Menisküs yırtığı olan hastalarda kan plazma ve sinovyal sıvı metabolit konsantrasyonları arasındaki ilişki
Relationship between blood plasma and synovial fluid metabolite consentrations in patients with meniscal tears
  1. Tez No: 1015923
  2. Yazar: HALİL ŞİMŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ALTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Menisküs yırtıkları diz ekleminin en sık görülen yaralanmaları arasında yer almakta olup, tanı ve tedavi süreçlerinde biyokimyasal belirteçlerin rolü giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, artroskopik cerrahi uygulanan menisküs yırtıklı hastalarda kan plazması ve sinovyal sıvı metabolit profilleri karşılaştırılarak iki biyolojik örnek arasındaki metabolik farklılıkların ortaya konulması ve bu farklılıkların tanısal değerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu prospektif çalışma, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde gerçekleştirildi. Çalışmaya, 18-50 yaş arasında, manyetik rezonans görüntüleme ile menisküs yırtığı tanısı konulan ve artroskopik cerrahi uygulanan 42 hasta dahil edildi. Hastalardan ameliyat öncesinde kan plazması, artroskopi sırasında ise sinovyal sıvı örnekleri alındı. Metabolit analizleri sonrası kan plazması ve sinovyal sıvı profilleri tek değişkenli ve çok değişkenli istatistiksel yöntemlerle karşılaştırıldı. Metabolit farklılıkları yanlış keşif oranı (False Discovery Rate, FDR) yöntemi kullanılarak değerlendirildi. Ayrıca PCA, PLS-DA, PERMANOVA ve metabolik yolak analizleri gerçekleştirildi. Kan plazması ve sinovyal sıvı metabolit profilleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptandı. En anlamlı farklılık glutamin, serin, tioprolin ve hidroksiprolinde belirlendi (FDR=5,9686×10⁻¹³). İncelenen metabolitlerin büyük çoğunluğu kan plazmasında daha yüksek konsantrasyonlarda bulunurken, anserin, sistin ve 5-hidroksitriptofan sinovyal sıvıda daha yüksek düzeylerde saptandı. PCA, PLS-DA ve PERMANOVA analizleri iki biyolojik örneğin belirgin şekilde farklı metabolik profillere sahip olduğunu gösterdi. Metabolik yolak analizlerinde amino asit metabolizması, arginin-prolin metabolizması, üre döngüsü ve amonyak geri dönüşümü en fazla etkilenen biyolojik süreçler olarak belirlendi. Menisküs yırtığı bulunan hastalarda kan plazması ve sinovyal sıvı arasında belirgin metabolik farklılıklar bulunmaktadır. Elde edilen bulgular, menisküs yırtıklarının yalnızca mekanik bir hasar olmayıp sistemik ve lokal metabolik değişikliklerle ilişkili olduğunu göstermektedir. Özellikle amino asit metabolizmasına ilişkin metabolitlerin gelecekte tanısal biyobelirteç olarak kullanılabileceği ve hastalığın patofizyolojisinin aydınlatılmasına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Meniscus tears are among the most common injuries to the knee joint, and the role of biochemical markers in diagnosis and treatment is becoming increasingly important. The aim of this study was to compare metabolite profiles in blood plasma and synovial fluid in patients with meniscus tears who underwent arthroscopic surgery, to identify metabolic differences between the two biological samples, and to evaluate the diagnostic value of these differences. This prospective study was conducted at the Orthopedics and Traumatology Clinic of Harran University Faculty of Medicine Hospital. The study included 42 patients aged 18–50 years who were diagnosed with a meniscus tear via magnetic resonance imaging and underwent arthroscopic surgery. Blood plasma samples were collected from the patients prior to surgery, and synovial fluid samples were collected during arthroscopy. Following metabolite analyses, the blood plasma and synovial fluid profiles were compared using univariate and multivariate statistical methods. Metabolite differences were evaluated using the False Discovery Rate (FDR) method. Additionally, PCA, PLS-DA, PERMANOVA, and metabolic pathway analyses were performed. Statistically significant differences were detected between the metabolite profiles of blood plasma and synovial fluid. The most significant differences were observed for glutamine, serine, thioproline, and hydroxyproline (FDR = 5.9686 × 10⁻¹³). While the vast majority of the metabolites examined were found at higher concentrations in blood plasma, anserine, cysteine, and 5-hydroxytryptophan were detected at higher levels in synovial fluid. PCA, PLS-DA, and PERMANOVA analyses showed that the two biological samples had distinctly different metabolic profiles. In metabolic pathway analyses, amino acid metabolism, arginine-proline metabolism, the urea cycle, and ammonia recycling were identified as the most affected biological processes. There are distinct metabolic differences between blood plasma and synovial fluid in patients with meniscus tears. The findings suggest that meniscus tears are not merely a mechanical injury but are associated with systemic and local metabolic changes. In particular, it is thought that metabolites related to amino acid metabolism could be used as diagnostic biomarkers in the future and could contribute to elucidating the pathophysiology of the disease.