Doğal su kaynaklarındaki toplam organik karbon değişimlerinin mevsimsel analizi
Seasonal analysis of total organic carbon variations in natural water resources
  1. Tez No: 1016075
  2. Yazar: FATMA GAMZE KANTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER YAZICIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir ilinde yer alan doğal su kaynaklarında toplam organik karbon (TOK) konsantrasyonlarının mevsimsel değişimi incelenmiştir. Çalışma kapsamında yaz, sonbahar, kış ve ilkbahar mevsimlerinde farklı noktalardan alınan su örneklerinde TOK analizleri gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu test edilmiş, mevsimler arası farklılıkların belirlenmesinde uygun parametrik veya parametrik olmayan istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak kabul edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, TOK konsantrasyonlarının mevsimlere bağlı olarak değişim gösterdiği ve yaz mevsiminde göreli olarak daha yüksek, kış mevsiminde ise daha düşük değerlere ulaştığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, çalışma süresince ölçülen tüm TOK değerlerinin doğal yüzey suları için referans olarak kabul edilen 4 mg/L sınır değerinin altında kaldığı tespit edilmiştir. Bu durum, incelenen su kaynaklarının organik karbon açısından genel olarak düşük düzeyde yüklü olduğunu ve belirgin bir organik kirlilik baskısı altında olmadığını göstermektedir. Mevsimsel değişimlerin, yaz aylarında artan sıcaklık ve biyolojik aktiviteye bağlı otokton organik karbon üretimi ile ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yağışlar ve yüzey akışı sonucu artan allokton organik karbon girdisiyle ilişkili olduğu değerlendirilmiştir. Kış mevsiminde ise düşük sıcaklıklar, sınırlı biyolojik aktivite ve seyreltme etkisi nedeniyle TOK konsantrasyonlarının görece düşük seviyelerde seyrettiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, Balıkesir ilindeki doğal su kaynaklarında TOK konsantrasyonlarının mevsimsel olarak değişkenlik gösterdiği, ancak tüm mevsimlerde referans sınır değerlerin altında kaldığı ortaya konulmuştur. Bu bulgular, bölgedeki doğal su kaynaklarının organik karbon açısından iyi kalite sınıfında değerlendirilebileceğini ve elde edilen verilerin bölgesel su kalitesi yönetimi çalışmalarına katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the seasonal variation of total organic carbon (TOC) concentrations in natural water resources located in Balıkesir Province was investigated. Within the scope of the study, TOC analyses were performed on water samples collected from different locations during the summer, autumn, winter, and spring seasons, and the obtained data were statistically evaluated. The normality of the data distribution was tested, and appropriate parametric or non-parametric statistical methods were applied to determine differences among seasons. The level of statistical significance was accepted as p < 0.05. According to the results, TOC concentrations exhibited seasonal variability, reaching relatively higher values in summer and lower values in winter. However, all TOC values measured throughout the study period were found to be below the reference limit value of 4 mg/L, which is accepted for natural surface waters. This finding indicates that the investigated water resources generally have low organic carbon levels and are not subject to significant organic pollution pressure. The observed seasonal variations were associated with increased autochthonous organic carbon production due to higher temperatures and enhanced biological activity during the summer months, as well as increased allochthonous organic carbon inputs resulting from precipitation and surface runoff during the spring and autumn seasons. In winter, TOC concentrations remained relatively low due to low temperatures, limited biological activity, and dilution effects. In conclusion, TOC concentrations in natural water resources in Balıkesir Province were found to vary seasonally but remained below the reference limit values in all seasons. These findings suggest that the studied water resources can be classified as having good quality in terms of organic carbon content and that the obtained data may contribute to regional water quality management studies.