E-spor etkinliklerinin turistik değer yaratabilme potansiyeli
The potential of esports events to create touristic value
  1. Tez No: 1016419
  2. Yazar: MELEK GÜLSÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, e-spor etkinliklerinin destinasyonlar açısından yaratabileceği turistik değer potansiyelini incelemek ve katılımcıların gelecekteki davranışsal niyetlerini (tekrar katılma) etkileyen faktörleri Amaca Yönelik Davranış Modeli (MGB) çerçevesinde değerlendirmektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmış ve Türkiye'deki e-spor etkinliklerine katılım gösteren 400 kişiden anket tekniği ile veri toplanmıştır. Modele özgün bir katkı olarak ayrıca etkinliklerin destinasyon etkisi değişkeni ilave edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, katılımcıların %81,7'si etkinlik dışında en az bir faaliyette bulunmuştur. Yeme-içme, turistik gezi ve eğlence etkinlikleri gibi faaliyetlere katıldığı, dolayısıyla e-sporun yüksek bir turistik tüketim yarattığı saptanmıştır. Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) bulguları, geçmiş katılım sıklığı yüksek olanların ve etkinliklere arkadaş grubuyla seyahat edenlerin davranışsal sadakatlerinin anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca uygulanan Adımsal (Stepwise) Çoklu Regresyon analizi sonucunda; algılanan davranışsal kontrol, etkinliği kaçırma korkusunu temsil eden öngörülen negatif duygular (beklenen pişmanlık) ve destinasyon etkisi algısının, katılımcıların tekrar katılma niyetlerini pozitif yönde yordayan en güçlü değişkenler olduğu tespit edilmiştir. Burada katılımcıların etkinliği kaçırma korkularının (FOMO), tekrar katılma niyetlerini pozitif yönde yordayan en güçlü değişkenlerden biri olması oldukça dikkat çekici bir bulgu olmuştur. Elde edilen genel bulgular, e-spor etkinliklerinin destinasyon yönetim örgütleri tarafından bütünleşik bir turizm ürünü (sosyal ve gastronomik paketler vb.) olarak pazarlanması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the potential tourism value that e-sports events can create for destinations and to evaluate the factors influencing participants' future behavioral intentions (re-participation) within the framework of the Model of Goal-Directed Behavior (MGB). Quantitative research methods were used in the study, and data was collected from 400 people who participated in e-sports events in Turkey using a survey technique. As a unique contribution to the model, the destination effect variable of the events was also added. According to the analysis results, 81.7% of the participants engaged in at least one activity outside of the event. It was determined that they participated in activities such as eating and drinking, sightseeing, and entertainment events, thus e-sports created a high level of tourism consumption. One-Way Analysis of Variance (ANOVA) findings showed that those with a high frequency of past participation and those who traveled to events with a group of friends had significantly higher behavioral loyalty. Furthermore, the results of the Stepwise Multiple Regression analysis revealed that; Perceived behavioral control, predicted negative emotions (anticipated regret) representing the fear of missing the event, and perceived destination impact were found to be the strongest variables positively predicting participants' intention to re-attend. It is particularly noteworthy that participants' fear of missing the event (FOMO) was one of the strongest variables positively predicting their intention to re-attend. The overall findings suggest that e-sports events should be marketed as an integrated tourism product (social and gastronomic packages, etc.) by destination management organizations.