Hiperlipidemili hastalarda etyolojinin belirlenmesi
Identification of etiology in hyperlipidemia patients
- Tez No: 1016374
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Polikliniğimize başvuran hiperlipidemi ön tanılı hastalar arasından gerçek hiperlipidemi vakalarını belirlemek ve bu hastalarda primer-sekonder hiperlipidemi ayırıcı tanısını yapıp, sekonder nedenlerde altta yatan hastalığı tedavi etmek, primer hiperlipidemilerde ise aile taraması ve uzun dönem izlemde gelişebilecek sorunların çözümü için ipuçlarına ulaşmak. YÖNTEM: Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Metabolizma Bilim Dalı Polikliniği'nde 2009-2016 tarihleri arasında hiperlipidemi ön tanısıyla başvuran 323 hastanın tıbbi bilgileri, dosya kayıtlarından geriye dönük olarak incelenmiştir. BULGULAR. Bu çalışmada primer hiperlipidemili hastaların sayısı, sekonderlere göre daha fazla bulundu. En sık 3 neden sırasıyla familyal kombine hiperlipidemi, obezite, hipotiroidi olarak saptandı. Obezlerde anlamlı olarak HDL düzeyi daha düşük bulundu. 0-4 yaş arasında primer hiperlipidemilerin, 5-14 yaş arasında sekonder hiperlipidemilerin daha sık olduğu görüldü. SONUÇ. Hiperlipidemilerin etyolojisinde diğer ülkelerden farklı olarak en sık familyal kombine hiperlipidemi olması, ülkemizin hiperlipidemi sorununu çözmekteki önceliğinin ne olması gerektiğine dair yol gösterici olabilir. Türkiye'de primer hiperlipidemilerin özellikle 0-4 yaş arası daha fazla olduğunu da düşünürsek ilk taramanın bu yaş aralığında olması uygun olabilir. Hiperlipidemilerin nedenlerini incelediğimizde obezitenin en üst sıralarda yer alması ve bu hastalarda HDL'nin belirgin olarak düşük olması obezlerin tarama grubu açısından ön planda tutulması gerektiğini düşündürebilir. 5-14 yaş arasında sekonder nedenlerin ve total kolesterol yüksekliğinin daha fazla olması, tarama için ikinci olarak bu yaş aralığının seçilebileceğini gösterir. Ayrıca okul çağı dönemini oluşturan bu yaş grubunun aktivitesini artırmak için okul oyun bahçelerinin artırılması, kantinlerde ulaştıkları besinlerin daha sağlıklı olması gerektiği gerçeğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE. To identify the real hyperlipidemia cases among the patients who visited our policlinic with the prediagnosis of hyperlipidemia and making differential diagnosis of primary – secondary hyperlipidemia in this patients; and in secondary causes, to treat the underlying disease whereas in primary hyperlipidemias, to come up with clues regarding family scan and solutions for problems that may develop in long – term observation. METHODS. In this study, a retrospective medical record review of the medical charts of 323 patients' medical records visiting the Metabolism Polyclinic of Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital Department of Pediatrics with the prediagnosis of hyperlipidemia between 2009 and 2016 was carried out. FINDINGS. In this study, it was revealed that the number of patients with primary hyperlipidemia was higher that the number of patients with secondary hyperlipidemia. The 3 most frequent causes were determined as the familial combined hyperlipidemia, obesity, and hypothyroidism, respectively. The level of HDL in obese patients was found significantly lower. It was observed that primary lipedemia between the ages 0 and 4 and the secondary hyperlipidemias between the ages 5 and 14 were more frequent. RESULTS. The fact that in the etiology of hyperlipidemias, as different from other countries, the most frequent one is familial combined hyperlipidemia may be guiding with respect to the priority of our country in resolving the problem of hyperlipidemia. Considering that in Turkey primary hyperlipidemias outnumber especially between the ages of 0 and 4, performing the first scanning within this age range might be appropriate. The fact that when we analyze the causes of hyperlipidemias obesity is at the top and HDL is markedly low in these patients may suggest that the obese people should be prioritized in terms of scanning group. That secondary causes and total cholesterol elevation are greater in number between the ages of 5 and 14 shows that this age range might be selected for scanning in the second place. Moreover, our study indicates that since this age group constitutes the school age period, the number of school playgrounds should be increased in order to stimulate their activities, and the food they have access to in the canteens should be healthier.