Erkek sağlık çalışanlarının toplumsal alanda emzirmeye yönelik bilgi, görüş ve yaklaşımları ile toplumsal cinsiyet algıları arasındaki ilişki
The relationship between male helathcare worker's knowledge, opinions and approaches to breastfeeding in the social spaces and their perspection of gender
  1. Tez No: 1016212
  2. Yazar: FATMA TAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Erkek sağlık çalışanlarının toplumsal alanda emzirmeye yönelik bilgi, görüş ve yaklaşımlarının toplumsal cinsiyet algılarıyla ilişkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipteki araştırmada, bebek dostu bir hastanede görev yapan 254 erkek sağlık çalışanı yer aldı. Veriler, soru formu ve Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği kullanılarak toplandı. Analizde, tanımlayıcı istatistikler ve nonparametrik testler uygulandı. Bulgular: Katılımcıların %74,0'ı bebeklerin ilk altı ay yalnızca anne sütü ile beslenmesi, %80,0'ı emzirmenin en az iki yaş ve üzerinde sürdürülmesi gerektiğini belirtti. Katılımcıların, %60,2'si toplumsal alanda emziren bir kadının kendisini rahatsız etmeyeceği ancak toplumun rahatsız olabileceğini, %76,0'ı toplumsal alanda emziren kadınların toplum tarafından eleştirileceğini, %74,8'i toplumsal alanda emzirmeye yönelik tabular olduğunu, %57,5'i emzirme konusundaki davranışlarının diğer erkekleri etkileyebileceğini, %55,5'i de toplumun tutumunun bebeğin emzirilme süresini etkileyeceğini belirtti. Ayrıca %57,9'unun annenin her ortamda çekinmeden emzirmesi gerektiğini, %59,4'ünün hastanenin bekleme salonunda annelerin emzirmesinin doğal bir durum olduğunu düşündüğü, %42,1'inin otobüste emziren bir kadına destek olacağı, %60,2'sinin bir kadın akrabasının toplumsal alanda emzirmesini destekleyeceği, %42,1'inin toplum içinde emzirmenin yaygınlaşması için düzenlenecek kampanyalara katılacağı ve %35,8'inin annelerin sosyal medyada paylaştığı emzirme deneyimlerini olumlu karşılayacağı saptandı. Katılımcıların ölçek puan ortalaması 102,97±16,32 idi. Emzirmeye ilişkin doğru bilgiye sahip olan, toplumsal alanda emzirmeye yönelik olumlu görüş bildiren ve destekleyici yaklaşımlar sergileyen katılımcıların, ölçek puanları daha yüksekti (p<0,05). Sonuç: Bebek dostu hastanede çalışan erkek sağlık çalışanlarının hem emzirmeye ilişkin bilgileri hem de toplumsal alanda emzirmeye yönelik görüş ve yaklaşımları iyi olmakla birlikte istendik düzeyde değildi. Katılımcıların, toplumsal cinsiyet algıları yüksekti. Toplumsal cinsiyet algısı daha yüksek olan katılımcıların hem emzirme konusundaki bilgileri hem de toplumsal alanda emzirmeye yönelik görüş ve yaklaşımları daha iyiydi. Bu sonuç, toplumsal cinsiyet eşitliği desteklendiğinde toplumsal alanda emzirmeye yönelik görüş ve davranışların olumlu yönde artacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research is to determine the relationship between male healthcare professionals' knowledge, opinions, and approaches to breastfeeding in the social sphere and their perception of gender. Material and Methods: This descriptive study included 254 male healthcare professionals working in a Baby-Friendly Hospital. Data were collected using a questionnaire and the Perception of Gender Scale. Descriptive statistics and nonparametric tests were used for data analysis. Results: A total of 74.0% of the participants stated that infants should be fed exclusively with breast milk during the first six months of life, while 80.0% reported that breastfeeding should be continued until at least two years of age and beyond. Among the participants, 60.2% stated that a woman breastfeeding in the social sphere would not disturb them personally, although it might disturb society; 76.0% believed that women breastfeeding in the social sphere would be criticized by society; 74.8% believed that there are taboos regarding breastfeeding in the social sphere; 57.5% stated that their behaviors regarding breastfeeding could influence other men; and 55.5% believed that societal attitudes could affect the duration of breastfeeding. In addition, 57.9% stated that mothers should breastfeed without hesitation in any setting, 59.4% considered breastfeeding in a hospital waiting room to be a natural behavior, 42.1% reported that they would support a woman breastfeeding on a bus, 60.2% would support a female relative breastfeeding in the social sphere, 42.1% would participate in campaigns organized to promote breastfeeding in society, and 35.8% would respond positively to mothers sharing their breastfeeding experiences on social media. The mean score on the Perception of Gender Scale was 102.97±16.32. Participants who had accurate knowledge about breastfeeding, expressed positive opinions toward breastfeeding in the social sphere, and demonstrated supportive approaches had significantly higher scores on the Perception of Gender Scale (p<0.05). Conclusion: Although male healthcare professionals working in a Baby-Friendly Hospital had good knowledge about breastfeeding and generally positive opinions and approaches toward breastfeeding in the social sphere, these were not at the desired level. The participants had high perceptions of gender. Participants with higher perceptions of gender had more accurate knowledge about breastfeeding and more positive opinions and approaches toward breastfeeding in the social sphere. These findings suggest that supporting gender equality may contribute to more positive opinions and behaviors toward breastfeeding in the social sphere.