study suggests that Türkiye needs to develop more inclusive, multi-dimensional, and sustainable policies regarding refugee issues. These policies should be designed to strengthen the social integration, economic participation, and legal rights of refugees.